Banská Bystrica zdolala doma Nitru 4:2 a vyrovnala stav série

Štvrtý zápas finále hokejovej Tipsport ligy.

Šarvátky, potýčky a vybičované emócie k play off patria.(Zdroj: SITA)

BANSKÁ BYSTRICA/ BRATISLAVA. Banská Bystrica uspela aj v druhom domácom zápase play-off slovenskej hokejovej Tipsport ligy, keď zdolala Nitru 4:2.

Hrdinom duelu sa stal dvojgólový Roman Tománek.

Po presnom zásahu pridali Mário Lunter a Jason Bast. V drese "corgoňov" skórovali Jameson Milam a David Laliberté. Hosťom nepomohla ani dvojminútová hra bez brankára.

Séria sa za nerozhodného stavu 2:2 presťahuje 20. apríla opäť do Nitry.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Banská Bystrica dosiahla prvý finálový triumf, nad Nitrou vyhrala 5:3

Hlasy:

/zdroj: RTVS/
Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): "Prvé minúty boli opatrné, ale potom nás nakopol prvý gól. Hneď sme zvýšili na 2:0, no vzápätí inkasovali, čo nás pribrzdilo. Myslím si, že prvé dve tretiny sme boli aktívnejší, hrali sme to, čo sme chceli a boli sme silní na puku. Napriek zníženiu zo strany súpera v tretej tretine sme však dokázali zvíťaziť, čo je najpodstatnejšie."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Dnes to bolo skoro ako cez kopirák. Takisto ako v sobotu sme mali zlý začiatok a potom sme už museli len doťahovať náskok domácich. Žiaľ, niektorí naši hráči zle psychicky znášajú zápasy na ľade súperov."

Priebeh:

Bystričanom podobne ako v prvom domácom finálovom zápase vyšiel nástup do stretnutia.

Vedenia sa ujali v presilovke v štvrtej minúte, kedy sa Hvila neulakomil na strelu pred bránkou, poslal spätnú prihrávku na Tománka a ten už bez väčších problémov mieril do odkrytej časti Valentovej svätyne.

Uplynulo 94 sekúnd a bolo 2:0. Lunter napriahol z pravého kruhu a prestrelil brankára Nitry.

Tréner Stavjaňa si zobral oddychový čas, rovnako ako v sobotu, no tentoraz zabral, pretože ešte v tej istej minúte znížil Milam od modrej.

V ďalších minútach nevyužili šance Tománek, Zigo, Hvila ani Handzuš, takže stav sa do prestávky nemenil.

V druhej tretine ťažili domáci hokejisti z ďalšej presilovky. Tománek to vyskúšal spoza kruhov a vyšlo mu to - 3:1.

Hostia mohli streliť kontaktný gól taktiež v početnej výhode. Vytvorili si niekoľko dobrých príležitostí, no Bacashihua doslova čaroval. Vychytal zoči - voči Lalibertého i Bakera. Už v hre piatich proti piatim boli na puku opäť Bystričania.

Najprv im nevyšiel brejk s koncovkou Ziga, no po prihrávke Majdana zakončoval z pravej strany bez prípravy a pohotovo Bast - 4:1.

Hokejistom spod Zobora to nešlo aj preto, že nevedeli nájsť recept na dobrého amerického gólmana v drese HC '05. Ten vytiahol betón i po strele Becu spoza hráča v ťažkej situácii.

V tretej tretine sa Nitre podarilo znížiť stav na rozdiel dvoch gólov, keď po prihrávke Slováka našiel recept na Bacashihuu z troch metrov Laliberté - 4:2.

Hosťom to dodalo energie, mali miestami prevahu i aktivitu, no nedokázali využiť šance. Bystrica hrala umne a oprieť sa mohla aj o brankára.

Ten vychytal Milama v prieniku a mal i šťastie, pretože odkrytý priestor jeho svätyne netrafili Laliberté a Ručkay. Hosťom nevyšla ani záverečná power-play, takže stav finálovej série je vyrovnaný.

Online prenos:

III. tretina

60. min: Ani jeden z tímov už ďalší presný zásah nepridal. Bansk Bystrica tak rovnako ako Nitra vyhrala oba svoje súboje na domácom ľade. Po dnešnom triumfe Országhových zverencov v pomere 4:2 je teda stav finálovej série 2:2.

59. min: Nitra skúsi hru bez brankára, Valent je už na striedačke. Hostia hrajú so šiestimi korčuliarmi.

57. min: Blackwater dobiedzal pred Bacashihuom, no ten si dal pozor a zníženie nedopustil.

55. min: Do konca duelu zostáva 5 minút, hostia potrebujú urgentne kontaktný gól. Obrovskú šancu na to mal Henrich Ručkay, ktorý však netrafil odkrytú bránu.

50. min: Nitra nevyužila dvojminútovú presilovku, hoci niekoľko príležitostí na zníženie sa hosťom črtalo.

48. min: Milam sa predral až pred Bacashihuu a aj keď bol tiesnený, dokázal zakončiť. Domáci brankár však bol na mieste.

44. min: Nitra dramatizuje priebeh. Blackwater vyhral  za bránou súboj s Majeským, posunul puk Slovákovi, ktorý našiel Davida Lalibertého, ktorý presne mierenou strelou do horného rohu nedal Bacashihuovi šancu. 4:2.

43. min: Bacashihua priľahol puk po strele Pupáka, aby neprekĺzol do siete.

41. min: Začala sa tretia tretina, Nitra musí doháňať trojgólové manko.

II. tretina

40. min: Koniec druhej tretiny. Domáci majú zápas dobre rozohraný. Nitra musí rovnako ako včera vrhnúť všetky sily do poslednej tretiny.

39. min: Dobrá a pohotová Macíkova strela z otočky, Bacashihua vyrazil puk betónmi.

36. min: Domáci obranca Pujacs po strete s protihráčom ostáva otrasený na ľade, po chvíľke zamieri do kabín. Strata lotyšského beka by bola nepríjemným oslabením pre Bystricu.

31. min: Takmer presne v polovici zápasu (30:06) strieľajú domáci hokejisti ďalší gól. Jason Bast prekonal Valenta po tom, čo v rohu klziska vzorne zabojoval Majdan, ktorý spätnou prihrávkou bekhendom našiel práve hokejku Jasona Basta. 4:1.

27. min: Nitra má šancu znížiť, keďže na trestnú lavicu smeruje Ivan Majeský.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Hokej, Švédsko: Staňa a Majeský "iba" vicemajstrami

23. min: Domáci vedú znova dvojgólovým rozdielom! "Barani" využili už druhú presilovku v dueli, tentokrát sa strelou od modrej presadil znova Roman Tománek. 3:1.

22. min: Hostia budú hrať v oslabení, na trestnú lavicu si už sadol Peter Podhadský

21. min: Začala prostredná časť zápasu.

I. tretina

20. min: Koniec prvej tretiny. Dnešný zápas má s tým včerajším isté paralely. Tiež padli tri góly a takisto v úvode stretnutia, akurát dnes je skóre po prvej dvadsaťminútovke priaznivejšie pre hostí (včera bolo 3:0).

14. min: Hvila s Handzušom mali veľkú príležitosť streliť tretí gól svojho tímu. Do odkrytej Valentovej brány však nedokázali prepasírovať puk.

14. min: Presilová hra tentoraz pre Banskobystričanov. Za seknutie si ide nútene oddýchnuť nitriansky obranca Branislav Mezei.

10. min: Strelec prvého gólu Roman Tománek hral so zdvihnutou hokejkou a Nitra bude hrať v početnej výhode.

6. min: Šialené tempo zápasu pokračuje! Najprv v čase 526 dáva gól na 2:0 Mário Lunter, aby už o 23 sekúnd znížil hosťujúci Milam na rozdiel gólu. Diváci po necelých šiestich minútach videli už tri góly.

4. min: Gól! Domáci rozohrali skvelú akciu počas presilovky, keď  Handzuš nahral Hvilovi, ten pätnou prihrávkou vyzval do gólového zakončenia Romana Tománka a ten sa nepomýlil. Opäť výborný štart Banskej Bystrice.

4. min: Na trestnú lavicu ide Nitran Juraj Štefanka za držanie.

Začiatok: Úvodné buly bolo vhodené. Rovnako ako včera, aj dnes začínajú Nitrania zľava-doprava v modrých dresoch, domáci "barani" v bielych dresoch.