Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Lyžovanie:Maratón v Oslo pre Švéda Elofssona, Bátory 26., Bajčičák vzdal

Oslo 10. marca (TASR) - Dvojnásobný majster sveta v klasickom lyžovaní z nedávneho šampionátu v Lahti Per Elofsson zvíťazil v sobotňajších pretekoch Svetového pohára na 50 km v nórskom Oslo v čase 2:22:10,3. Švédsky bežec si tak poistil vedúcu pozíciu v SP (631 b.). Druhý skončil domáci bežec Anders Aukland (+41,7), na treťom mieste dobehol jeho krajan Frode Estil (+1:12,8). Z dvojice slovenských reprezentantov do cieľa lyžiarskeho "maratónu" dobehol iba Ivan Bátory (+8:58,2), ktorý si 26. miestom pripísal ďalších 5 bodov do klasifikácie SP. Martin Bajčičák približne na 30. km vzdal.

Bátory preteky dobre rozbehol a na úvodných medzičasoch sa pohyboval v prvej pätnástke, postupne sa však v poradí prepadával. "Nie som vôbec spokojný. Začal som síce dobre, no úplne ma sklamali lyže a nakoniec som ledva došiel do cieľa. Najviac som strácal v zjazdoch, čo som najlepšie mohol posúdiť, keď sa okolo mňa s ľahkosťou prehnali Elofsson i Veerpalu," konštatoval po pretekoch Bátory. Jeho reprezentačný kolega Bajčičák dodal: "Hoci sme sa snažili lyže dokonale pripraviť, vôbec nám nešli a preteky nás preto stáli úžasne veľa síl. Domáci pretekári ani keby mali technické prostriedky, ktoré sú ideálne do takýchto podmienok a ktoré vôbec nie sú na trhu. Veď v prvej pätnástke sa umiestnili až siedmi Nóri."

Výsledky - muži, 50 km klasicky: 1. Per Elofsson (Švéd.) 2:22:10,3, 2. Anders Aukland (Nórsko) + 41,7 s, 3. Frode Estil (Nór.) + 1:12,8 min, 4. Mattias Fredriksson (Švéd.) 1:43,4, 5. Odd Björn Hjelmeset (Nór.) + 2:07,9, 6. Michail Botwinow (Rak.)+ 2:59,1, 7. Johann Mühlegg (Šp.) +3:11,8; 8. Erling Jevne (Nór.) 3:12,8, 9. Andrus Veerpalu (Est.) +3:45,9, 10. Tore Bjonviken (Nór.) + 4:17,3.

Poradie SP (17 z 20): 1. Per Elofsson (Šved.) 631 b., 2. Johann Mühlegg (Šp.) 507, 3. Thomas Alsgaard (Nór.) 473, 4. Odd Björn Hjelmeset (Nór.) 399, 5. Fulvio Valbusa (Tal.) 378, 6. Tor Arne Hetland (Nór.) 324