EURO 2004: Holandsko - Lotyšsko 3:0

SITA|23. jún 2004 o 22:36

BRAGA 23. júna (SITA) - V stredajšom zápase D-skupiny na futbalových ME 2004 vyhralo Holandsko nad mužstvom Lotyšska na mestskom štadióne v Brage 3:0. Víťazstvo pre tím Oranjes, pri prehre Nemecka v druhom ...

BRAGA 23. júna (SITA) - V stredajšom zápase D-skupiny na futbalových ME 2004 vyhralo Holandsko nad mužstvom Lotyšska na mestskom štadióne v Brage 3:0. Víťazstvo pre tím Oranjes, pri prehre Nemecka v druhom súbežne hranom poslednom stretnutí skupiny s Českom, znamená postup do štvrťfinále, kde sa v sobotu 26. júna stretnú vo Fare s tímom Švédska. Skóre zápasu otvoril v 27. minúte z pokutového kopu Van Nistelrooy a kanonier Manchestru United o osem minút neskôr pridal aj druhý presný zásah. Tretí gól zverencov trénera Dicka Advocaata pridal v 84. min Roy Makaay, ktorý nastúpil na svoj prvý zápas na šampionáte vôbec.

D-skupina:

Holandsko - Lotyšsko 3:0 (2:0)

Góly: 27. a 35. Van Nistelrooy (prvý z 11 m), 84. Makaay, ŽK: 53. Lobanovs (Lotyš.), rozhodovali: Nielsen - Larsen, Jepsen (všetci Dán.)

Zostavy:

Holandsko: Van der Sar - Reiziger, Stam, F. De Boer, Van Bronckhorst - Davids (77. Sneijder), Cocu, Seedorf - Van der Meyde (63. Overmars), Robben - Van Nistelrooy (70. Makaay)

Lotyšsko: Kolinko - Isakovs, Stepanovs, Zemlinskis, Blagonadeždins - Lobanovs - Bleidelis (83. Stolcers), Astafjevs, Rubins - Verpakovskis (62. Pahars), Prohorenkovs (75. Laizans)

Holanďania začali posledný duel v skupine proti otsiderovi vlažne, no s postupujúcimi minútami získavali postupne čoraz väčšiu prevahu. Už v 2. min sa dostal k zakončeniu kanonier Lotyšov Verpakovskis, no jeho strela z uhla trafila iba bočnú sieť Van der Sarovej bránky. K prvej strele na bránku sa z Holanďanov v 12. min dostal Cocu, ktorý prízemnou strelou z 20 m natiahol Kolinka v bránke. O dve minúty nato lotyšský gólman zmaril tutovku Van Nistelrooyovi, ktorý po peknej kolmici bežal sám na bránku. Lotyši spoliehajúci sa iba na rýchle protiútoky sa v ďalšom priebehu dostali pod tlak a iba s ťažkosťami odvracali centrované lopty do šestnástky. V 26. min stiahol Astafjevs v pokutovom území Davidsa a rozhodca Kim Milton Nielsen odpískal penaltu, ktorú bezpečne premenil Van Nistelrooy. Mužstvo Lotyšska po inkasovanom góle trochu ožilo, no výraznejšiu príležitosť si nevypracovalo. Na druhej strane sa Holanďania vcelku ľahko ešte do prestávky dostali k druhému gólu. V 35. min zahrával Seedorf priamy kop, za obranou sa ocitli Cocu a Van Nistelrooy, ktorý po hlavičkovom priťuknutí spoluhráča pridal hlavou svoj štvrtý gól na šampionáte. Druhý polčas odštartovali lepšie Lotyši, ktorý sa hneď v 46. min dostali do gólovej šance, no so strelou Rubinsa si Van der Sar poradil. Futbalisti pobaltskej krajiny aj v ďalších minútach hrozili rýchlymi akciami, ktoré však už nevedeli dotiahnuť k dobrému zakončeniu. Z holandského tímu ťahali útočné akcie zväčša po krídelných priestoroch aktívny Van der Meyde a Robben. V 60. min mohol Van Nistelrooy skompletizovať hetrik, no Kolinko mu radosť výborným zákrokom zmaril. V 70. minúte nahradil útočníka Manchestru United na hrote Roy Makaay, ktorý priniesol do hry "oranžových" nový vietor. V 73. minúte si s jeho strelou poradil Kolinko, no o desať minút neskôr sa už útočník Bayernu Mníchov tešil z prvého gólu na ME. Loptu mu v 84. min na hranicu šestnástky pekne prihral Robben a Makaay prízemnou umiestnenou strelou nedal lotyšskému brankárovi žiadnu šancu. Aj vo zvyšných minútach mali prevahu holandskí futbalisti, no ďalší gól už do siete súpera nepridali.

Domov»Futbal»Reprezentácie»EURO 2004: Holandsko - Lotyšsko 3:0