České basketbalistky cez Rusky neprešli

Sportnet|26. aug 2004 o 00:00

Odplata za prehru vo vlaňajšom finále majstrovstiev Európy sa basketbalistkám Česka nepodarila. V štvrťfinále olympijských hier podľahli Ruskám 49:70 a budú hrať len o 5. miesto s neúspešným tímom zo zápasu Španielsko - Brazília. Rusky čakajú v zajtrajšom

boji o postup do finále favorizované Američanky, ktoré bez problémov vyhrali nad Gréckom 102:72.

O osude stretnutia Česko - Rusko sa rozhodlo prakticky už v prvej štvrtine, keď si úradujúce európske šampiónky vytvorili 13-bodový náskok. Českému tímu sa vôbec nedarila streľba. Prvý kôš dosiahli po viac než troch a pol minútach hry a celkovo trafili z poľa len 29 percent pokusov (trojky 17/1). "Rusky si doskočili, čo chceli, pod košom nás k ničomu nepustili," povedal po zápase kouč Česka Jan Bobrovský.

"Pred rokom sme vo finále ME vyhrali po dramatickom priebehu, a preto sme čakali, že aj tentoraz to bude ťažký zápas. Mysleli sme, že súperky nám budú chcieť tú prehru odplatiť, a preto sme sa koncentrovali na úvod. Od začiatku sme chceli kontrolovať vývoj hry. Darilo sa nám a víťazstvo sme dosiahli až neuveriteľne ľahko," uviedla po zápase jedna z najskúsenejších ruských basketbalistiek Jelena Baranovová.

Najväčšie favoritky turnaja - výber amerických hviezd profesionálnej WNBA, na rozdiel od svojich mužských kolegov v Aténach nepodceňuje žiadneho súpera a do každého zápasu ide s maximálnym nasadením. "Kapitánka Dawn Staleyová si nás pred zápasom zvolala a pýtala sa nás, či vieme, o čo hráme. Povedala, že odteraz to bude v každom stretnutí všetko alebo nič. Chceme vyhrať zlaté medaily," prezradila po zápase s Gréckom krídelníčka Tamika Catchingsová.

Američanky majú zatiaľ na konte 6 hladkých víťazstiev a rady by vo víťaznej sérii pokračovali. Od roku 1984 majú na OH bilanciu 37:1, keď jedinú prehru - v Barcelone 1992 - zaznamenali v semifinále práve s Ruskom, ktoré bude ich zajtrajším súperom. Družstvo USA môže v nedeľu pridať do svojej zbierky tretí olympijský titul po sebe, piaty celkovo. (čtk, sita)