Stolný tenis: Kórejčan Ryu Seung-Min narušil hegemóniu Číny

TASR|23. aug 2004 o 14:47

Atény 23. augusta (TASR) - Kórejský stolný tenista Ryu Seung-Min získal prekvapujúpco zlatú medailu vo dvojhre mužov na OH 2004 v Aténach, keď vo finálovom ...

Atény 23. augusta (TASR) - Kórejský stolný tenista Ryu Seung-Min získal prekvapujúpco zlatú medailu vo dvojhre mužov na OH 2004 v Aténach, keď vo finálovom zápase zdolal ako nasadená trojka favorizovaného Číňana Wang Hoa 4:2 na sety.

Ryu-Seung Min tak prekazil veľmoci číslo jeden šancu na zisk štyroch zlatých kovov a vybojoval pre Kórejskú republiku prvé mužské stolnotenisové zlato od roku 1988, keď sa tento šport stal súčasťou olympijského programu. Nový šampión vo dvojhre mohol rozhodnúť o svojom víťazstve už v piatom sete, keď mal výhodu dvoch mečbalov. Wang Hao si síce vynútil šiesty set, v jeho koncovke však ťahal za kratší koniec a Ryu Seung-Min za stavu 10:9 premenil v poradí tretí mečbal.

V súboji o olympijský bronz v stolnotenisovej dvojhre vyhral 26-ročný Číňan Wang Liqin nad Janom-Ove Waldnerom zo Švédska 4:1. Súboj svetovej jednotky s nasadenou šestnástkou bol až na druhý set vyrovnaný, v koncovkách však dominoval Ázijec.

Tridsaťosemročný veterán Waldner, mnohonásobný majster sveta i Európy bojoval v Aténach o svoju tretiu olympijskú medailu v singli. Napokon sa mu nepodarilo skompletizovať zbierku cenných kovov, z ktorých mu chýbal práve bronz. Waldner je olympijským víťazom z 1992 a strieborným z 2000, v roku 1997 sa stal majstrom Európy v Bratislave.