Cyklistika: Zlato z časovky do USA, Jurčo na 36. mieste, ťažko sa mu šliapalo

TASR|18. aug 2004 o 18:55

Atény 18. augusta (TASR) - Prekvapujúco výrazným úspechom cyklistov USA sa na OH skončila časovka mužov na 48 km, v ktorej v konkurencii 38 pretekárov ...

Atény 18. augusta (TASR) - Prekvapujúco výrazným úspechom cyklistov USA sa na OH skončila časovka mužov na 48 km, v ktorej v konkurencii 38 pretekárov z 26 krajín zlatú medailu získal Tyler Hamilton pred obhajcom prvenstva zo Sydney 2000 Rusom Vjačeslavom Jekimovom a ďalším Američanom Bobby Julichom. Až za týmto triom prišiel na 4. priečke úradujúci majster sveta Austrálčan Michael Rogers a najväčší favorit Nemec Jan Ullrich, ktorý sa vydal na olympijskú časovku ako posledný, až siedmy.

Jediný slovenský zástupca na štarte, 20-ročný Matej Jurčo obsadil konečné 36. miesto s takmer sedemminútovou stratou na Hamiltona. Až tucet krajín malo v Aténach dvojnásobné zastúpenie, a tak najviac prekvapila neúčasť Talianov, keď jediný prihlásený Filippo Pozzato nakoniec na štart ani nenastúpil. Dvanásťkilometrový aténsky okruh museli jazdci absolvovať štyrikrát, a to v troch skupinách. Medzi prvou trinástkou bol Slovák Matej Jurčo a napriek všetkej snahe skončil preteky na jej konci a už mal stratu skoro štyri minúty. Tí najlepší sa predstavili až medzi poslednou trinástkou a na medaily bolo treba dosiahnúť čas okolo 58 minút.

"Takýto záver časovky som naozaj nepredpokladal a myslím si, že nielen ja, hoci posledné výsledky dokázali, že americká cyklistika stúpa nahor aj vďaka US Postal. Hamilton prekvapil vari najviac, doteraz nič veľké v časovke nedosiahol, ale v tom je aj cyklistika krásna, že nik sa vopred nemôže cítiť víťazom. Pritom pri pohľade na účastníkov treba povedať, že jednotlivé krajiny do časovky nasadili špecialistov s nádejami na dobré umiestnenie. Preto sa ťažko šliapalo aj mladému Jurčovi, hoci sa určite veľmi snažil. Na druhej strane bol jedným z najmladších a je na začiatku kariéry. Olympijský štart by ho mohol motivovať do budúcnosti," komentoval priebeh časovky Milan Dvorščík, bývalý výborný reprezentant. Na OH v Atlante 1996 skončil v časovke na 34. mieste, ale najväčším úspechom bolo striebro v pretekoch amatérov na MS 1994 v Taliansku vďaka čomu sa v tom roku stal aj najlepším slovenským športovcom roka.

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Cyklistika: Zlato z časovky do USA, Jurčo na 36. mieste, ťažko sa mu šliapalo