Lyžovanie: V štarte SP v Kuopiu prvých 7 bodov Bátoryho, dominancia Nórov

TASR|24. nov 2001 o 17:52

Kuopio 24. novembra (TASR) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ivan Bátory obsadil v úvodnej disciplíne Svetového pohára FIS na 15 km klasicky ...

Kuopio 24. novembra (TASR) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ivan Bátory obsadil v úvodnej disciplíne Svetového pohára FIS na 15 km klasicky vo fínskom Kuopiu 24. miesto a získal tak do rebríčka SP prvých 7 bodov. Preteky sa skončili absolútnym triumfom nórskych bežcov, ktorí skončili na prvých 8 miestach, pričom zvíťazil Anders Aukland.

Bátory, ktorý v príprave pred novým ročníkom SP zaznamenal v troch pretekoch FIS v Muoniu dve víťazstvá a jedno 4. miesto, sa na náročnej trati v Kuopiu s troma veľkými stúpaniami, najskôr síce pohyboval na hranici prvej desiatky, na medzičase približne v polovici trati však už bol 18. so stratou 48 sekúnd na Auklanda a do cieľa dobehol s deficitom 2:18,4 na víťazného nórskeho bežca. "Červená skupina bežcov mala najhoršie podmienky, pretože stopa sa v sypkom snehu borila," vysvetlil vedúci slovenskej výpravy René Pretzelmayer a Bátory ho doplnil slovami: "Hneď po štarte som sa zavesil na Erlinga Jevneho, ktorý už vybiehal do 2. kola. V stúpaniach som ho aj predbehol, ale v zjazdoch som citeľne strácal. Až 24. miesto som nečakal, no napriek tomu to nebolo až také zlé, nevešiam preto hlavu."

Za osmičkou Nórov dobehol majster sveta z uplynulého šampionátu v Lahti a obhajca aktuálneho víťazstva v SP Švéd Per Elofsson, na desiatej priečke sa umiestnil víťaz SP spred dvoch rokov Španiel nemeckého pôvodu Johann Mühlegg. "Na Nóroch bolo vidieť ohromné nasadenie a pod ich úspech sa mohla podpísať aj špecifickosť nórskych servismanov, ktorí vždy v náročných podmienkach vedia najlepšie trafiť mazanie," skonštatoval Pretzelmayer.

Výsledky:

15 km klasicky, muži: 1. Anders Aukland (Nór.) 38:55,0, 2. Erling Jevne (Nór.) +8,3, 3. Frode Estil (Nór.) +33,3, 4. Odd-Björn Hjelmeset (Nór.) +54,7, 5. Kristen Skjeldal (Nór.) +1:02,8, 6. Thomas Lasgaard (Nór.) +1:05,8, 7. Tore Bjonviken (Nór.) +1:07,9, 8. Espen Bjervig (Nór.) +1:09,0, 9. Per Elofsson (Švéd.) +1:10,6, 10. Johann Mühlegg (Šp.) +1:13,3, 24. Ivan BÁTORY (SR) +2:18,4

Domov»Zimné športy»Lyžovanie: V štarte SP v Kuopiu prvých 7 bodov Bátoryho, dominancia Nórov