Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Zaujímavosti z NHL

BRATISLAVA 24. decembra (SITA) - Súhrn zaujímavostí z NHL:

Ottawa uvoľní na ZOH všetkých troch Slovákov

Vedenie klubu NHL Ottawa Senators uvoľní trojicu slovenských hokejistov Zdena Cháru, Mariána Hossu a Ivana Čiernika na prvú fázu

hokejového turnaja ZOH 2002 v Salt Lake City. Reprezentačný tréner Ján Filc však môže počítať so službami skúsenejšej dvojice Hossa - Chára iba v zápase s Lotyšskom, ktoré je na programe 10. februára. Ivan Čiernik môže odohrať všetky tri zápasy kvalifikačnej fázy olympijského turnaja. "Pán Bryden (majiteľ klubu, pozn. SITA) bol veľmi láskavý a naklonený myšlienke uvoľniť všetkých hráčov, aby mohli reprezentovať svoje krajiny na olympijských hrách," uviedol generálny manažér kanadského klubu Marshall Johnston. "Kvôli našej priorite mať na ľade najlepších hráčov a s rešpektom voči pravidlám o celistvosti súťaže, môžu Zdeno a Marián odohrať jedno stretnutie kvalifikačnej fázy, Ivan všetky tri. Už som hovoril s generálnym manažérom slovenského tímu Petrom Šťastným a oznámil som mu naše rozhodnutie," dodal Johnston, ktorý bol členom bronzového kanadského mužstva na ZOH 1968. Ottawa má pred olympijskou prestávkou nabitý program, 8. februára hrá v Buffale, 9. februára hostí doma Detroit Red Wings a 12. februára privítajú senátori Pittsburgh.

Mair dostal desaťzápasový dištanc

Vedenie NHL v piatok podľa očakávania potrestalo útočníka Los Angeles Kings Adama Maira desaťzápasovým dištancom za opustenie lavičky a zapojenie sa do hromadnej bitky vo štvrtkovom stretnutí Ottawa - Los Angeles (2:4). Celý incident, ktorého sa okrem iných zúčastnili Slováci Ľubomír Višňovský, Zdeno Chára, ale aj obaja brankári Potvin a Hurme, sa strhol päť minút pre koncom druhej tretiny, keď sa domáci útočník Andre Roy pustil do gólmana kráľov Felixa Potvina. Následne sa do šarvátky zapojili všetci hráči na ľade, ku ktorým sa zo striedačky pripojil Mair. Ten nakoniec v stretnutí inkasoval 47 trestných minút. Počas trestu príde 23-ročný center o takmer 26 tisíc USD.

Hlinka zažaloval Pittsburgh

Hokejový tréner Ivan Hlinka podal prostredníctvom svojich právnikov v piatok na americkom federálnom súde žalobu proti svojmu bývalému zamestnávateľovi Pittsburghu Penguins, ktorý mu podľa jeho slov dlhuje 854 tisíc USD z pôvodnej trojročnej zmluvy. Bývalý úspešný tréner českej reprezentácie sa stal hlavným koučom tučniakov pred sezónou 2000/2001. Pittsburgh v nej doviedol až do semifinále Stanleyho pohára, no štart do nového ročníka sa Penguins nevydaril a po štyroch prehrách za sebou klub Hlinku odvolal a nahradil ho asistentom Rickom Kehoem. Hlinka však podľa vyjadrenia vedenia klubu na peniaze nemá právo, lebo nezdokonaľovaním sa v angličtine zmluvu porušil.

Salfický sa vracia do Čiech

Český hokejový brankár Dušan Salfický sa vracia zo zámoria späť do Českej republiky. S vedením celku kanadsko-americkej NHL New York Islanders sa tento 29-ročný český reprezentant v piatok dohodol na prerušení kontraktu a cez víkend priletí do Čiech. "Chcem opäť vidieť svoju rodinu a hlavne hrať hokej," povedal Salfický, ktorý pred sezónou s ostrovanmi podpísal ročný kontrakt. Do zostavy Islanders, kde chytajú Chris Osgood a Garth Snow, sa však nepresadil, príležitosť nedostal ani na farme v Bridgeporte. Tam popri Rickovi DiPietrovi a Stephenovi Valiquetteovi odchytal len štyri stretnutia. "Prišiel som do Ameriky hrať hokej, poriadnu príležitosť som však nedostal," smutne dokončil dvojnásobný majster sveta, na ktorého majú v Čechách právo Pardubice. Vedenie českého extraligistu momentálne čakajú oficiálne rokovania s newyorským klubom.

J. Rigas púšťa Šatana na zápas ZOH s Nemeckom

Vlastník zámorského klubu Buffalo Sabres John Rigas umožní slovenskému reprezentantovi Miroslavovi Šatanovi štartovať v prvom stretnutí predolympijskej kvalifikácie ZOH v Salt Lake City proti Nemecku (9. februára). "Je to nádherný vianočný darček," povedal po piatkovom stretnutí s Torontom (3:3) kapitán strieborných medailistov z MS v ruskom Petrohrade. "Som rád, že pán Rigas a celá organizácia klubu pochopila, ako veľmi je pre mňa i pre našich fanúšikov dôležité, aby som mohol hrať," dokončil M. Šatan, ktorému na prevoz do dejiska hier J. Rigas uvoľní vlastné súkromné lietadlo.

Forsberg nevylúčil štart na ZOH 2002

Švédsky útočník Colorada Avalanche Peter Forsberg zatiaľ nevylúčil možnosť svojej účasti na hokejovom turnaji na zimných olympijských hrách 2002 v Salt Lake City. "Šanca stále existuje, zatiaľ nie je nutné, aby som si definitívne pribuchol dvere. Zostáva ešte dostatok času," povedal Forsberg pre denník Aftonbladet, ktorý si po uplynulej sezóne dal od hokeja pauzu. Generálny manažér švédskeho hokejového tímu Anders Hedberg oznámi 23-člennú nomináciu na ZOH 2002 v sobotu vo večerných hodinách. Forsberga, kapitána Toronta Maple Leafs Matsa Sundina a obrancu Detroita Nickalsa Lidströma nominoval Hedberg spoločne s ďalšími šiestim hráčmi už v auguste.

Poti sa zranil

V piatkovom dueli s Chicagom Blackhawks sa zranil obranca Edmontonu Tom Poti. Dvadsaťštyriročný Američan si zlomil malíček a podľa vyjadrenia klubu bude kanadskému tímu chýbať minimálne tri týždne. Potiho v sobotu, aj napriek zraneniu, doplnili na súpisku USA olympijského turnaja v Salt Lake City.

Lašák oporou Milwaukee

Ďalšími jedenástimi stretnutiami pokračovala v sobotu v noci nižšia zámorská hokejová súťaž AHL. Zo slovenských hráčov sa darilo Jaroslavovi Obšutovi ktorého Hershey remizovalo s Norfolkom 3:3. Slovenský obranca dal vyrovnávajúci gól na 3:3 a pridal jednu asistenciu. Bod za prihrávku si pripísali Kristián Kudroč a Andrej Nedorost. Podstatný podiel na triumfe Milwaukee nad Utahom v pomere 5:1 má slovenský brankár Ján Lašák, ktorý bol opäť oporou svojho tímu. Dvadsaťdvaročný gólman zneškodnil 28 striel a o čisté konto prišiel až v záverečnej tretine.

Suchý a Gáborík s ľahšími zraneniami

V piatkovom stretnutí s Anaheimom utrpel obranca Phoenixu Radoslav Suchý ľahšie zranenie ruky. Už v prvej tretine musel opustiť ľad s diagnózou - pomliaždený palec. Je otázne, či nastúpi rodák z Popradu už v nedeľňajšom zápase s káčermi, alebo sa vráti na ľad až po vianočnej prestávke. Podobne je na tom i útočník Minnesoty Wild Marián Gáborík, ktorý si v utorkovom zápase s Anaheimom poranil stehenný sval. V stredu by však na duel s Detroitom mal byť trénerovi Jacquesovi Lemaireovi k dispozícii.

Thomas opäť zranený a musí na operáciu

Veľmi nešťastne sa skončil po viac než mesačnom liečení zlomeniny ľavého členku návrat do kolotoča NHL pre pravého krídelného útočníka Chicaga Blackhawks Stevea Thomasa. Tridsaťosemročný veterán si v nedelňajšom stretnutí s Detroitom Red Wings (0:5) zranenie obnovil a podľa klubových informácií sa bude musieť podrobiť operácii. V tejto sezóne stihol Thomas odohrať 21 zápasov s bilanciou sedem gólov a štyri prihrávky.