Hádzaná: Napínavé krimi, aké svet nevidel

Rastislav Hríbik|26. aug 2004 o 00:00

Za najväčšiu drámu všetkých čias označil denník Bild štvrťfinálový súboj nemeckých hádzanárov so Španielmi. Po šesťdesiatich minútach bolo 27:27, po desaťminútovom predĺžení ...

Nemecká radosť po rozuzlení štvrťfinálovej hádzanárskej drámy. FOTO - REUTERS

Za najväčšiu drámu všetkých čias označil denník Bild štvrťfinálový súboj nemeckých hádzanárov so Španielmi. Po šesťdesiatich minútach bolo 27:27, po desaťminútovom predĺžení 30:30. Nemcov po dvadsiatich dvoch rokoch do olympijského semifinále (v Los Angeles 1984 skončili strieborní) posunul až rozstrel po sedemmetrových hodoch. Zverenci Heinera Branda ho vyhrali 2:0, keď Davida Barrufeta v španielskej bránke prekonali Torsten Jansen a Daniel Stephan. Henning Fritz v nemeckej nekapituloval ani raz. Pokusy Fernanda Hernandeza, Jona Belausteguiho i Juana Garciu zneškodnil, strela Xaviera O'Callaghana skončila na žrdi.

Stephanovi Kretzschmarovi, ktorý spolu s Florianom Kehrmannom sedmičku zahodil, spadol v momente rozhodnutia zo srdca ťažký balvan. Práve on pred štyrmi rokmi v Sydney spálil vo štvrťfinále s rovnakým súperom v záverečných sekundách čistú šancu (trafil len brvno) a do štvrťfinále po výhre 27:26 postupovali Španieli (napokon získali bronz). "Cítil som sa vtedy ako hanba národa. Neustále sa mi o tej strele snívalo. Bolo to brutálne," spomínal 31-ročný Magdeburčan, priateľ plavkyne Franzisky van Almsickovej. Tá sa zlata ani na štvrtej olympiáde nedočkala, teraz môže rodinu zachrániť Stephan. "Nieže môže, musí. Ja to zlato doma chcem," vravela berlínska kráska.

Rozradostení Nemci išli po zápase vyskočiť z kože a neustále sa vracali k infarktovému priebehu zápasu. Španieli boli bližšie k postupu, tesne pred koncom predĺženia viedli 32:30, ale Nemci ešte pozbierali zvyšky síl a vyrovnali. "Za celú moju kariéru som taký nervák ešte nezažil," čudoval sa obrovitý Volker Zerbe (211 cm, 96 kg). Aj kapitán Markus Baur zasa márne lovil v pamäti podobný scenár. "Nepamätám si, že by o víťazovi v takom dôležitom zápase museli rozhodovať sedmičky. A to som toho už absolvoval veľa," priznal 33-ročný hádzanár TBV Lemgo.

Nemecký kouč chválil svojich najmä za kolektívny výkon. "Rozhodla naša väčšia vôľa po víťazstve," vysvetľoval Heiner Brand. Hrdina štvrťfinále, brankár Henning Fritz, ďakoval aj šťastiu. "Po dvoch prehrách v skupine (s Maďarskom 29:30 a Francúzskom 22:27) nás mnohí už odpisovali, ale my sme dokázali zabrať. Jasné, aj so šťastím. Keby nestálo pri nás, mohli sa znovu tešiť Španieli, ale ono stálo."

Španieli sa s nepriazňou osudu len ťažko vyrovnávali. "Prežívame jeden veľký bôľ," napísal tamojší najväčší športový denník Marca. "Prepásli sme veľkú šancu. Mali sme hru vo svojich rukách väčšinu zápasu, ale nedokázali zvládnuť finiš. V normálnom čase ani v predĺžení," smútil David Barrufet, 34-ročný brankár slávnej Barcelony. "Čo z toho, že sme hrali asi v najpamätnejšom zápase olympijského turnaja. Keď ho prehráte, nemáte veľmi na čo spomínať," pridal sa vyše 140-násobný reprezentačný pivot Demetrio Lozano.

Úradujúcich európskych šampiónov Nemcov čakajú v zajtrajšom semifinále (o 15.30 h) olympijskí obhajcovia z Ruska, ktorí si vo večernom štvrťfinále poradili s Francúzmi 26:24. O dve hodiny skôr sa o postup do finále pobijú majstri sveta z Chorvátska s Maďarmi.

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Hádzaná: Napínavé krimi, aké svet nevidel