Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Ázíjskú nadvládu na tatami prelomila až v treťom dni Nemka Bönischová

Atény 16. augusta (TASR) - Až v treťom dni džudistických súbojov v hale Ano Liossia prelomila ázijskú nadvládu na tatami Európa. V hmotnosti do 57 kg ...

Atény 16. augusta (TASR) - Až v treťom dni džudistických súbojov v hale Ano Liossia prelomila ázijskú nadvládu na tatami Európa. V hmotnosti do 57 kg si zlato prekvapujúco vybojovala 23-ročná Nemka Yvonne Bönischová vo finálovom súboji so svetovou šampiónkou Sun Hui Kye z J. Kórey. V mužskej hmotnosti do 73 kg sa Kórejčanom splnilo zlaté želanie, ktoré premenil v realitu 23-ročný Lee Won-Hee po víťazstve nad Rusom Vitalijom Makarovom.

Až do pondelka vládla na tatami Ázia a najmä Japonci s tromi zlatými. Kým v úvodnom dni získali dve, v nedeľu už len jednu a v pondelok vyšli úplne naprázdno. Ofenzívu začali Kórejci a takmer sa im aj stopercentne podarila, nebyť Nemky Bönischovej. Proti Sun Hui Kye blonďaná Nemka zvíťazila najtesnejším pomerom na koku. Finálový duel sa začal pasívne, hneď po 18 sekundách si obe vyslúžili napomínanie šidó. Rozhodujúci moment nastal po 1:50 min, keď Bönischová získala juko a Kórejčanku postupne po taktickom výkone donútila k prehre, prvej od OH v Sydney pred štyrmi rokmi. Sun Hui Kye bola vysoká favoritka, zlatá už na OH v Atlanteď96 v hmotnosti do 48 kg ešte ako 16-ročná, v Sydneyď2000 bronzová v -52. Nemke sa dokonale podarila odveta za MS v Osake minulý rok, keď vo finále prehrala práve so Sun Hui Kye. Kórejčanke zostala útecha, že vlastí všetky tri olympijské medaily v troch hmotnostných kategóriách.

V mužskom finále do 73 kg vládol na tatami vo svojej olympijskej premiére Kórejčan Lee Won-Hee. Prezývku Mr. Ippon si vyslúžil za predčasné konce a predčasne ukončil aj finálový duel s nepríjemným Rusom Vitalijom Makarovom, majstrom sveta spred troch rokov, 2. na MSď99 a 3. na MSď03. Rozuzlenie sa zrodilo v samom závere 9 sekúnd pred koncom po ippone úradujúceho 23-ročného kórejského majstra sveta Leeho.

V súbojoch o bronzové medaily v 57 kg si Kubánka Yurisleidis Lupeteyová poradila s päťnásobnou majsterkou Európy, olympijskou víťazkou zo Sydney Španielkou Fernandezovou po dvoch napomínaniach na juko. Druhý bronz si privlastnila Holanďanka Deborah Gravenstijnová, 3. na MS v Osakeď03, 2. na MS v Mníchoveď01. Aj keď s Francúzkou Barbarou Harelovou prehrávala na juko po dvoch napomínaniach, Holanďanke sa podarilo hodiť Francúzku na ippon 1:23 min pred koncom.

V mužských bojoch o bronz sa predčasne skončil súboj Brazílčana Leandra Guilheira proti Moldavcovi Viktorovi Bivolovi. Mladý Brazílčan, juniorský majster sveta, viedol už na keikoku, druhé wazari získal 25 s pred koncom a tešil sa z bronzovej medaily. Druhý súboj o bronz bol ešte kvalitnejší, napokon ho lepšie zvládol James Američan Pedro, s bronzovou medailou na OH v Atlante a zlatom na MSď99 už skúsený pamätník, ktorý 1:22 min pred koncom zložil druhého na MS v Osakeď2002 Francúza Daniela Fernandesa na ippon.