Fed Cup: Schmiedlová pridala druhý slovenský bod proti Kanade

Slovenské tenistky bojujú v baráži o účasť v II. svetovej skupiny Pohára federácie s Kanaďankami.

Dominika Cibulková.(Zdroj: Jozef Jakubčo - SME)

BRATISLAVA. Slovenské tenistky vedú po úvodných dvojhrách barážového stretnutia o účasť v II. svetovej skupiny Pohára federácie nad Kanadou 2:0.

O prvý bod pre tím kapitána Mateja Liptáka sa na antuke v bratislavskom NTC postarala slovenská dvojka Dominika Cibulková, ktorá si poradila s kanadskou jednotkou Francoise Abandovou za dve hodiny 4:6, 6:3, 6:1.

O druhý bod pre tím kapitána Mateja Liptáka sa na antuke v bratislavskom NTC zaslúžila slovenská jednotka Anna Karolína Schmiedlová, ktorá zdolala kanadskú dvojku Aleksandru Wozniakovú za 2:47 h 6:4, 4:6, 6:4.

Dvadsaťjedenročná Košičanka Schmiedlová tak v nedeľu od 12.00 h môže proti Abandovej rozhodnúť už v tretej dvojhre o triumfe Sloveniek a zotrvaní v "II. lige". Ak sa jej to nepodarí, nastúpia Cibulková a Wozniaková.

Na záverečnú štvorhru kapitáni Matej Lipták a Sylvain Bruneau nominovali pri piatkovom žrebe programu páry Cibulková, Jana Čepelová, resp. Sharon Fichmanová, Charlotte Robillardová-Millettová.

Majú však nárok na zmeny rovnako ako v prípade singlov. V kádri Sloveniek je aj novicka Tereza Mihalíková.

Priebeh (1. zápas):

Abandová hneď v úvodnom geme prelomila podanie Cibulkovej a výhodu brejku pretavila v zisk prvého setu. Kanaďanka kvalitne servovala, dokázala držať so Slovenkou krok pri dlhých výmenách od základnej čiary a zakončovať víťaznými forhendmi,

V druhom dejstve Cibulková, pre ktorú to bol prvý zápas na antuke po takmer dvojročnej prestávke, pridala na agresivite. Po rýchlom brejku odskočila súperke na 4:1 a vynútila si rozhodujúci set. V ňom ovládla dvorec v Aegon aréne a nadviazala na triumf nad Abandovou z Montrealu 2014.

Priebeh (2. zápas):

Čerstvo Čechom Jaroslavom Levinským trénersky vedená staršia zo sestier Schmiedlových, 34. v hierarchii WTA, dosiahla svoj prvý úspech od 6. februára, keď práve v Bratislave vo Fed Cupe triumfovala nad austrálskou reprezentantkou Arinou Rodionovovou 5:7, 7:5, 6:0. Odvtedy ťahala šnúru šiestich prehier. V tejto sezóne je jej singlová štatistika 3:9.

V predmetnej súťaži sa zlepšila na 7:3. Skúsená 28-ročná bývalá 21. žena počítačového poradia Wozniaková (511.) je po dnešku na stave 40:11.

V obojstranne dosť nesúrodom, zviazanom a "hojdačkovom" súboji síce Kanaďanka ukázala, že jej rebríčkové postavenie po zdravotných ťažkostiach vrátane operácie ramena dominantnej pravej ruky zo septembra 2014 nezodpovedá vyšším reálnym schopnostiam, ale ani neohúrila.

Mala slabší pohyb, často sa vymaňovala z defenzívnych pozícii dvíhaním loptičky, robila veľa zbytočných chýb. Krízou zrážaná Schmiedlová nehrala príliš presvedčivo, počínala si však aktívnejšie, ľahkonohejšie a vyváženejšie.

Napokon ustála psychicky zložitú výzvu a dodala si vytúžený pozitívny impulz.

Minulú stredu v Katoviciach uhrala ako obhajkyňa trofeje len dva gemy v 1. kole proti Francúzke Pauline Parmentierovej a medzičasom sa po šiestich rokoch skončila jej kooperácia s koučom Milanom Martincom.

Hlasy:

/zdroj: RTVS/

Dominika Cibulková: "Bol to veľmi ťažký zápas. Vedela som, že proti Abandovej to bude boj. Prvý zápas na antuke nikdy nie je ľahký, navyše súperka nemala čo stratiť a hrala naozaj veľmi dobre. Riskovala, triafala lajny, dobre podávala. Dôležité bolo, že po strate prvého setu som nespanikárila, postupne som sa rozohrala a dostala do dobrého tempa. Na konci druhého setu som cítila, že sa láme zápas. Zlepšila som podanie, tajming i prácu nôh. Dvojhodinový duel dá zabrať, no teraz po víťazstve som plná adrenalínu."

Anna Karolína Schmiedlová: "Víťazstvo po viac ako dvoch mesiacoch chutí neskutočne. Som veľmi rada, že som ho vybojovala. Bolo načase. Teší ma o to viac, že som ho dosiahla práve doma vo Fed Cupe. Veľmi si to cením. Skôr som dnes bojovala proti sebe, ale musím uznať, že súperka hrala dobre. Je veľmi skúsená a stačí sa pozrieť na jej štatistiku v tejto súťaži: absolvovala v nej veľa zápasov a má dobrú bilanciu. Vedela som, že to nebude ľahké, Wozniaková bola pred zranením top hráčkou. Bolo mi jasné, že budem musieť zahrať najlepšie, ako viem. Našťastie som to napokon celé zvládla. Mala som vedenie 4:3 s brejkom v druhom sete, 4:2 v treťom, mohla som to ukončiť skôr. Vždy som však vtedy pustila Kanaďanku k jej hre. Prekážali mi síce aj tie zmeny rytmu, ale na ´kopce´ som mala dosť času. Ešte horšie to teda bolo, keď ona strieľala. Kapitán sa mi snažil pomôcť radami napríklad k podaniu, boli tam občas krízy. Najmä ma však upokojoval a zdôrazňoval mi, aby som nezabúdala na moje zbrane, aby som len nepinkala. Verím a dúfam, že toto víťazstvo naštartuje pozitívnu sériu."

ONLINE PRENOS

Schmiedlová - Wozniaková

III. set

- Podarilo sa! Anna Karolína Schmiedlová získala tretí set pomerom 6:4 a celý duel vyhrala 2:1 na sety. Slovenky tak po sobote vyhrávajú nad Kanaďankami 2:0.

- Neuveriteľný priebeh pokračuje. Za stavu 4:3 Schmiedlová opäť nezvládla tlak pri svojom servise a súperka vyrovnala, aby hneď vzápätí Wozniakovú brejkla. Schmiedlová tak vedie 5:4 a ide podávať na víťazstvo v zápase.

- Obe hráčky si udržali svoje podanie a stav je tak 4:3 pre našu fedcupovú reprezentantku.

-  Wozniaková nepripúšťa súperkin trhák, znižuje na 2:3.

- Aspoň teraz to vyšlo! Schmiedlová získala dôležitú štvrtú hru a ujíma sa vedenia 3:1.

- Košická rodáčka Schmiedlová brejkla znova svoju súperku a vedie 2:1. Pokiaľ však nebude brejky potvrdzovať aj pri svojom podaní, z tejto výhody nič nebude.

- Konečne gem aj pre našu hráčku, stav je vyrovnaný 1:1.

- Rozhodujúci set začala na podaní Wozniaková, ktorá si udžala servis a vedie 1:0. Podávať ide teraz Slovenka.

II. set

- Tak bohužiaľ. Mladá Slovenka nevládla tlak okamihu a stratila podanie, ako aj celý druhý set. Set skončil rovnakým stavom ako ten úvodný, len v obrátenom garde. Rozhodne sa v treťom sete.

- Tentoraz však Wozniaková servis podržala a za stavu 4:5 pre súperku ide A.K Schmiedlová podávať na udržanie v zápase.

- Zvláštny priebeh pokračuje. Najprv Wozniaková stratila svoje podanie, aby jej ho Schmiedlová "kamarátsky vrátila" pri svojom servise. Stav je tým pádom vyrovnaný 4:4. Pre obe tenistky akoby bol vlastný servis príťažou.

- Ribrejk v podaní Wozniakovej. Kanaďanka vytiahla niekoľko pekných úderov a vyrovnala stav na 3:3.

- Dobre, Kaja! Schmiedlová získala tri gemy po sebe a nepriaznivé skóre je razom pre ňu pozitívne. Vyhráva 3:2 a navyše ide podávať.

- Druhé dejstvo, bohužiaľ, našej hráčke nevyšlo podľa predstáv. Wozniaková získala úvodné dva gemy a stav je 2:0 pre Kanaďanku.

I. set

- Výborne! Anna Karolína Schmiedlová získava prvý set pomerom 6:4.

- V deviatej hre sa Slovenka dostala k dvom brejkbalom, hneď prvý využila a vedie 5:4.

- Wozniaková sa čistou hrou dostáva do vedenia 4:3. Schmiedlová odpovedá pri svojom podaní, keď premieňa druhý gembol a vyrovnáva na 4:4.

- Schmiedlová čelila v šiestej hre až šiestim brejkbalom. Päť odvrátila, šiesty nie a Wozianková vyrovnala na 3:3. Schmiedlovú povzbudzuje aj Dominika Cibulková, ktorá má už svoj zápas za sebou. 

- Slovenka berie Kanaďanke ďalší servis a otáča z 0:2 na 3:2.

- Schmiedlová brejkla súperku a získala späť stratené podanie. Vo štvrtej hre odvrátila brejk a nakoniec vyrovnala na 2:2.

- Hneď na to zobrala servis Schmiedlovej a vyhráva 2:0.

- Wozniaková si postrážila podanie, v prvom sete sa ujala vedenia 1:0. 

Cibulková - Abandová 

III. set

- Koniec zápasu! Cibulková si vypracovala tri mečboly. Prvé dva Abandová odvrátila, tretí už nie. Zápas trval až dve hodiny, no Cibulková získala pre Slovensko prvý bod. 

- Slovenka brejkla Kanaďanku a vedie už 4:1. V ďalšej hre si čistou hrou udržala servis a Abandová bude podávať na udržanie sa v zápase.

- Cibulková nedala súperke šancu, predviedla čistú hru a vyhráva 3:1.

- Abandová podáva výborne, čo potvrdila aj v tretej hre a znížila na 1:2.

- Slovenka potvrdila brejkbol a ujíma sa vedenia 2:0.

- Skvelý vstup Cibulkovej, ktorá získala podanie Abandovej. Súperka odvrátila tri brejkboly, no štvrtý už nie.

II. set

- Cibulková dokázala vyhrať desiatu hru a o víťazke zápasu rozhodne až tretí set.

- Abandová predviedla skvelú hru a udržala sa v druhom sete. 5:3.

- Kanaďanka si podržala servis a znížila na 2:4. Slovenka však následne získala siedmu hru a vedie 5:2.

- Cibulková mala pri svojom podaní dva gemboly na potvrdenie brejku. Prvý nevyužila, druhý áno a vyhráva 4:1.

- Slovenka predviedla výbornú hru, získala až tri brejkboly. Prvý Kanaďanka odvrátila, druhý nie. 3:1 pre Cibulkovú.

- Abandová brejkla Cibulkovú a znížila na 1:2.

- Slovenka berie prvý raz servis súperke a v úvode druhého setu vyhráva 2:0.

- Cibulková začala druhý set lepšie ako prvý a čistou hrou sa dostáva do vedenia 1:0.

I. set

- Kanaďanka využila v desiatej hre už prvý setbal a vedie 1:0 na sety. V prvom sete predviedla 16 víťazných úderov, kým Cibulková len 5.

- Cibulková zvládla náročnú situáciu, získala gem a udržala sa v prvom sete. 4:5.

- Čistá hra Abandovej. V prvom sete vedie už 5:3. 

- Cibulková opäť znižuje, pri svojom servise stratila len jeden fiftín. 

- Abandová viedla v šiestej hre už 40-0, no Cibulková zvládla vyrovnať. Kanaďanka si však udržala servis a vyhráva 4:2.

- Kanaďanka následne potvrdila čistou hrou servis a dostala sa do vedenia 3:1. Slovenka odpovedala rovnakým spôsobom a znížila.

- Cibulková mala pri svojom podaní opäť problémy. Viedla 30-0 aj 40-30, ale Abandová vždy vyrovnala. Nakoniec však ustrážila podanie a znížila na 1:2. 

- Slovenka začala druhý gem dobre, vyhrávala už 30-0. Súperka však získala štyri fiftíny za sebou a potvrdila brejk. 0:2.

- Cibulková vyhrávala v úvodnej hre 40-30, no nedokázala si ustrážiť podanie a prehráva 0:1.

Pred zápasom:

Pred zápasmi - Dominika Cibulková pricestovala do Bratislavy z Katovíc, kde minulý týždeň získala svoj piaty singlový titul na okruhu WTA. 

V pondelok si oddýchla, takže na prechod z tvrdého povrchu na antuku mala štyri dni prípravy.

"Je to veľký rozdiel, ale verím, že to zvládnem a dostatočne sa adaptujem. Urobím pre to všetko. Nie je to ideálne, ale nejdem vyplakávať. Chcem ten víkendový zápas dobre otvoriť a verím, že sa mi to podarí a budem ´ready´ Abandovú poraziť," povedala Slovenka.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Smejem sa, lebo pri tenise nechcem trpieť, vraví nová tvár v tíme

Pred zápasmi - Kanaďanky pricestovali do Bratislavy bez svojej líderky Eugene Bouchardovej, ktorá utrpela minulý týždeň na turnaji v americkom Charlestone zranenie brušného svalu. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kanaďanky v Bratislave neposilní zranená Bouchardová

Sylvain Bruneau, kapitán kanadského tímu, si myslí, že jeho zvereňkyne môžu v Bratislave zvíťaziť aj bez Bouchardovej.

"Pred silným tímom Slovenska mám veľký rešpekt, no ak moje hráčky podajú vynikajúce nadštandardné výkony, môžeme uspieť. Je to pre nás veľká výzva. Neúčasť Bouchardovej je pre nás pochopiteľne veľkým oslabením. S Genie som minulý týždeň viackrát telefonoval. Bola sklamaná, že nemôže prísť do Bratislavy. Veľmi chcela hrať a pomôcť tímu, no na turnaji v Charlestone si zranila brušný sval. Ak by nastúpila vo fedcupovom dueli so Slovenskom, jej zdravotný stav by sa mohol zhoršiť a hrozilo by, že vynechá veľa turnajov WTA. Za danej situácie som ako štvrtú hráčku povolal juniorku Charlotte Robillardovú-Millettovú," cituje Bruneaua agentúra TASR. 

Pred zápasmi - Slovenské tenistky budú rovnako ako vlani bojovať v baráži o účasť v II. svetovej skupiny Pohára federácie. Na antuke v bratislavskom Národnom tenisovom centre privítajú Kanaďanky.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Pod dvorcom sú garáže. Antukový kurt na Kanadu váži dvesto ton

V úvodnej dvohre (od 12.00 hod) nastúpia Dominika Cibulková a Francoise Abandová. V ďalšom zápase si Anna Karolína Schmiedlová zmeria sily s Aleksandrou Wozniakovou.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 744
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 643
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 487
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 399
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 076
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 055
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 647
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 480
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 280
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 214

Téma: Tenis


Článok je zaradený aj do ďalších tém US Open 2017, Dominika Cibulková - slovenská tenistka, Wimbledon, Wimbledon 2017

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.

Neprehliadnite tiež

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou.

ONLINE - KHL: Slovan bojuje o body v Podoľsku

Sledujte online prenos s nami.

Je viceprezidentom Juventusu. Nedvěd by mal hrať za českú dedinu

Slávny futbalista je aj držiteľom Zlatej lopty pre najlepšieho futbalistu sveta.