Tenis: Hrbatý a Suchá postúpili do 2. kola

TASR|17. jan 2005 o 05:10

Melbourne 17. januára (TASR) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý postúpil ako nasadená dvadsiatka do 2. kola mužskej dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji ...

Melbourne 17. januára (TASR) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý postúpil ako nasadená dvadsiatka do 2. kola mužskej dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne, keď jeho súper v 1. kole Švéd Robin Söderling zápasu za stavu 4:6, 2:6 a 0:1 na začiatku tretieho setu skrečoval. Zverenec trénera Mojmíra Mihála nastúpi v 2. kole proti víťazovi duelu dvoch úspešných kvalifikantov Janka Tipsareviča zo Srbska a Čiernej Hory a Taliana Daniele Braccialiho.

Vo dvojhre žien úspešne vstúpila do zápolení v Melbourne Parku víťazka minuloročného turnaja WTA v kanadskom Quebeku Martina Suchá, ktorá v prvom kole po výbornom výkone zdolala šestnástu nasadenú skúsenú Japonku Ai Sugijamovú v dvoch setoch 7:5 a 6:4. V 2. kole si rodáčka z Nových Zámkov zmeria sily s Ruskou Jevgenijou Lineckou, ktorá si v úvodnom zápase na turnaji poradila s ďalšou Slovenkou Ľubomírou Kurhajcovou nečakane hladko v dvoch setoch 6:4 a 6:1.

Hrbatý v zápase proti Söderlingovi ťažil z kvalitného prvého podania i účinných returnov. Prvý set vyhral vďaka dobre zvládnutej koncovke 6:4. Na začiatku druhého dejstva sa síce Švéd po brejku ujal vedenia 2:0, slovenský tenista však vzápätí získal šesť hier za sebou a definitívne zlomil odpor súpera, ktorý po prehratom úvodnom geme tretieho setu zápas vzdal. Slovenská jednotka mala so svojím súperom ďaleko menej práce ako v prvom vzájomnom dueli vo vlaňajšom finále turnaja ATP vo francúzskom Marseille, kde Hrbatý zdolal Söderlinga až po dramatickom trojsetovom boji.

Suchej vôbec nevyšiel úvod zápasu proti japonskej rutinérke Sugijamovej. Slovenka prehrávala v prvom sete už 1:4, no nezložila zbrane a vďaka bojovnému výkonu a vysokej percentuálnej úspešnosti využívaniu brejkbalov napokon získala úvodné dejstvo vo svoj prospech v pomere 7:5. Členka víťazného slovenského fedcupového tímu z roku 2002 sa dostala definitívne na koňa, na začiatku druhého setu si po dvoch rýchlych brejkoch vybudovala náskok 4:1 a šancu na postup do ďalších bojov už z rúk nepustila. Slovenská dvojka tak s určitosťou dosiahne na Australian Open lepší výsledok ako v uplynulých dvoch sezónach, keď vypadla v 1. kole, jej doterajším maximom v Melbourne je osemfinále z roku 2002. Suchá bude mať v 2. kole možnosť "pomstiť" svoju krajanku Kurhajcovú, ktorá v zápase proti Lineckej nenašla účinný recept na výborné prvé podanie i pestrejšiu hru ruskej hráčky.

výsledky:

muži - dvojhra - 1.kolo:

Dominik HRBATÝ (20-SR) - Robin Söderling (Švéd.) 6:4, 6:2, 1:0 - skreč

ženy - dvojhra - 1. kolo:

Martina SUCHÁ (SR) - Ai Sugijamová (16-Jap.) 7:5, 6:4, Jevgenija Linecká (Rus.) - Ľubomíra KURHAJCOVÁ (SR) 6:4, 6:1

Domov»Tenis»Tenis: Hrbatý a Suchá postúpili do 2. kola