Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Tenis: Hrbatý a Nagyová slovenskými tenistami roka 2001

Bratislava 5. decembra (TASR) - Najlepšími tenistami Slovenska za rok 2001 sa rovnako ako vlani stali Dominik Hrbatý a Henrieta Nagyová. Na stredajšom ...

Bratislava 5. decembra (TASR) - Najlepšími tenistami Slovenska za rok 2001 sa rovnako ako vlani stali Dominik Hrbatý a Henrieta Nagyová. Na stredajšom slávnostnom udeľovaní cien v budove bratislavskej Reduty ešte ocenili najlepších v kategóriách junior, juniorka a vozíčkari.

V mužskej kategórii si najvyššie ocenenie rovnako ako vlani odniesol Dominik Hrbatý. Dvadsaťtriročný Bratislavčan mal raketový vstup do sezóny, vyhral turnaj v Aucklande a na úvodnom grandslamovom turnaji Australian Open sa prebojoval do štvrťfinále. Vo februárovom zápase 1. kola Davisovho pohára s Ruskom zdolal Marata Safina a bol oporou aj v septembrovej úspešnej baráži o účasť vo svetovej skupine DC s Chile. Po útlme v strede sezóny sa v závere roka Hrbatý dostal do lepšej formy a na turnajoch v Dubaji, Moskve a Taškente sa dostal do semifinále. Rok ukončil Hrbatý na 36. mieste rebríčka ATP Tour. Okrem Hrbatého boli nominovaní ešte Karol Kučera a Ján Krošlák.

Medzi ženami si cennú trofej znovu prevzala Henrieta Nagyová. Rodáčka z Nových Zámkov sa v roku 2001 prebojovala do osemfinále grandslamového turnaja Roland Garros a na US Open postúpila do 3. kola. V stretnutí 1. kola Pohára federácie s Maďarskom zvíťazila v oboch dvojhrách a vo štvrťfinálovom zápase s Ruskom zdolala Krasnoruckú. V závere sezóny na turnaji v Pattayi prehrala Nagyová až vo finále a v rebríčku WTA Tour ukončila sezónu na 25. priečke. Spolu s Nagyovou nominoval VV STZ ešte Danielu Hantuchovú a Martinu Suchú.

Za tím roku vyhlásili reprezentačný tím pre Davisov pohár v zložení Karol Kučera, Dominik Hrbatý, Ján Krošlák, Ladislav Švarc a nehrajúci kapitán Miloš Mečíř. Ďalším nominovaným bolo ešte družstvo žien pre Pohár federácie.

V kategórii juniorov sa ocenenie ušlo Petrovi Čapkovičovi a medzi juniorkami rovnako ako vlani Lenke Dlhopolcovej. Za tenistu - vozíčkara vyhlásili Jozefa Félixa a tenistku - vozíčkarku Janu Valentovú.