Tri veľké prekvapenia, Mutolová zostala bez medaily

SITA|23. aug 2004 o 21:51

ATÉNY 23. augusta (SITA) - Až polovica zo šiestich pondelkových finálových disciplín atletických súťaží na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach sa skončila prekvapujúco. V predpoludňajšej chôdzi na 20 km ...

ATÉNY 23. augusta (SITA) - Až polovica zo šiestich pondelkových finálových disciplín atletických súťaží na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach sa skončila prekvapujúco. V predpoludňajšej chôdzi na 20 km nečakane uspela Grékyňa Athanasia Tsoumeleková, v trojskoku Francoise Mbangová-Etoneová z Kamerunu a ma 800 m britská míliarka Kelly Holmesová. Ďalšie tri finále vyhrali atléti z okruhu favoritov: štvorstovku mužov biely Američan Jeremy Wariner, disk Róber Fazekas z Maďarska a päťtisícku žien etiópska vytrvalkyňa Meseret Defarová.

Chodeckú dvadsiatku vyhrala Tsoumeleková v národnom rekorde 1:29:12 h a vybojovala pre svoju krajinu šiestu zlatú atletickú medailu na OH v histórii. Striebro si vybojovala 34-ročná Olimpiada Ivanovová z Ruska (1:29:16), bronz smutná hrdinka spred štyroch rokov v Sydney Austrálčanka Jane Savilleová (1:29:25), ktorú pred štyrmi rokmi v Sydney z prvej pozície diskvalifikovali v tuneli vo vchode na štadión. Obhajkyňa zlata Číňanka Wang Li-ping skončila ôsma. Aj Tsoumelekovej hrozil podobný osud ako v Sydney Savilleovej, pretože necelé dva kilometre jej rozhodcovia ukázali druhý červený terčík a ak by dostala tretí, súťaž by sa pre ňu predčasne skončila. Arbitri však jej chodecký štýl odobrili a tak 22-ročná rodáčka z mestečka Preveza pripravila podobnú senzáciu ako v roku 1992 na barcelonskej olympiáde Paraskevi Patolidouová, ktorá vtedy nečakane vyhrala beh na 100 m prekážok.

Francoise Mbangová-Etoneová v trojskokanskom sektore po prvom nevydarenom pokuse v ďalšom explodovala (15,30 - africký rekord), a potom pridala ešte 15,02, 15,17, 15,21 a na rozlúčku 15,30 m. Päť skokov za hranicu 15 metrov v jednej súťaži ešte nijaká trojskokanka nepredviedla. Francoise Mbangová-Etoneová vybojovala pre Kamerun historicky prvú medailu z olympijských súťaží. V najkvalitnejšom trojskoku v histórii na cenný kov nestačilo ani 15 metrov. Jamajčanka Trecia Smithová, ktorá skočila 15,02 m, skončila až štvrtá. Najväčšia favoritka, halová svetová rekordérka, majsterka sveta 2001 a 2003 a líderka tohtoročných svetových tabuliek Ruska Tatiana Lebedevová zachraňovala poslednými dvoma pokusmi 15,04 a 15,14 m aspoň bronz. Grékyňa Hrysopiyi Devetziová, ktorá vyhrala kvalifikáciu (15,32), prekonala 15-metrovú hranicu síce dva razy, ale napokon vytúžené zlato nezískala. Bronzová z halových MS 2004 v Budapešti brala pred domácim publikom striebro.

Mozambická osemstovkárka Maria Mutolová prišla o možnosť zapísať sa do atletickej histórie ako prvá žena, ktorá obhájila titul olympijskej šampiónky na 800 m. V aténskom finále nezvládla záverečný finiš, keď ju tesne pred cieľom prešpurtovala jej tréningová partnerka Britka Kelly Holmesová (1:56,38) a na cieľovej páske dokonca aj Benhassiová z Maroka a Slovinka Jolanda Čeplaková, keď obom namerali zhodne 1:56,43 min. Tridsaťjedenročná Mutolová, ktorá je trojnásobnou majsterkou sveta a z haly má dokonca až 6 titulov, neobhájila sydneyské zlato a zostala bez medaily. Od bronzu ju delilo 8 a od zlata 13 stotín. Finále aténskej osemstovky bolo najtesnejšie v olympijskej histórii, keď sa prvých päť bežkýň vtesnalo do piatich desatín. Tridsaťštyriročná Holmesová, ktorá pretavila bronz spred štyroch rokov v najcennejší kov, sa stala presne 40 rokov po Ann Packerovej (vyhrala v Tokiu ´64) druhou osemstovkárkou z Veľkej Británie hrdiacou sa olympijským triumfom.

Finále mužskej štvorstovky bolo jasnou záležitosťou Američanov, ktorí obsadili všetky tri medailové pozície. Po štyridsiatich rokoch bral zlato opäť beloch: Jeremy Wariner, tohtoročný majster USA, triumfoval zásluhou výborného záveru a časom 44,00 si utvoril osobný rekord a aj tohtoročné svetové maximum. Posledným víťazom behu na 400 m na OH bol v Tokiu v roku 1964 Mike Larrabee, tiež Američan. Striebro v Aténach získal Otis Harris - tiež si zabehol osobné maximum (44,16) a bronz Derrick Brew (44,42). Štvorstovkári USA obsadili všetky tri stupne štvrtý raz v histórii, predtým sa im to podarilo v rokoch 1904, 1968 a 1988.

Maďarský diskár Róbert Fazekas pripravil 6. augusta na mítingu Weltklasse v Zürichu svojho veľkého rivala, majstra sveta Virgilijusa Aleknu o možnosť získať podiel z miliónového jackpotu a o 17 dní neskôr ho obral aj o olympijské zlato. Alekna, člen ochranky litovského prezidenta, začal finálovú súťaž diskárov a cestu za obhajobou sydneyského prvenstva na OH v Aténach skvele - v úvodnom pokuse utvoril olympijský rekord 69,89 m. Dvadsaťdeväťročný úradujúci majster Európy sa však nenechal vyviesť z miery a zakontroval prvým hodom olympijskej histórie za 70 metrov - 70,93 m. Alekna po troch nevydarených hodoch ešte v piatej sérii zakontroval hodom 69,49, ale to bolo všetko. Fazekas, ktorého rovnako ako víťaza nedeľňajšej súťaže kladivárov Adriána Annusa trénuje József Vida, sa stal druhým maďarským olympijským šampiónom v hode diskom. Prvým bol ešte v roku 1900 v ére Rakúska-Uhorska Rudolf Bauer. Maďarský triumf v Aténach zavŕšil bronzom Zoltán Kövágó výkonom 67,04 m.

Vo finále behu žien na 5000 metrov sa Etiópčanka Meseret Defarová 200 m pred cieľom odhodlala k dlhému finišu a zdolala v ňom vo Francúzsku sa pripravujúcu Keňanku Isabellu Ochichiovú. Čas víťazky - 14:45,65. Drobná Etiópčanka (155 cm/43 kg) sa stala prvou africkou víťazkou olympijskej päťtisícky v histórii. Triumf etiópskych vytrvalkýň zvýraznila bronzom úradujúca majsterka sveta z Paríža 2003 Tirunesh Dibabová (14:51,83). Aténsky finálový beh sa skončil katastrofou pre svetovú rekordérku Elvan Abeylegesseovú z Turecka, ktorá však má etiópske korene. Hlavná favoritka obsadila až 12. priečku časom 15:12,64 min.

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Tri veľké prekvapenia, Mutolová zostala bez medaily