Giro d'Italia 18. etapa | Sledujte naživo
Sagan neznížil stratu na Démara. Novým lídrom Gira sa stal Kelderman
VO ŠTVRTOK O 18.00 H SELČ V COIMBRE V B-SKUPINE ME 2004: ANGLICKO - ŠVAJČIARSKO

EURO 2004: Angličania favoritom proti Švajčiarsku

COIMBRA 16. júna (SITA) - Anglickí futbalisti na záverečnom turnaji ME ešte ani raz nepostúpili zo základnej skupiny mimo Britských ostrovov a túto negatívnu sériu budú chcieť vo štvrtkovom dueli B-skupiny ...

COIMBRA 16. júna (SITA) - Anglickí futbalisti na záverečnom turnaji ME ešte ani raz nepostúpili zo základnej skupiny mimo Britských ostrovov a túto negatívnu sériu budú chcieť vo štvrtkovom dueli B-skupiny Euro 2004 o 18.00 h SELČ v Coimbre natiahnuť Švajčiari. Reprezentanti Albionu si však po deprimujúcej prehre s Francúzskom ďalšie zaváhanie nepripúšťajú. "Môžem všetkých ubezpečiť, že nálada v tíme je výborná. Všetci sa na Švajčiarov tešíme. Vieme, čo treba spraviť. Potrebujeme dve víťazstvá a sme vo štvrťfinále," myslí si neúspešný penaltový exekútor David Beckham. Optimistom je aj tréner Anglicka Sven Göran Eriksson: "Som hrdý na to, čo moji zverenci predviedli proti Francúzsku. Nemám im čo vyčítať. Splnili do bodky to, čo sme si predsavzali. Pokiaľ v tom budeme pokračovať, postup nám neunikne." Britské médiá sú opatrnejšie a švédskemu kormidelníkovi vyčítajú príliš defenzívny prístup. "Pod Erikssonovou taktovkou Anglicko prehralo iba dva súťažné zápasy a proti mužstvám ako Argentína a Francúzsko jeho taktika funguje. Horšie to však je, keď má náš národný tím tvoriť. Také budú aj stretnutia so Švajčiarskom a Chorvátskom. Spomeňte si na MS 2002, počas 35-minútovej presilovky proti Brazílii nemalo Anglicko žiadnu šancu," pripomína reportér BBC. Eriksson zrejme nesiahne k veľkým zmenám v zostave. Švédsky kouč nemôže rátať so zraneným Nickym Buttom, otázny je štart Paula Scholesa. Do obrany sa vracia uzdravený John Terry napriek tomu, že Ledley King si proti Francúzom počínal veľmi dobre. V útoku má popri Rooneym naďalej dôveru Michael Owen, ktorého v nedeľu na trávniku takmer nebolo vidieť.

Švajčiarom vyhovuje úloha outsidera, do ktorej sa aj sami posúvajú. "Obávam sa, že Angličanov nešťastný záver nedeľňajšieho duelu ešte viac posilnil. Budú hrať s obrovským nasadením. Dôležité bude vydržať úvod. Vieme, kde sa skrývajú slabiny súpera a chceme ich využiť," vyhlásil brankár výberu helvétskeho kríža Jörg Stiel. Zvláštnu príchuť bude mať štvrtkový zápas pre švajčiarskeho stopéra Stephana Henchoza, ktorý má v tíme súpera štyroch klubových spoluhráčov z Liverpoolu (Owena, Gerrarda, Carraghera a Heskeyho). "Anglicko je veľmi kvalitné mužstvo. Podľa mňa si zaslúžili proti Francúzsku vyhrať. My sme s Chorvátskom odohrali slabý duel, musíme sa zlepšiť. Nám nahráva do karát to, že Angličania sú pod tlakom. Stačí nám aj bod. Je pravda, že Owena dobre poznám, ale veľká výhoda to nie je. Skórovať dokážu aj jeho spoluhráči," povedal Henchoz, ktorému sa však zrejme opäť ujde miesto iba na lavičke náhradníkov. Iba z tribúny bude snahu svojich spoluhráčov sledovať potrestaný stredopoliar Vogel.

Anglicko sa so Švajčiarskom stretlo doposiaľ 18-krát. Jedenásťkrát zvíťazili ostrovania, trikrát sa tešili Švajčiari a štyri zápasy sa skončili remízou. V ostatných dvoch vzájomných dueloch sa obaja súperi rozišli po výsledku 1:1. Angličania neradi spomínajú predovšetkým na otvárací zápas ME 1996, v ktorom doma vo Wembley prišli o víťazstvo po pokutovom kope Türkyilmaza sedem minút pred koncom. Štvrtkové stretnutie v Coimbre rozhoduje ruský arbiter Valentin Ivanov.

Predpokladané zostavy:

Anglicko: James - G. Neville, Terry, S. Campbell, Ashley Cole - Beckham, Lampard, Hargreaves, Gerrard - Rooney, Owen

Švajčiarsko: Stiel - Haas, M. Yakin, Müller, Spycher - Huggel, Celestini, Wicky - H. Yakin - Frei, Chapuisat