Dva vzácne zápisy do histórie

Sportnet|30. aug 2004 o 00:00

Holmesová vyhrala 800 m aj 1500 m, El Guerrouj triumfoval na míliarskej i vytrvaleckej trati* Rozlúčkový večer atletiky s dráhou aténskeho Olympijského štadióna vojde do histórie najmä vďaka marockému bežcovi Hichamovi El Guerroujovi - po 80 rokoch zopako

Britka Kelly Holmesová (číslo 1809) mohla v behu na 1500 metrov v cieli pokojne zdvihnúť ruky. Druhé zlato (po behu na 800 m) vyhrala suverénne pred Ruskou Tatianou Tomašovovou. FOTO TASR/AP

val unikátne Nurmiho zlaté double na 1500 a 5000 m. Zároveň Etiópčanovi Kenenisovi Bekelemu, víťazovi behu na 10 000 m, finišom v tretej dráhe zrušil sen o druhom triumfe na vytrvaleckej trati. "Stratégia fungovala, tempo vyhovovalo, mohol som nasadiť finiš," pochvaľoval si Afričan, ktorý o dva týždne oslávi tridsiatiny. Na úradujúceho majstra sveta Keňana Eliuda Kipchogeho zvýšil len bronz.

• S dvoma individuálnymi zlatými sa domov vracia aj Kelly Holmesová, 34-ročná rodáčka od Kentu. Podobne takticky veľmi umným behom po osemstovke vyhrala aj tisícpäťstovku, navyše vo svetovom výkone roka a britskom rekorde 3:57,91.
  • Inšpirovala šprintérske kvarteto krajanov. Americká atletika nemá zlato ani z jednej zo šprintérskych štafiet. Po ženách prepásli šancu aj muži. Tí však na rozdiel od nich dobehli do cieľa. V ňom im však chýbala stotinka. O tú došprintoval do cieľa skôr bývalý juniorský svetový šampión Mark Lewis-Francis ako Maurice Greene. Z Britov sa ani jeden nedostal do sólového finále, kým Američania mali v zostave šampiónov na 100 (Justin Gatlin) aj 200 m (Shwan Crawford) - doplatili však na katastrofálnu tretiu odovzdávku medzi Gatlinom a Cobbym Millerom.
  • Štvrtkárske štafety boli v americkej réžii a okorenené svetovými výkonmi roka (2:55,91, resp. 3:19,01), mužský čas je štvrtý najlepší v histórii. Nevynahradili však predošlé straty: atletika USA získala iba šesť zlatých, to história OH nepamätá.
  • Nie celkom zdravý americký oštepár Breaux Greer, líder svetových tabuliek, skončil až dvanásty. Väčšie sklamanie prežil len Čech Jan Železný, ktorý deklaroval túžbu získať piatu medailu, ba rovno štvrtú zlatú po sebe - zostal však pred bránami užšieho finále. Tesne pod stupňami ostal jeho tieň Brit Steve Backley (na OH tretí a dvakrát druhý), skončil štvrtý. Na dva najvyššie vystúpila mlaď: vyhral 22-ročný v čapici hádžuci Nór Andreas Thorkildsen (osobný rekord 86,50) pred lotyšským rovesníkom Vadimsom Vasilevskisom (84,95).
  • Ročník 1982 je aj Ruska Jelena Slesarenková, hviezda súťaže v skoku do výšky - po zdolaní 206 cm len málo chýbalo, aby sa prehupla aj ponad 210 cm, čo by znamenalo svetový rekord. Juhoafričanka Hestrie Cloeteová, dvojnásobná majsterka sveta, sa - podobne ako v Sydney - musela uspokojiť so so striebrom.
  • Len o rok starší Slesarenkovej krajan Jurij Borzakovskij tentoraz dotiahol svoj tradičný útok zozadu do víťazného konca - v tretej dráhe ako prvý ruský osemstovkár na OH vôbec. Trojnásobný majster sveta a svetový rekordér Wilson Kipketer zasa nevyhral, hoci je toto leto v takej forme, ako už dávno nebol. V Sydney dobehol druhý za Nemcom Schumannom, teraz v 32 rokoch zrejme premrhal poslednú šancu - skončil až tretí. "Po sezóne sa zamyslím, či s atletikou neskončím," povedal sklamaný Dán s kenským rodokmeňom.