Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Tenis:Heninová získala pred zrakom Roggeho prvé zlato pre Belgicko

Atény 21. augusta (TASR) - Belgická tenistka Justine Heninová- Hardennová získala na olympijskom turnaji v Aténach zlatú medailu vo dvojhre. Svetová a ...

Atény 21. augusta (TASR) - Belgická tenistka Justine Heninová- Hardennová získala na olympijskom turnaji v Aténach zlatú medailu vo dvojhre. Svetová a turnajová jednotka zdolala vo finále pred zrakom prezidenta Medzinárodného olympijského výboru a krajana Jacquesa Roggeho nasadenú dvojku Francúzku Amelie Mauresmovú v dvoch setoch 6:3 a 6:3. Heninová-Hardennová si tak po troch grandslamových triumfoch (Roland Garros 2003, US Open 2003, Australian Open 2004) pripísala na svoje konto ďalší cenný úspech a pre Belgicko vybojovala prvý najcennejší kov na Hrách XXVIII. olympiády.

Dvadsaťdvaročná rodáčka z Liege počas celého zápasu ťažila z dobrej hry od základnej čiary i obávaného bekendu. Po zisku úvodného setu si na začiatku druhého dejstva po rýchlom brejku vybudovala náskok 3:0 a šancu na víťazstvo už z rúk nepustila. Zisk zlata pre Heninovú-Hardennovú je o to cennejší, že Belgičanka pre vírusové ochorenie nútene pauzovala 12 týždňov. V dramatickom semifinálovom zápase proti víťazke Roland Garros Ruske Anastasii Myskinovej navyše dokázala v rozhodujúcom treťom sete zvrátiť nepriazivý stav 1:5.

"Zo zisku zlatej medaily mám o to väčšiu radosť, že niekoľko týždňov pred začiatkom olympiády to s mojim štartom v Aténach nevyzeralo príliš ružovo. Po prekonaní vírusového ochorenia a následnej pauze som sa necítila v optimálnej forme, vynechala som veľa turnajov WTA, no napokon som sa rozhodla štartovať pod Akropolou a zlato je pre mňa tou najlepšou náplasťou. Proti Mauresmovej som nastúpila dostatočne koncentrovaná, nepustila som súperku k jej hre a to rozhodlo," povedala Heninová.

Bronzová medaila patrí Austrálčanke Alicii Molikovej, ktorá v dueli o 3. miesto zdolala Myskinovú v dvoch setoch 6:3 a 6:4. Moliková vybojovala pre krajinu protinožcov vôbec prvý tenisový kov vo dvojhre, doterajších päť medailí získali Austrálčania vo štvorhre. Na výkone Myskinovej sa odzrkaldila únava z náročného piatkového semifinále, v ktorom Ruska po trojsetovom boji podľahla Heninovej-Hardennovej. Prvý set bol od začiatku v réžii Austrálčanky, v druhom dejstve Moliková za stavu 4:4 prelomila podanie súperky a šancu na víťazstvo už z rúk nepustila.