Hádzaná - Tretí triumf Dánska v rade

SITA|29. aug 2004 o 13:20

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Zlaté medaily z olympijského turnaja hádzanárok v Aténach si po neuveriteľnej dráme odvážajú napokon reprezentantky Dánska. Zverenky trénera Jana Pytlicka vo finále s Kórejskou ...

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Zlaté medaily z olympijského turnaja hádzanárok v Aténach si po neuveriteľnej dráme odvážajú napokon reprezentantky Dánska. Zverenky trénera Jana Pytlicka vo finále s Kórejskou republikou remizovali aj po dvojnásobnom predĺžení 34:34, no na strely zo značky 7 m hodu vyhrali 4:2. Dánky nedeľňajším triumfom dosiahli čistý hetrik, keď sa tešili z prvenstva na troch olympiádach za sebou a sú tak najúspešnejším ženským hádzanárskym tímom v histórii OH.

finále:

Dánsko - Kórejská republika 34:34 po dvojnásobnom predĺžení (29:29, 25:25, 14:14) - 4:2 na 7 m hody

Dánsko: Mortensenová, Schmidtová - Fruelundová 14, Ch. Andersenová 5, Kiaerskouová 4, Tourayová 3, Broedsgaardová 3, Vestergaardová 2, Daugaardová 1, Jensenová 1, Jörgensenová 1, Mikkelsenová 0, Skovová 0

Kórejská republika: Oh Jong-ran, Moon Kjeong-ha - Lee Sang-eun 8, Moon Pil-hee 5, Jang So-hee 5, Huh Soon-jung 5, Woo Sun-hee 4, Choi Im Jeong 4, Kim Cha-joun 2, Oh Seong-ok 1, Lim O-Kjeong 0, Lee Gong-joo 0

pok. hody: 8/8 - 4/3, vylúčené: 1 - 4, rozhodovali: Baum a Goralczyk (obaja Poľ.),

- úspešné strelkyne v rozstrele zo značky 7 m hodu: Fruelundová, Kiaerskouová, Daugaardová a Mikkelsenová - Lee Sang Eun, Kim Cha-joun

Kórejčanky sa v úvode rýchlo ujali vedenia 2:0, Dánky sa však hneď spamätali a už onedlho vyhrávali 4:2. Diváci v Helliniko Indoor Arena boli najmä v prvom polčase svedkami stretnutia bohatého na góly, v ktorom stáli proti sebe družstvá s odlišným štýlom hry. V polovici prvej tridsaťminútovky bolo pre zverenky trénera Jana Pytlicka, ale potom Dánky strelami z nepripravených pozícii umožnili súperovi nielen vyrovnať, ale aj dostať sa do tesného vedenia. Aj ďalšie minúty priniesli vyrovnaný súboj, takže družstvá odchádzali do kabín za nerozhodného stavu 14:14. Po zmene strán začali opäť lepšie Ázijčanky, ktoré si na sklonku 39. minúty vypracovali trojgólový náskok (19:16). Severanky sa však opäť rýchlo otriasli a enormným úsilím, keď ich veľkou prekážkou bola brankárka Oh Jong-ran, vyrovnali v 47. min na 21:21. O dve minúty neskôr sa Dánky po dlhšom čase opäť dostali do vedenia (22:21). V týchto chvíľach sa spoliehali najmä na brankárku Mortensenovú a spojky Fruelundová s Ch. Andersenovou, ktoré presnými zásahmi následne zvýšili na 25:22. Kórejčanky sa však nevzdali a 90 sekúnd pred koncom sa začínalo takpovediac odznova - 25:25. V dramatickom závere riadneho hracieho času odpískali poľskí arbitri kroky Vestergaardovej, ale na školácku chybu už jej družstvo nedoplatilo. Aj druhý vzájomný zápas týchto tímov na OH v Aténach sa skončil remízou a rovnako ako pred ôsmimi rokmi v rovnakom finále v Atlante prišlo na rad predĺženie. V tom prvom boli bližšie k víťazstvu kórejské hádzanárky, ktoré za stavu 29:27 delili od triumfu iba dve minúty. V druhej nadstavenej desaťminútovke zase viedli Dánky 31:29 a navyše mali príležitosť zvýšiť už na rozdiel troch gólov, ale namiesto toho prišla štvorgólová šnúra súpera - 31:33. Na rozuzlenie finálovej zápletky však ani to nestačilo a olympijského víťaza určili až strely zo značky 7 m hodu, v ktorých vďaka skvelej brankárke Mortensenovej uspeli severanky.