Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Lyžovanie: Na pretekoch SP najrýchlejší Fín Lajunen aj bez obľúbených lyží

Štrbské Pleso (TASR): Víťazom pretekov Svetového pohára v severskej kombinácii sa v šprinte na Štrbskom Plese stal fínsky pretekár Samppa Lajunen časom ...

Štrbské Pleso (TASR): Víťazom pretekov Svetového pohára v severskej kombinácii sa v šprinte na Štrbskom Plese stal fínsky pretekár Samppa Lajunen časom 17:38,3, ktorý bol po skokanskej časti na 7. mieste a na prvého po skokoch Christopha Bielera (Rak.) strácal 21 sekúnd.

Za Lajunenom na druhom mieste skončil vedúci pretekár celkového hodnotenia Svetového pohára Ronny Ackermann (Nem.) so stratou 2,4 s a tretí bol druhý muž celkového poradia Felix Gottwald (Rak.) +3,8 s.

Zo Slovákov sa najviac darilo Petrovi Dičovi, ktorý na Štrbskom Plese absolvoval v SP svoju tohtoročnú premiéru a obsadil v nej 32. miesto, keď na víťaza stratil 1:50,3 min. Najlepší slovenský združenár súčasnosti Michal Pšenko vybiehal na trať z 24. miesta, no pohoršil si a napokon skončil až 40. so stratou 2:32,4 min. Martin Novoroľník prišiel do cieľa 43. (+3:51,9) a Filip Kafka 44. (+4:16,2).

"Dnešný deň sa mi vydaril a som so svojím výkonom spokojný. Problémy som mal iba pri tréningu, keď sa mi po technickej stránke príliš nedarili skoky, ale v súťaži som už skákal lepšie. Podarilo sa mi tak vytvoriť si priaznivú pozíciu pred skokmi," povedal víťazný Lajunen, ktorý na Štrbskom Plese štartoval bez svojich najobľúbenejších lyží pre chladné podmienky. Fínskej výprave na predchádzajúcom podujatí SP v Zakopanom zmizlo až šesť párov lyží. medzi ktorými boli aj Lajunenove favoritky.

Peter Diča: "So svojím výkonom som spokojný, pretože to boli moje prvé vážnejšie preteky v sezóne. Skoky mi tiež išli dobre, ale neurobil som telemark, čo ma pripravilo o niekoľko bodov."

Michal Pšenko: "Dnes vôbec nie som spokojný a už mám toho dosť, som unavený. Už včera sa mi nedarilo v skokoch, dnes to nebolo o nič lepšie a nevyšiel mi ani beh."

Filip Kafka: "Som rád, že skok sa mi podaril, no ešte musím popracovať na bežeckej časti."

Martin Novoroľník: "Skok mi vyšiel veľmi dobre, no nebyť poveternostných podmienok, mohlo to byť ešte o dva metre ďalej. Vietor často menil svoju intenzitu. Svoj štart v pretekoch som nečakal a zastihli ma práve v objemovej časti tréningu. Nabehaných mám zatiaľ len 300 kilometrov."

Výsledky: 1. Samppa Lajunen (Fín.) 17:38,3, 2. Ronny Ackermann (Nem.) +2,4 s, 3. Felix Gottwald (Rak.) +3,8, 4. Christoph Eugen (Rak.) +11,7, 5. Todd Lodwick (USA) +17,4, 6. Ronny Heer (Švajč.) +20,2, 7. Christoph Bieler (Rak.) +44,2, 8. Lars Andrea Oestvik (Nór.) +47,8, 9. Ladislav Rygl (ČR) +51,6, 10. Ivan Rieder (Švajč.) +51,7, ...32. PETER DIČA (SR) +1:50,3, 40. MICHAL PŠENKO (SR) +2:32,4, 43. MARTIN NOVOROĽNÍK +3:51,9, 44. FILIP KAFKA +4:16,2 min.

Poradie SP po piatich kolách: 1. Ackermann 595, 2. Gottwald 545, 3. Lodwick 445, 4. Lajunen 425, 5. Kristian Hammer (Nór.) 413, 6. Bjoern Kircheisen (Nem.) 294, 7. Preben Jaere Brynemo (Nór.) 249, 8. Sebastian Haseney (Nem.) 245, 9. Hannu Manninen (Fín.) 231, 10. Jens Gaiser (Nem.) 228, ...41. Michal Pšenko 50, 46. Peter Diča 14, 49. Martin Novoroľník 3, 50. Filip Kafka 2 b.

Poradie SP v šprinte po dvoch kolách: 1. Ackermann 265, 2. Lajunen 205, 3. Gottwald 205, 4. Lodwick 145, 5. Hammer 143, ...41. Diča 14, 42. Pšenko 14, 48. Novoroľník 3, 49. Kafka 2 b.