Volejbal ženy - semifinále

Sportnet|27. aug 2004 o 07:40

Výsledky semifinále olympijského turnaja vo volejbale žien

Vo finále volejbalového turnaja žien na olympijských hrách v Aténach sa stretnú Rusko a Čína. Reprezentantky Ruska sú prvými finalistkami volejbalového turnaja žien na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach. V mimoriadne dramatickom a vyrovnanom semifinále si za 122 min senzačne poradili s tohtoročnými suverénkami pod vysokou sieťou Brazílčankami 3:2 (-18, -21, 22, 26, 14). Už aj výsledok i trvanie duelu naznačuje, že to bolo vyrovnané stretnutie.

Jediné zástupkyne európskeho volejbalu v semifinálovom olympijskom kvartete totiž nezložili zbrane ani po hladko prehratom prvom a nešťastne stratenom  druhom sete, v ktorom viedli 21:17 a zdalo sa, že sa zápas láme na ich stranu. Juhoameričanky však vtedy sériou ôsmich bodov v rade získali vedenie už 2:0 a vyzeralo to na veľmi krátky proces. Opak bol však pravdou. Tretí set bol dlho vyrovnaný a súperky sa ťahali po bode a striedali sa vo vedení. Koncovku však lepšie zvládli zverenky trénera Nikolaja Karpoľa a vývoj duelu so suverénkami tohtoročnej World Grand Prix nabral iný smer. Vo štvrtom to bolo rovnako dlho vyrovnané. V nervydrásajúcom závere Rusky odvrátili tri mečbaly, aby premenili svoj druhý setbal a vynútili si tajbrejk. V ňom celý čas viedli Brazílčanky. Za stavu 13:10 v ich prospech sa zdalo definitívne rozhodnuté, aj prvý mečbal patril favoritkám. Obhajkyne sydneyského striebra však ukázali pevnejšie nervy a po viac ako dvoch hodinách čistého času sa tešili z nečakaného postupu do boja o zlato.

Číňanky si v druhej semifinálovej dráma poradili s Brazíliou 3:2. Ázijské hráčky vyhrali prvé dva sety, ďalšie dva však prehrali a o víťazovi duelu rozhodol tajbrejk. Silnejšie nervy mali Číňanky a radovali sa z postupu do finále.