Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

NHL: Chára sa opäť presadil v presilovke, Šatan vo forme, v Calgary sa boxovalo

New York 8. decembra (TASR) - Zámorská hokejová NHL pokračovala cez víkend 17 zápasmi. V nich sa predstavilo 20 slovenských hokejistov. Do štatistík ...

New York 8. decembra (TASR) - Zámorská hokejová NHL pokračovala cez víkend 17 zápasmi. V nich sa predstavilo 20 slovenských hokejistov. Do štatistík sa najvýraznejšie zapísal Miroslav Šatan, ktorý v dvoch víkendových zápasoch dal jeden gól a na dva prihral.

Dohromady zaznamenali Slováci 9 bodov. Svoje gólové kontá ešte zaťažili Zdeno Chára, Marián Hossa, Ľuboš Bartečko a Richard Zedník.

Náhradný brankár lavín David Aebischer chytil 26 striel domácich a aj vďaka nemu Colorado neprehralo už v siedmom zápase po sebe. Trinástu asistenciu v sezóne zaznamenal Miroslav Šatan, keď prihral na otvárací gól Dumonta. Prvý útok Sabres Dumont, Barnes, Šatan nazbieral v posledných ôsmich zápasoch 32 bodov. Najlepšiemu strelcovi hostí Joe Sakikovi sa proti Buffalu opäť darilo. V kariére dal tomuto súperovi v 58 zápasoch 28 gólov a 43-krát asistoval.

Víťazstvo zobral Detroitu 33 sekúnd pred koncom Daymond Langkow, keď pri power play prekonal presnou strelou Dominika Hašeka a poslal zápas do predĺženia. Domáci mali celý zápas navrch, ale zo 47 striel prešiel za chrbát Seana Burka len príklep Nicklasa Lidströma. Zo slovenského tria Coyotes bol najaktívnejší Ladislav Nagy, ktorý vystrelil štyrikrát. Michal Handzuš vyskúšal Hašekovu pozornosť raz, Radoslav Suchý sa do štatistík nezapísal. Tradičnú hymnu zaspievali pred zápasom dcéry ruského veterána Red Wings Igora Larionova - Aljonka a Diana.

Brian Rolston strelil dva góly pri vlastnom oslabení, čo sa vo farbách Bostonu naposledy podarilo v marci 1994 Bryanovi Smolinskému. Pri prvom góle Rolstona si odpykával trest slovenský center Jozef Stümpel. Ten zaznamenal jeden mínusový bod. Opäť sa darilo Miroslavovi Šatanovi, autorovi gólu a asistencie. Šatan bodoval už v piatom stretnutí po sebe.

Kanadské publikum v Toronte potleskom privítalo svojho bývalého hráča Bryana Berarda, ktorý sa po ťažkom zranení oka vrátil v drese NY Rangers do NHL. Jazdci sa zobudili až v poslednej tretine, ale nakoniec im to na zisk aspoň bodu nestačilo. V posledných troch zápasoch prehrali a inkasovali až 15 gólov. V ich zostave chýbal pre zranenie chrbta veterán Mark Messier. Zdeno Cíger mal jeden mínusový bod.

Patrick Roy vychytal 58. čisté konto v kariére, čím sa medzi aktívnymi brankármi dotiahol na vedúceho Eda Belfoura z Dallasu.

Ani v desiatom vzájomnom zápase v histórii nedokázala Atlanta proti Pittsburghu uhrať ani bod. Svoj piaty gól v sezóne strelil hosťujúci Ľuboš Bartečko, keď znížil na 2:3. Tesne pred koncom prehrávali Thashers len o gól, potom však upokojil tučniakov Alexej Kovaľov a 3,7 sekundy pred koncom spečatil víťazstvo do prázdnej bránky Čech Milan Kraft.

Nevýrazný tím Los Angeles nedokázal bez zraneného Žigmunda Pálffyho ani raz prekonať Freda Brathwaita, ktorý zlikvidoval 17 striel a zaznamenal prvý "shutout" v sezóne a dvanásty v kariére. "Veľmi mi pomohli moji spoluhráči, ani som nemusel riešiť veľa zložitých situácií. Samozrejme však, že sa teším a na pamiatku som si odložil puk," skromne povedal Brathwaite. Pri prvom góle bluesmanov asistoval Pavol Demitra, keď vyhral buly na Rusa Sergeja Varlamova a po jeho prihrávke prestrelil Felixa Potvina príklepom Al MacInnis. Demitra získal už 31. bod v sezóne. V drese hostí mal jeden strelecký pokus Ľubomír Višňovský.

Brankár Anaheimu Jean-Sebastien Giguere chytil 28 striel domácich vrátane trestného strieľania najproduktívnejšieho muža NHL Jarome Iginlu a pripísal si piaty "shutout" v kariére. V závere sa ľadová plocha zmenila na boxerský ring a celkovo udelili hlavný rozhodcovia 309 trestných minút. Lavínu spustil domáci Craig Berube, ktorý za bránkou narazil na mantinel Giguera. Zakrátko sa na Mikovi Vernonovi pomstil Kevin Sawyer. Potom za ovácií domáceho publika absolovoval dlhú bitku Iginla s Lambertom. Do mnohých pästných súbojov sa potom zapojil aj Slovák Ronald Petrovický. Nakoniec ostal na striedačke Calgary okrem náhradného brankára len jeden hráč a na druhej strane zostali štyria.

V jedinom vzájomnom zápase sezóny si hosťujúci Phoenix na ľade Canadiens udržal sériu piatich zápasov bez prehry. Dvoma gólmi sa prezentoval Brad May, keď mu na druhý úspešný zásah prihral spoza bránky Michal Handzuš. Jeho dvaja slovenskí spoluhráči Ladislav Nagy a Radoslav Suchý sa bodovo nepresadili, Nagy však ohrozil Theodora troma strelami. Richard Zedník korigoval v závere prvej tretiny na 1:2, keď dorazil do siete DesRochersa vlastnú strelu. Montreal však zostal bez víťazstva v už piatom stretnutí po sebe.

Slovenský obranca senátorov Zdeno Chára otvoril skóre zápasu v presilovej hre, čím si zopakoval podobný kúsok z posledného stretnutia proti Nashvillu. Ottawa dokázala premeniť početnú výhodu iba šiestykrát v sezóne. Senators zlomili súboj v druhej tretine, v ktorej sa po Chárovi presadili ešte Daniel Alfredsson a Mike Fisher. Do prázdnej bránky potom spečatil osud zápasu Marián Hossa. Domáci stratili obrancu Karela Rachůnka, ktorý si poranil ľavé rameno i kapitána Alfredssona pre narazený bok.

Diabli z New Jersey trpezlivou hrou v strednom pásme a účinným forčekovaním v útočnej tretine súpera doviedli súboj s Capitals do víťazného konca. Prvé šance ujať sa vedenia však mali hostia, aktivitou vynikal najmä Peter Bondra s piatimi strelami už v prvej tretine. "Takéto šance by som mal premieňať. Zápas by sa potom vyvíjal istotne inak. Naopak, výbornými zákrokmi si zdvihol sebavedomie Martin Brodeur," povedal kanonier Washingtonu. New Jersey, ktoré prestrieľalo súpera už v jedenástom zápase po sebe (22:19), natiahlo sériu bez prehry na štyri stretnutia.

Domáci panteri prehrali stretnutie nedisciplinovanosťou v druhej tretine, keď dvakrát inkasovali v oslabení o dvoch mužov. Florida síce v prvej časti viedla už 2:0, no tento náskok im vydržal iba 16 sekúnd. Na rozdiel gólu znížil Jeff OďNeill. Začiatkom druhej tretiny potrestal vylúčenie Róberta Švehlu už o 8 sekúnd vo výhode piatich proti trom Josef Vašíček. Situácia sa zopakovala o 10 minút, keď sa vracal z lavice hanby opäť Švehla, teraz však trestal v hre 5 na 3 Sami Kapanen.

Nashville na domácom ľade natiahol sériu bez prehry na sedem zápasov. Na vyrovnávajúci gól Denisa Archipova prihral Slovák Vladimír Országh. Ten si tak do štatistík pripísal i plusový bod a jednu strelu na bránku Tommyho Sala.

piatok:

BUFFALO - COLORADO 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Góly: 5. Dumont (ŠATAN, Warrener) - 13. Sakic (Blake), 38. Hinote (Blake, Messier), 50. Reinprecht (Vrbata, Trepanier), 60. Hejduk (Sakic). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:26. Brankári: Biron - Aebischer. Rozhodcovia: Maguire, McGeough - 18.690 divákov.

DETROIT - PHOENIX 1:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Víťazstvo zobral Detroitu 33 sekúnd pred koncom Daymond Langkow, keď pri power play prekonal presnou strelou Dominika Hašeka a poslal zápas do predĺženia. Domáci mali počas celého duelu navrch, ale zo 47 striel prešiel za chrbát Seana Burka len príklep Nicklasa Lidströma. Zo slovenského tria Coyotes bol najaktívnejší Ladislav Nagy, ktorý vystrelil štyrikrát. Michal Handzuš vyskúšal Hašekovu pozornosť raz, Radoslav Suchý sa do štatistík nezapísal. Tradičnú hymnu zaspievali pred zápasom dcéry ruského veterána Red Wings Igora Larionova - Aljonka a Diana.

Góly: 26. Lidström (Larionov, Robitaille) - 60. Langkow (Doan, Lemieux). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 47:23. Brankári: Hašek - Burke. Rozhodcovia: gregson, Pollock - 20.058 divákov.

CHICAGO - NY ISLANDERS 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)

Tromi gólmi v presilovkách vyrovnal Eric Daze klubový rekord. Robustný krídelník sa tešil z tretieho hetriku v kariére. "Neboli to pekné góly, všetky som len zblízka dorazil," skromne skonštatoval Daze. Chicago z 15 domácich zápasov prehralo len jeden, čo je najlepšia bilancia od sezóny 1994/95. Slovenský obranca Branislav Mezei z Islanders strávil na ľade takmer 12 minút, ale bodovo sa nepresadil. Svoj 400. zápas v NHL odohral obranca hostí Kenny Jönsson.

Góly: 17. Daze (Žamnov, Mironov), 36. Daze (Koroľov, Campbell), 41. Daze (Housley, Amonte), 42. Sullivan - 1. Jašin, 43. Kvaša (Jašin, Jönsson), 45. Isbister (Jašin, Kvaša). Vylúčení: 2:7 na 2 min, Bell (Chic.) a Webb, Scatchard (NYI) na 5 min, Žamnov (Chic.) 5+DKZ, presilovky: 3:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:13. Brankári: Thibault - Snow. Rozhodcovia: Martell, Watson - 16.113 divákov.

DALLAS - EDMONTON 5:0 (4:0, 1:0, 0:0)

Piatykrát v kariére vychytal nulu náhradník Eda Belfoura Marty Turco, keď zlikvidoval 24 striel olejárov. Dallas vyhral na domácom ľade po šiestich neúspešných pokusoch. Domáci excelovali najmä v prvej tretine, v ktorej dali štyri góly a vyhnali z bránky Tommyho Sala.

Góly: 3. Nieuwendyk (Matvichuk, Ručinský), 4. Verbeek (Nieuwendyk), 12. Lehtinen (Kamenskij, Modano), 19. Modano (Brunet), 24. Lehtinen (Kamenskij, Modano). Vylúčení: 6:5 na 2 min, Sydor (DAL) a Marchant (EDM) na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 17:24. Brankári: Turco - Salo (od 21. Markkanen). Rozhodcovia: Stewart, Sutherland - 18.532 divákov.

sobota:

BOSTON - BUFFALO 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Góly: 6. Rolston (Axelsson), 22. Thornton (Boynton, Kultanen), 40. Rolston, 46. Thornton (Murray, Dafoe) - 42. ŠATAN (Kozlov, Šmehlík), 53. Varaďa (Barnes, ŠATAN). Vylúčení: 5:2 na 2 min, Stock (BOS) a Boulton (BUF) na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 2:0. Strely na bránku: 27:29. Brankári: Dafoe - Biron (od 41. Essensa). Rozhodcovia: Leggo, Marouelli - 14.512 divákov.

TORONTO - NY RANGERS 4:3 (2:1, 2:0, 0:2)

Kanadské publikum potleskom privítalo svojho bývalého hráča Bryana Berarda, ktorý sa po ťažkom zranení oka vrátil v drese NY Rangers do NHL. Jazdci sa zobudili až v poslednej tretine, ale nakoniec im to na zisk aspoň bodu nestačilo. V posledných troch zápasoch prehrali a inkasovali až 15 gólov. V ich zostave chýbal pre zranenie chrbta veterán Mark Messier. Zdeno Cíger mal jeden mínusový bod.

Góly: 6. Sundin (Kaberle, McCabe), 19. Tucker (Mogiľnyj, Corson), 23. Mogiľnyj (Sundin, Juškievič), 32. Green (Roberts, Joseph) - 5. Lindros (McCarthy), 43. Johansson (Malachov, Berard), 56. Nedvěd (Johansson, Dvořák). Vylúčení: 4:4 na 2 min, Belak (TOR) a McKenna (NYR) na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:24. Brankári: Joseph - Blackburn. Rozhodcovia: McCreary, Walkom - 19.358 divákov.

COLUMBUS - COLORADO 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Patrick Roy vychytal 58. čisté konto v kariére, čím sa medzi aktívnymi brankármi dotiahol na vedúceho Eda Belfoura z Dallasu. Columbus neskóroval už v treťom zápase po sebe a z gólu sa netešil presne 195 minút a 21 sekúnd. Naposledy sa presadil Tyler Wright 1. decembra proti St. Louis. Colorado neprehralo už v ôsmom zápase v rade.

Góly: 23. Vrbata (Reinprecht), 29. Blake (Sakic, Hejduk). Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:27. Brankári: Tugnutt - Roy. Rozhodcovia: Devorski, Sharrers - 18.136 divákov.

PITTSBURGH - ATLANTA 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)

Góly: 2. Jönsson (Kovaľov, Hrdina), 22. Beech (Petersen, Ference), 24. Lacouture (Primeau, Jakopin), 37. Rozsíval (Lang, Morozov), 58. Kovaľov (Lang), 60. Kraft - 18. Tremblay (Kovalčuk, Heatley), 30. BARTEČKO (Domenichelli, Ferraro), 50. Hrkac (Heatley, Štefan). Vylúčení: 3:7 na 2 min, Hordichuk (ATL) na 5 min, Tibbetts (PIT) na 5+10 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:25. Brankári: Hedberg - Hnilička (od 22. Rhodes). Rozhodcovia: Hasenfratz, Walsh - 14.917 divákov.

ST. LOUIS - LOS ANGELES 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 43. MacInnis (Varlamov, DEMITRA), 57. Drake (Weight, Young). Vylúčení: 1:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:17. Brankári: Brathwaite - Potvin. Rozhodcovia: Koharski, Watson - 18.933 divákov.

CALGARY - ANAHEIM 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Góly: 15. Kariya (Tverdovskij, Friesen), 16. Kjellberg (Krivokrasov, Titov), 35. York (Kariya, Friesen), 56. Titov (Friesen). Vylúčení: 16:6, Regehr, Lydman, Niedermayer, PETROVICKÝ (všetci CGY) a McInnis, Višnevskij, Leclerc, Trnka, Bylsma, Tverdovskij (všetci ANA) na 5 min, McAmmond, Wilm (CGY) na 10 min, Begin (CGY) na 5+10, Iginla (CGY) a Sawyer, Salej (ANA) 5+DKZ, Boughner, Gauthier, Nichol, Berube (CGY) a Lambert (ANA) na 5+10+DKZ, Giguere (ANA) DKZ, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 18:28. Brankári: Vernon - Giguere (od 60. Shields). Rozhodcovia: Kimmerly, Meier - 14.330 divákov.

MONTREAL - PHOENIX 3:3 po predĺžení (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)

Góly: 19. ZEDNÍK (Ribeiro, Brisebois), 39. Dackell (Brisebois, Savage), 52. Kilger (Dackell, Van Allen) - 6. May (Wilson), 10. Kolanos (Mara), 57. May (HANDZUŠ, Wilson). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:23. Brankári: Theodore - DesRochers. Rozhodcovia: Maguire, Van Massehoven - 19.836 divákov.

OTTAWA - TAMPA BAY 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)

Góly: 28. CHÁRA (McEachern, Leschyshyn), 34. Alfredsson (White, Salo), 40. Fisher (Leschyshyn), 48. Bonk (Havlát, Leschyshyn), 60. HOSSA (McEachern) - 41. Richards (Modin, St. Louis), 55. Lecavalier (Kubina, St. Louis). Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše Barnaby (TB) 5+10+DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 44:27. Brankári: Hurme - Weekes. Rozhodcovia: Joannette, Pollock - 15.277 divákov.

NEW JERSEY - WASHINGTON 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 22. Brylin (Holík, McKay), 27. Rafalski (White), 47. Gomez (Salomonsson, Albelin) - 56. Gončar. Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:19. Brankári: Brodeur - Kölzig. Rozhodcovia: Fraser, Kowal - 16.452 divákov.

PHILADELPHIA - MINNESOTA 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

V zaplnenej hale First Union Center sa darilo českým hokejistom, keď Jan Hlaváč strelil dva góly v rozpätí 42 sekúnd, Jiří Dopita mu asistoval pri prvom presnom zásahu a gólman Roman Čechmánek chytil 31 stiel divochov. Letci s prehľadom kontrolovali vývoj zápasu s Minnesotou, v drese ktorej si pripísal jeden mínusový bod a štyri strely Marián Gáborík a Ľubomír Sekeráš vyslal na Čechmánkovu bránu iba jednu strelu. Trénerovi domácich Billovi Barberovi iba niekoľko hodín pred zápasom skonala manželka na rakovinu, no jeho rodina trvala na tom, aby Barber stretnutie odkoučoval priamo z domácej striedačky.

Góly: 8. Richardson (Williams, Roenick), 12. Recchi (Johnsson, LeClair), 27. Hlaváč (Weinrich, Dopita), 28. Hlaváč (Recchi), 39. Primeau (Gagne, Recchi) - 21. Walz (Sutton, Marshall). Vylúčení: 4:5 na 2 min, Primeau (PHI) a Brown (MIN) na 5 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:32. Brankári: Čechmánek - Roloson (od 41. Fernandez). Rozhodcovia: OďHalloran, Zelkin - 19.548 divákov.

FLORIDA - CAROLINA 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)

Góly: 11. Nilson (Švidki, Hagman), 17. Laus (Worrel, Adams) - 17. OďNeill (Kapanen, Wesley), 21. Vašíček (OďNeill, Francis), 31. Kapanen (Francis, BrindďAmour). Vylúčení: 8:9 na 2 min, Laus (FLA) a Langdon (CAR) na 5 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:27. Brankári: Luongo - Barrasso. Rozhodcovia: Faucette, Peel - 15.774 divákov.

NASHVILLE - EDMONTON 2:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 36. Legwand (Fitzgerald, Houlder), 58. Archipov (ORSZÁGH) - 8. Grier (Marchant, Moreau), 38. Moreau (Marchant, Grier). Vylúčení: 5:7 na 2 min, Hartnell (NAS) a Moreau, Laraque (obaja EDM) na 5 min, Grimson (NAS) 5+10 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 22:23. Brankári: Dunham - Salo. Rozhodcovia: McGeough, Warren - 14.158 divákov.

VANCOUVER - SAN JOSE 3:5 (2:1, 1:1, 0:3)

Hosťom zabrala Damphousseova formácia s Marcom Sturmom, obaja si pripísali po tri body za gól a dve asistencie. Žraloci tak neprehrali už šesť zápasov po sebe. Dôveru od trénera nedostal Jeff Jillson, hoci vedie tabuľku nováčikov v zisku dosiahnutých bodov v presilových hrách.

Góly: 4. Brashear (Kurtz, Jovanovski), 6. D.Sedin (Berehowsky, Ruutu), 27. Morrison (Cooke) - 19. Damphousse (Sturm, Stuart), 36. Sturm (Damphousse, Ragnarsson), 42. Ricci (Sundström, Ragnarsson), 45. Selänne (Damphousse, Sturm), 51. Marleau (Graves, Nolan). Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:24. Brankári: Skudra - Kiprusoff. Rozhodcovia: Jackson, Shick - 16.290 divákov. fi jp