Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
GRÉCKO - ŠPANIELSKO 1:1 (0:1)

EURO: A-skupina - Grécko - Španielsko - 1:1

PORTO 16. júna (SITA) - Prvý stredajší súboj A-skupiny ME 2004 vo futbale sa na štadióne Bessa XXI v Porte medzi Gréckom a Španielskom skončil deľbou bodov 1:1. Favorizovaní Španieli viedli od 28. min ...

PORTO 16. júna (SITA) - Prvý stredajší súboj A-skupiny ME 2004 vo futbale sa na štadióne Bessa XXI v Porte medzi Gréckom a Španielskom skončil deľbou bodov 1:1. Favorizovaní Španieli viedli od 28. min gólom Fernanda Morientesa, Gréci vyrovnali v 66. min, keď bol úspešný Angelos Charisteas. Oba tímy zostávajú po druhom vystúpení v A-skupine bez prehry, ale zároveň nevyužili príležitosť v prípade víťazstva zabezpečiť si postup do štvrťfinále. Bojovné, ale iba priemerné stretnutie rozhodovala slovenská trojica arbitrov Micheľ - Balko, Šramka. Hlavný Micheľ vo svojej premiére na európskom šampionáte ukázal dovedna 7 žltých kariet.

Grécko - Španielsko 1:1 (0:1)

Góly: 66. Charisteas - 28. Morientes

ŽK: 6. Katsouranis, 24. Giannakopoulos, 26. Karagounis, 61. Zagorakis, 90. Vryzas - 16. Marchena, 37. Helguera, rozhodovali: Micheľ - Balko, Šramka (všetci SR), 25 444 divákov

zostavy:

Grécko: Nikopolidis - Seitaridis, Kapsis, Dellas, Fyssas (86. Venetidis) - Giannakopulos (49. Nikolaidis), Zagorakis, Karagounis (53. Tsartas), Katsouranis - Vryzas, Charisteas

Španielsko: Casillas - Puyol, Marchena, Helguera, Raúl Bravo - Etxeberria (46. Joaquín), Albelda, Baraja, Vicente - Morientes (65. Valeron), Raúl (80. Torres)

Od prvej minúty sa na štadióne Boavisty Porto bojovalo o každú loptu, ale kvalita sa hľadala len ťažko. Mierne navrch mali favorizovaní Španieli. Na trávniku sa dosť iskrilo a občas aj preháňalo s tvrdosťou. Výsledkom bolo päť žltých kariet, ktoré musel už do polčasového hvizdu ukázať slovenský rozhodca Micheľ. V 28. min urobil fatálnu chybu grécky obranca Kapsis, ktorého spätnú prihrávku zachytil Raúl. Španielsky kapitán efektnou pätičkou našiel svojho spoluhráča z útoku Morientesa a ten pohodlne otvoril skóre - 0:1.
Gréci po inkasovanom góle ožili, ale vážnejšiu príležitosť si nevypracovali. V 34. min Vryzas napálil loptu iba do stopéra Španielov Marchenu, v závere I. polčasu Karagounisovu strelu zblokovala obrana Španielov a Vryzas mieril veľmi nepresne. Druhý polčas priniesol zvýšenú grécku ofenzívu. Už v 48. min vypálil smerom na španielsku bránku Zagorakis, napokon ju však tesne minul. Potom prišli dve grécke striedania v rýchlom slede a na ihrisko prišiel aj Tsartas. Práve on našiel skvelým pasom v 66. min v šestnástke nabiehajúceho Charisteasa a útočník Werderu Brémy pomedzi nohy gólmana Casillasa vyrovnal - 1:1. Pomer síl na trávniku sa razom zmenil a Španieli vrhli všetko do útoku. Počet rohov narástol v ich prospech na 15:2, šance mali Joaquín, Helguera i Baraja, ale Nikopolidisa už neprekonali. Súperi, ktorí hrali spolu aj v kvalifikácii o postup na ME 2004 a stretli sa tak tretí raz v priebehu necelých dvoch rokov, sa rozišli remízou. Do tabuľky A-skupiny si obaja pripísali už štvrtý bod.

Otto Rehhagel (tréner Grécka):
"Španieli lepšie kontrolovali loptu a napádali. My sme viac bojovali a ukázali túžbu po dobrom výsledku. Riskoval som, keď som poslal na trávnik nových mužov. Napokon sa to však ukázalo ako správne."

Iňaki Saez (tréner Španielska):
"Urobili sme jedinú chybu a tú súper premenil vo vyrovnávajúci gól. Dobre sme napádali, ale nedokázali dokončiť viacero sľubných útokov. Mali sme zápas pevne v rukách, ale nedotiahli ho do konca."

Angelos Charisteas (útočník Grécka, strelec gólu):
"Tento výsledok ukázal, že víťazstvo nad Portugalskom nebola náhoda. Sme mužstvo, s ktorým treba vážne rátať. Bojujeme, máme svoju tvár i skúsenosti. V druhom polčase sme hrali tak, ako keby sme my boli favoritom a nie Španieli. Máme za sebou dva vydarené zápasy proti favorizovaným tímom a to je povzbudenie pred súbojom s Ruskom."

David Albelda (stredopoliar Španielska):
"Jedna malá strata koncentrácie nás stála víťazstvo. Gréci ukázali svoju silu práve v tom, že využili jednu z mála príležitostí, ktoré mali. Dnešok nám priniesol škrt cez rozpočet, ale proti Portugalsku sa opäť pokúsime o víťazstvo. Veď nato sme na šampionát prišli."