NHL: Detroit prvýkrát vyhral nad Tampou, asistencia Tatara

Reilly Smith z Floridy (č. 18) je natlačený pred gólmanov NY Islanders Thomasom Greisom. (Autor: SITA/ AP)
TASR|18. apr 2016 o 06:16

Play off zámorskej hokejovej NHL.

NEW YORK. Hokejisti Detroitu zvíťazili v treťom zápase 1. kola play off NHL na domácom ľade nad Tampou Bay 2:0 aj vďaka asistencii slovenského útočníka Tomáša Tatara. Jeho krajan Tomáš Jurčo nehral.

Hráči Red Wings tak znížili stav v sérii na 1:2, zápas číslo štyri je na programe v noci na stredu.

Tatar tentoraz nastúpil až vo štvrtej formácii, napriek tomu sa podieľal na prvom, a ako sa neskôr ukázalo aj víťaznom góle domácich.

V polovici duelu udržal pri mantineli puk a ten napokon Andreas Athanasiou prvým kariérnym gólom v play off poslal za chrbát Bena Bishopa.

Kouč Detroitu urobil zmenu aj na brankárskom poste - Petr Mrázek dostal prednosť pred Jimmym Howardom a odvďačil sa čistým kontom, na ktoré potreboval iba 16 úspešných zákrokov.

"Viem, že vymenili brankára, ale nie som si istý, či ho dnes vôbec potrebovali," hneval sa zo slabej ofenzívnej potencie svojho celku kouč Lightning Jon Cooper.

Druhý gól "červených krídiel" zaznamenal Henrik Zetterberg pred koncom druhej tretiny a musel ho odobriť až videorozhodca - puk sa do bránky odrazil od jeho ľavej korčule.

Tampa sa už potom nezmohla ani na dramatizáciu duelu.

"Myslím si, že sme dnes hrali naozaj dobre. Minimalizovali sme chyby, snažili sme sa zostať mimo trestnej lavice a čo najviac hrať na ich polovici," hodnotil švédsky útočník domácich Zetterberg.

Obhajca titulu Chicago prehral v treťom dueli štvrťfinále Západnej konferencie na domácom ľade so St. Louis 2:3, hoci po dvoch tretinách viedol 2:1.

V sérii Chicago prehráva 1:2. Slovenský krídelník Marián Hossa odohral za Blackhawks takmer 16 minút, vyslal na bránku súpera dve strely, ale bodovo sa nepresadil a zaznamenal jeden mínusový bod. Jeho spoluhráč Richard Pánik absolvoval na ľade takmer 7 minút, ani on nebodoval.

Blues vyhrali v play off na ľade Chicaga prvýkrát od apríla 2002, vtedy o ich triumfe rozhodol víťazným gólom slovenský útočník Pavol Demitra.

Tentoraz dokonal obrat v 54. minúte v presilovke Jaden Schwartz. Ten potrestal štvorminútový trest pre Patricka Kanea, ktorý hokejkou zasiahol tvár Alexa Pietrangela.

Brankár hostí Brian Elliott si pripísal 44 zákrokov, čo je jeho maximum v zápasoch nadstavby.

"V tejto sezóne sme dokázali otočiť zápas už veľakrát. Máme odolný tím a zdá sa, že s tým nemáme problém. Najdôležitejšie je, že máme späť výhodu," tvrdí kouč St. Louis Ken Hitchcock. Chicago prehralo vôbec prvýkrát od mája 2014 v riadnom čase zápas, v ktorom po dvoch tretinách viedlo. Odvtedy malo v takýchto zápasoch neuveriteľnú bilanciu 71-0-5. "Je to ťažká prehra," povedal pre zámorské médiá kouč Blackhawks Joel Quenneville. "Bol to ale výborný zápas, ktorý sa podobal na prvé dva v sérii."

New York Islanders doma zdolali Floridu 4:3 po predĺžení, v sérii vedú 2:1. Hrdinom sa stal Thomas Hickey, ktorý v 73. minúte rozhodol o historicky prvom triumfe "ostrovanov" v play off v hale Barclays Center.

"Mali sme dobré striedanie a trochu sme ich zatlačili. Niekto išiel striedať, zrazu som videl medzeru a dostal neuveriteľnú prihrávku. Potom to tam z prvej padlo," opísal Hickey svoj presný zásah v nadstavení.

Brankár domácich Thomas Greiss, ktorý zastupuje zraneného Jaroslava Haláka, sa prezentoval 36 úspešnými zákrokmi.

Floride tentoraz nepomohli gól a dve asistencie Reillyho Smitha, ktorý má v play off skvelú fazónu a v sérii už nazbieral štyri góly a rovnaký počet asistencií. Vyrovnal aj klubový rekord Davea Lowryho, keď skóroval v troch za sebou idúcich stretnutiach vyraďovačky.

Hostia mali duel výborne rozbehnutý - viedli 2:0 a Aaron Ekblad pridal tretí gól. Domáci ale protestovali a video ukázalo, že mu predchádzal ofsajd Floridy.

Islanders tak prehrávali stále iba o dva a podaril sa im dokonalý obrat. Kouč domácich poďakoval za upozornenie videotrénerovi Mattovi Bertanimu.

"Bol to rozhodujúci moment zápasu. Prehrávať o dva góly je úplne niečo iné, ako prehrávať o tri," vyhlásil Capuano. Naprázdno vyšiel v drese hostí český veterán Jaromír Jágr, ktorý nedal gól už vo svojom 34. play off dueli za sebou.

Výborne vstúpili do play off hokejisti Nashville, ktorí vyhrali prekvapujúco oba zápasy na ľade Anaheimu a v sérii tak vedú 2:0. Tentoraz uspeli po výsledku 3:2 a premiérovo v klubovej histórii triumfovali v úvodných dvoch stretnutiach nadstavbovej série.

Ich góly zaznamenali Mattias Ekholm, Craig Smith a Shea Weber, brankár Pekka Rinne zneškodnil 27 striel súpera. "Predátori" rozhodli o svojom víťazstve v druhej tretine.

"Bolo to fyzicky náročné, bolo to tesné a dopadlo to pre nás fajn. Domácim patrilo úvodných desať minút, ale potom sme sa zdvihli a v druhej tretine to bolo z našej strany veľmi dobré," hodnotil kouč hostí Peter Laviolette.

Jeho náprotivok Bruce Boudreau sa sťažoval na príliš veľa vylúčených - Anaheim mal jedinú presilovku, kým Nashville až päť.

"Boli sme jednoducho hlúpi. Naše fauly sú niekedy až príliš sebecké a nezaslúžime si viac, ak sa takto budeme správať," hneval sa Boudreau.

Séria pokračuje tretím duelom v noci na stredu.

/stav série 1:2/

New York Islanders - Florida 4:3 po predĺž. (0:1, 3:2, 0:0 - 1:0)

Góly: 26. Pulock (Okposo, Tavares), 32. Prince (Pulock, De Haan), 37. Nielsen (Tavares, Okposo), 73. Hickey (Nelson, Bailey) - 3. R. Smith (Petrovic, Matheson), 22. Barkov (R. Smith, Huberdeau), 28. Bjugstad (R. Smith, Kulikov)

/stav série 2:1/

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Chicago - St. Louis 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Góly: 3. Seabrook (Toews, P. Kane), 22. Anisimov (Panarin) - 13. Parayko (Pietrangelo, Fabbri), 46. Berglund (Shattenkirk, Fabbri), 54. Schwartz (Backes, Tarasenko)

/Marián Hossa odohral 15:45 min, 2 strely, 1 mínusový bod, Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 6:48 min, 2 „hity“/

Anaheim - Nashville 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Góly: 15. Cogliano, 58. Thompson (Silfverberg, Cogliano) - 20. Ekholm (C. Wilson, C. Smith), 30. C. Smith (Forsberg, Josi), 40. S. Weber (Josi, Forsberg)