Banská Bystrica dosiahla prvý finálový triumf, nad Nitrou vyhrala 5:3

Finále play off hokejovej Tipsport ligy pokračuje tretím zápasom.

Milan Kytnár (vľavo) odštartoval domácu gólovú explóziu, keď Banskobystričania strelili v priebehu necelých dvoch minút tri góly.(Zdroj: TASR)

BANSKÁ BYSTRICA. Hokejisti HC'05 Banská Bystrica sa vrátili do boja o majstrovský titul. V sobotňajšom treťom finále tisportligovej play off zdolali doma HK Nitra 5:3 a stav série znížili na 1:2.

Štvrtý duel je na programe už v nedeľu so začiatkom o 19.30 h.

Priebeh:

Bystričanom parádne vyšiel vstup do zápasu. Po tom, čo sa zranil hosťujúci Ordzovenský a pre šarvátku skončili na trestnej lavici Zigo s Lalibertém, im vyšla hra štyroch proti štyrom.

Prvý gól dal po 86 sekundách Kytnár, keď upratal puk za Valentom, ktorý sa odrazil po strele Gründlinga od žŕdky.

O druhý presný zásah sa postaral o 42 sekúnd neskôr Gillies, tečoval puk v kruhu po strele Kytnára od modrej. V tej istej minúte sa presadil ešte aj Bast. Pekne sa preštrikoval pred Valenta a vyhnal ho z bránky.

Putoval do nej Lakosil, ktorému v dvanástej minúte pomohla žŕdka. Z medzikružia zakončoval Gillies. Neskôr sa musel zapotiť pri šanciach Tománka a Luntera. Hostia mohli skórovať z prečíslenia.

Laliberté našiel pred bránkou Bakera, no ten netrafil puk pred odkrytou svyätyňou "baranov".

Po prestávke hrali Bystričania umne, nepúšťali nitrianskych hráčov do vyložených príležitostí. Jednu si vypracovali hostia až v presilovke, no Bajteka vychytal výborný Bacashihua.

V početnej výhode hrozili i domáci, no neujal sa teč Ziga a ani strela Šmacha z pravej strany. Skóre napokon zmenil v závere druhej tretiny Ivan Majeský. Napriahol od modrej a keďže Lakosil mal zakrytý výhľad, kapituloval - 4:0.

V tretej tretine Nitra rýchlo znížila. Už po 72 sekundách prekonal Bacashihuu z troch metrov presnou strelou Blackwater. Potom pribudli šarvátky a viac sa vylučovalo ako hralo.

To vyhovovalo viac hráčom spod Zobora, ktorí v presilovke znížili na rozdiel dvoch gólov. Presadil sa voľný Macík.

Domácich potom upokojil po Lunterovej aktivite Bortňák gólom na 5:2, avšak nie na dlho, pretože o minútu neskôr po vyhratom buly pridal tretí gól Nitry obranca Baker.

V závere to skúšali hostia bez brankára, ale zdramatizovať zápas sa im už nepodarilo.

Hlasy:

/zdroj RTVS/

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Nitra celý zápas hrýzla, boli nebezpeční a napriek nášmu vedeniu to bol náročný duel. V tretej tretine sme sa zbytočne nechali vyprovokovať. Určite sa budeme musieť zlepšiť najmä po mentálnej stránke."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "V závere sme sa výrazne zlepšili. V tretej tretine nebolo čo stratiť. Hru sme otvorili, podarilo sa nám dať tri góly, no chýbal nám ten kontaktný."

Ivan Majeský, obranca Banskej Bystrice, autor víťazného gólu: "Dal som gól, čo ma veľmi teší, rovnako tak i to, že sme dve tretiny dominovali. Potom sme však nechali veľa priestoru Nitre a tá nás potrestala. Je to pre nás ponaučenie, ale dôležité je víťazstvo. Úvod sme mali skvelý. Ak hráme svoj hokej dominujeme. Škoda, že v hlavách v závere pracovalo podvedomie a súper sa na nás dotiahol. Vyhrať chceme aj v nedeľu."

Vlastimil Lakosil, druhý brankár Nitry: "To, čo sme si pred zápasom povedali, sme nepreniesli na ľad. Vedeli sme, že Bystrica vybehne na nás, ale nepostrážili sme si hráčov pred bránkou. Boli sme nekoncentrovaní a to nás stálo napokon zápas. Potom domáci zmenili štýl, už sa na nás tak netlačili, takže som nemal veľa zákrokov. Chcel som si v bránke užiť finále. Verím, že na dobrú našu tretiu tretinu nadviažeme v nedeľnom stretnutí a vyhráme."

Online prenos:

III. tretina

60. min: Koniec zápasu. Banská Bystrica dosiahla prvú výhru v sérii a znížila stav na 1:2. Hosťom nevyšiel ani záverečný vabank v hre bez brankára, keď prehrala 3:5.

57. min: Pokračuje boj o každý centimeter ľadu. Oba tímy bojujú na maximum.

56. min: Gólové hody pokračujú! Presne po 60 sekundách po Bortňákovom zásahu znižuje na 3:5 z pohľadu hostí Baker. Zámorský legionár sa predviedol mimoriadnym spôsobom, keď si po vyhranom buly dovolil tri klučky až napokon skončil puk v sieti.

55. min: Pravdepodobne rozhodujúci úder zasadil Nitranom Dalibor Bortňák, ktorý strelou švihom prekonáva Lakosila. Banská Bystrica - Nitra 5:2.

50. min: Nitra znižuje na 4:2! V čase 49:47 dáva druhý gól "corgoňov" Macík. Do konca je ešte dosť času na strelenie dvoch gólov.

49. min: Klzisko sa v posledných minútach mení na boxerský ring. Za hrubosť putujú na "lavicu hanby" za vzájomný trest Majdan a Slovák. Obaja za hrubosť. Majdan však dostal trest 2+2, takže Nitrania budú mať po čase presilovkovú výhodu.

48. min: Divákov zdvihol zo sedadiel pästný súboj domáceho Ziga proti Blackwaterovi. Obaja hráči dostávajú trest 5 + do konca zápasu. Svojmu spoluhráčovi trošku pomohol zo striedačky Laliberté, keďže bitka sa odohrávala v tesnej blízkosti nitrianskej lavičky. Potrestaný tak bude aj Laliberté. Domáci tak budú hrať presilovú hru 5:4.

42. min: Toto Nitra potrebovala! Judd Blackwater si pekne položil najprv na ľad Ziga a potom aj presne namieril do siete, keď nedal Bacashihuovi šancu. 4:1.

41. min: Začala záverečná tretina stretnutia. Nitra sa musí pokúsiť o hokejový zázrak- o strelenie štyroch gólov. Naopak, domáci majú komfortný náskok.

II. tretina

40. min: Koniec druhej tretiny.

40. min: Gól! V čase 39:02 pridáva štvrtý presný zásah "baranov" Ivan Majeský. Strela skúseného obrancu od modrej čiary skončila za chrbátom Lakosila.

37. min: Mário Lunter opäť v akcii, tentoraz však pôjde na trestnú lavicu za nedovolené bránenie v hre.

35. min: Domáci Lunter sa snažil po obkorčuľovaní nitrianskej brány prekonať Lakosila.

29. min: Filip Bajtek mohol znížiť na 1:3 z pohľadu Nitry, no domáci gólman Jason Bacashihua predviedol dva fantastické zákroky a drží si aj naďalej čisté konto.

27. min: Na tribúnach vládne skvelá atmosféra, diváci skandujú bývalý a zaužívaný názov klubu "Iskra".

24. min: Vylúčenie hosťujúceho Königa, prvá presilovka domácich v zápase.

21. min: Začala prostredná časť zápasu. Nitra musí zmobilizovať sily, pokiaľ chce s priebehom niečo spraviť.

I. tretina

20. min: Koniec prvej tretiny, ktorú definoval neuveriteľný úvod v podaní domácich. V pomere 4-4 strelili Országhovi zverenci všetky góly.

18. min: Laliberté pekne zakombinoval so zámorským spoluhráčom Bakerom, no bez gólového efektu pre Nitru.

17. min: Nebezpečne vystrelil domáci Roman Tománek, Lakosila však neprekonal.

15. min: Hra má rýchly spád a rozhodcovia priebeh nemusia kúskovať vylúčeniami či postaveniami mimo hry. Nitra zvyšuje početnosť streľby, gól však hostia nedali.

7. min: Lukáš Hvila putuje na trestnú lavicu za podrazenie. Nitra má šancu znížiť nepriaznivý stav.

3. min: Hosťujúci brankár Valent odchádza z brány a miesto prenechá náhradníkovi Vlastimilovi Lakosilovi.

3. min: Gólový uragán pokračuje. Domáci Bast si blafákom vychutnal Valenta a po necelých troch minútach je stav 3:0!

3. min: Tréner Antonín Stavjaňa si berie oddychový čas.

3. min: Šokujúci úvod pokračuje. Už je to 2:0, keď Gillies tečoval strelu Kytnára.

2. min: Domáci tím ide hneď do vedenia. Po minúte a pol sa gólovo presadzuje Milan Kytnár.

Začiatok: Úvodné buly bolo vhodené. Nitrania zľava-doprava v modrých dresoch, domáci Banskobystričania v bielych dresoch.