Famózny obrat Liverpoolu, Dortmund zdolal 4:3 a je v semifinále EL

Dejan Lovren (vľavo) strelil svoj určite najdôležitejší gól kariéry.(Zdroj: SITA/ AP)
Finále populárneho Audi cupu za skvelých 115 € >>

BRATISLAVA. Futbalisti FC Liverpool, Šachtaru Doneck a FC Villarreal postúpili do semifinále tohtosezónnej edície Európskej ligy.

Dortmund sa po domácej remíze 1:1 rozstrieľal až na pôde Liverpoolu, kde viedol už 3:1, no domáci si heroickým výkonom napokon vystrieľali postupový triumf 4:3.

Famóznemu obratu sa slovenský reprezentant Martin Škrtel prizeral len z lavičky náhradníkov.

Vypredaný Anfield čakala po elektrizujúcom nástupe v úvodných desiatich minútach studená sprcha.

Dve nepresné rozohrávky Liverpoolu potrestala Borussia premenenými protiútokmi a od začiatku priklonila postupové misky váh na svoju stranu.

V 5. minúte dorazil loptu do odkrytej brány Mchitarjan a o chvíľu nato ju namieril Aubameyang sprava špičkou kopačky do šibenice.

Potom sa dostal k slovu aj Liverpool, vytvoril si niekoľko možností na gól, ale zníženia sa nedočkal.

Po zmene strán sa domácim podarilo gradujúci duel zdramatizovať, elegantnú kombinačnú akciu zakončil gólom Origi. "The Reds" sa nakopli, ale neustrážili si zadnú líniu.

V 57. minúte vystrúhal Hummels kolmicu na Reusa a ten nikým nekrytý zľava prestrelil Mignoleta - 1:3. O deväť minút neskôr však zvýraznil zápletku prízemnou strelou Coutinho a na 3:3 vyrovnal z rohu Sakho.

Postupové výtrženie na Anfielde napokon dokonal v 91. minúte ďalšou presnou hlavičkou Lovren.

"Je to veľká škoda," netajil obrovské sklamanie kouč Dortmundu Thomas Tuchel.

"Začali sme výborne a aj na prvý gól súpera po prestávke sme odpovedali rovnako. Potom ale Liverpool vyrovnal a to zmenilo situáciu. Domácim tribúny vliali energiu a my sme to neustáli."

Kapitán Dortmundu Mats Hummels sa hneval, že so spoluhráčmi jasný zápas pustili z rúk.

"Za stavu 3:1 musíme takýto duel kontrolovať a nie ho stratiť. Chýbala nám koncentrácia v defenzíve. Bol to presne ten zápas, po ktorom musíme povedať, že sme si ho prehrali a nie, že ho súper vyhral," konštatoval pre agentúru dpa.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Opora Dortmundu chce vyriešiť svoju budúcnosť ešte pred ME

"Dalo sa na to pozerať," so širokým úsmevom hodnotil nervydrásajúci duel tréner Liverpoolu Jürgen Klopp, ktorého tím ukázal heroickú odolnosť a zopakoval "Zázrak z Istanbulu" spred jedenástich rokov.

Vo finále Ligy majstrov 2005 vtedy Liverpool v hlavnom meste Turecka prehrával v polčase s milánskym AC 0:3, ale po prestávke tromi gólmi v rozpätí šiestich minút vyrovnal a napokon sa tešil z trofeje po rozstrele z bieleho bodu.

Vo štvrtok mal Liverpool v polčase manko 0:2 a na postup potreboval streliť rovnako tri góly.

"Veľmi často je v takýchto situáciách vo futbale s tímom koniec. Ale nie tu a nie s týmto mužstvom. Tento tím sa nevzdáva," hrdo hlásil Klopp, ktorý v kabíne burcoval hráčov práve spomienkami na slávny liverpoolsky comeback.

"V prestávke som im pripomenul Istanbul. Povedal som im, že hoci to nie je pravdepodobné, určite je to možné a musíme sa o to pokúsiť. Podarilo sa, hoci ešte dlho po góle na 4:3 som si nebol istý, či je lopta v sieti. Ale nikto naokolo sa netváril, že by nebola," smial sa Klopp.

Sparta síce prehrala minulý týždeň na pôde Villarrealu 1:2, napriek tomu si do domácej odvety priniesla prijateľný výsledok a na senzačný postup by jej stačil aj tesný triumf 1:0.

Začala však zle, už v 5. minúte unikol obrane "rudých" Bakambu a poslal hostí do vedenia.

Český klub, ktorý sa vo štvrťfinále predstavil po 32 rokoch, následne ovládol hru, no za množstvo zahodených šancí pykal.

Tesne pred polčasom pridal druhý gól Castillejo a v nadstavenom čase zatĺkol tretí klinec nešťastným "vlastencom" Lafata.

Po prestávke zvýraznil trpký výsledok pre Spartu Bakambu, no domáci ešte sympaticky zodvihli hlavy a gólmi Dočkala s Krejčím na konečných 2:4 odvrátili hrozivú prehru.

Šachtar Doneck si z Bragy priniesol triumf 2:1 a už v prvom polčase odvety ho potvrdil.

V 25. minúte premenil jedenástku Srna a pred polčasom si vlastný gól dal Ferreira. Dvadsaťtriročný obranca sa napokon stal dvojnásobným nešťastným hrdinom duelu, keď po treťom góle z kopačky Kovalenka poslal štvrťhodinu pred koncom opäť loptu do vlastnej siete.

Šachtar zdolal súpera v dvojzápase 6:1 a presvedčivým spôsobom sa prebojoval ďalej.

V dueli medzi obhajcom trofeje zo Sevilly a Bilbaom čakali diváci na gól do 57. minúty. Najskôr zmrazil domáce tribúny desiatym gólom v tohtosezónnej edícii EL Aduriz, no už o dve minúty neskôr rozjasal Gameiro.

Desať minút pred koncom skóroval hosťujúci Garcia a poslal duel do predĺženia.

Keďže ani v jednom z dvoch 15-minútových nadstavení sa nerozhodlo, víťaza určil jedenástkový rozstrel.

V mimoriadne vypätých sériách, v ktorých sa hráči oboch tímov pustili v stredovom kruhu aj do ostrej výmeny názorov, uspela napokon Sevilla po víťazstve 5:4. Jediným neúspešným exekútorom sa stal hosťujúci Benat.

Odvety štvrťfinále Európskej ligy:

FC Liverpool - Borussia Dortmund 4:3 (0:2)

Góly: 48. Origi, 66. Coutinho, 78. Sakho, 90.+1 Lovren - 5. Mchitarjan, 9. Aubameyang, 57. Reus

(M. ŠKRTEL za domácich presedel duel na lavičke náhradníkov)

/prvý zápas 1:1 - postúpil Liverpool/

Sparta Praha - FC Villarreal 2:4 (0:3)

Góly: 65. Dočkal, 71. Krejčí - 5. a 49. Bakambu, 43. Castillejo, 45.+1 Lafata (vl.)

/prvý zápas 1:2 - postúpil Villarreal/

FC Sevilla - Athletic Bilbao 1:2 pp (1:2, 0:0), 5:4 na 11 m

Góly: 59. Gameiro - 57. Aduriz, 80. Garcia

/prvý zápas 2:1 - postúpila Sevilla/

Šachtar Doneck - SC Braga 4:0 (2:0)

Góly: 25. Srna (z 11 m), 43. Ferreira (vl.), 50. Kovalenko, 74. Ferreira (vl.)

/prvý zápas 2:1 - postúpil Šachtar/