Nitra vyhrala v Banskej Bystrici a získala premiérový titul

Neviem si predstaviť, čo bude doma v Nitre. Myslím si, že nastane anarchia a spadne mesto, hovoril útočník Nitry Marek Slovák.

Hokejisti Nitry získali pohár Vladimíra Dzurillu.(Zdroj: TASR)

Tipsport liga - finále play off, šiesty zápas:

HC '05 Banská Bystrica - HK Nitra 2:3 sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 20. Handzuš (Sandgren, I. Ďatelinka), 53. Zigo (Lunter) - 2. Blackwater (Milam, Laliberté), 49. Blackwater (Marek Slovák, Laliberté), rozhodujúci sam. nájazd Milam

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Jonák - Šefčík, Výleta, 2841 divákov

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Najužitočnejším hráčom play off je Nitran Laliberté, získal Zlatú korčuľu

Nájazdy: Bast nedal, Kutálek nedal, Handzuš nedal, Macík nedal, R. Tománek nedal, H. Ručkay nedal, Kutáek nedal, Hvila nedal, H. Ručkay nedal, R. Tománek nedal, Blackwater nedal, Bezúch nedal, M. Slovák 0:1, Handzuš 1:1, M. Slovák nedal, Handzuš nedal, Kutálek nedal, Majdan nedal, Milam 1:2, Handzuš žŕdka

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Šmach, I. Majeský, Petran, Gründling, V. Čížek, Bezúch, Sandgren - Majdan, Bast, Tománek - Hvila, Kytnár, Gillies - Matoušek, T. Zigo, M. Lunter - Bajaruns, Handzuš, Bortňák

Nitra: Lakosil - F. Kuzma, Milam, Mezei, P. Podhradský, D. Milo, Baker, Kutálek, P. König - Blackwater, Marek Slovák, Laliberté - Bajtek, Beca, H. Ručkay - Stloukal, J. Štefanka, R. Macík - Piačka, Bene, Pupák

/stav série: 2:4, Nitra získala majstrovský titul/

BANSKÁ BYSTRICA. Hokejisti HK Nitra získali premiérový majstrovský titul v najvyššej slovenskej súťaži. V šiestom finálovom dueli play off Tipsport Ligy 2015/2016 zvíťazili v piatok na ľade HC '05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. V celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

Zverenci trénera Antonína Stavjaňu si zároveň vybojovali aj miestenku v Lige majstrov 2016/2017. Druhú majú HC Košice ako víťaz základnej časti.

Nitrania premenili na titul svoju druhú finálovú účasť. O trofej hrali už v ročníku 2013/2014. V sedemzápasovej sérii im ju vtedy uchmatli Košice. Vlani vypadli v semifinále s Banskou Bystricou, ktorej sa teraz úspešne revanšovali.

Banskobystričania na zisk prvej trofeje stále čakajú. Rovnako ako vlani sa aj tento rok museli uspokojiť so striebornými kovmi. Minulý rok prehrali s Košicami taktiež v šiestom zápase finále na domácej pôde.

Online prenos

Neuveriteľnú nájazdovú drámu napokon rozhoduje možno trochu nečakane obranca Jameson Milam a Nitra získava svoj premiérový majstrovský titul.

Predĺženie

70. min - Predĺženie sa skončilo. Šiesty zápas finálovej série play off rozhodnú samostatné nájazdy.

64. min - Bystričania majú obrovské šance, ale skvelý Lakosil ich privádza do zúfalstva. Aby na ich nepremieňanie ešte napokon nedoplatili.

63. min - Na predĺženie sa hrá až nad očakávania otvorený hokej. V úvode mal šancu Matoušek, na opačnej strane sa nepresadil Blackwater. Pred pár sekundami Lakosil skvelo zasiahol pri strele Ďatelinku.

61. min - Predĺženie sa začalo.

III. tretina

60. min - Riadny hrací čas sa skončil, rozhodovať sa bude v predĺžení.

58. min - Zápas vrcholí, bojuje sa o každý kúsok ľadu. Zdá sa, že dnes uvidíme najdramatickejšie možné vyvrcholenie.

53. min - Ale ani Banská Bystrica sa nechce vzdať len tak ľahko. Lakosila prekonáva Tomáš Zigo a začína sa akoby odznova.

49. min - Nitra využíva presilovku a v polovici tretej tretiny ide do vedenia! Opäť sa presadil fantastický Blackwater, ktorý dal v posledných dvoch dueloch už päť gólov.

46. min - Hokejisti Nitry ešte nikdy - rovnako ako aj ich dnešný súper - titul nezískali. Zažili viacero skvelých chvíľ, hrali aj vo finále, ale na trofej nedosiahli. Tento rok k nej majú veľmi blízko, ale zároveň ešte dosť ďaleko. Ak by sa Bystričanom podarilo zvíťaziť, v rozhodujúcom súboji v Nitre by bol na domácich vyvíjaný veľký tlak.

44. min - V prostrednej časti mali domáci výraznejšiu streleckú prevahu: 11-6. Celkovo 25-19. Gól však dali iba jeden. Teraz nevyužili ani presilovú hru po vylúčení Milama.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila a v nej sa stav nezmenil. Pred treťou dvadsaťminútovkou je všetko otvorené. Schyľuje sa k dráme.

35. min - Slovenský majster zdvihne nad hlavu vynovenú trofej - pohár Vladimíra Dzurillu. Nitra to môže byť už dnes, ale či sa to naozaj stane, je zatiaľ otázne. Stav je stále nerozhodný.

31. min - Hoci sa hrá bojovný hokej, obe mužstvá si naozaj snažia dávať predovšetkým pozor na to, aby sa nedopustili vážnej chyby. Teraz už môže rozhodovať i tá najmenšia. A najmä pre domácich môže mať fatálne následky.

27. min - Priebeh dnešného stretnutia je zatiaľ vzácne vyrovnaný, o čom svedčí aj pomer striel po prvej tretine: 14-13 pre domácich. Tiež sa  hrá aj pomerne disciplinovane - iba jeden vylúčený na každej strane.

24. min - V Banskej Bystrici dnes panuje aj veľmi dobrá atmosféra. Fanúšikovia domácich sa už pred začiatkom duelu pri nástupe hráčov prezentovali veľmi peknou choreografiou.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Domáci predsa len nepôjdu do šatní smutnejší. Päťdesiatštyri sekúnd pred koncom prvej tretiny sa presadil práve Michal Handzuš, ktorý na dvakrát pretlačil puk za Lakosila.

16. min - Michal Handzuš pred stretnutím upozorňoval, že jeho tím musí hrať šesťdesiat minút, lebo v predchádzajúcich dueloch mal úseky, kedy poľavil. Ale dnes nezachytil hneď úvod a musí dobiehať jednogólové manko.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Každý chce vyhrať. Nitra môže, Banská Bystrica musí

13. min - Banskobystričania zvyšujú tempo a snažia sa ešte v tejto tretine vyrovnať. Lakosil, ktorý v priebehu stredajšieho zápasu nahradil Valenta a dnes pred ním dostal príležitosť, si však poradil s pokusmi Tománka aj Ďatelinku.

10. min - Pre Banskú Bystricu je tento stav na domácom ľade vo finálovej sérii niečím novým. V predchádzajúcich dvoch dueloch na vlastnom štadióne ani raz neprehrávala. Naopak - mala skvelý úvod a celkovo prvé dve tretiny. V prvom po nich viedla 4:0, v druhom 4:1.

6. min - Judd Blackwater má fantastickú formu. V predchádzajúcom zápase v stredu na domácom ľade strelil dokonca hetrik.

2. min - To je úvod pre domácich asi ako z najhoršieho sna. Ubehlo len deväťdesiatdva sekúnd a Nitra ide vo vedenia. Skóre zápasu otvoril Judd Blackwater, ktorý prekvapil Bacashihuu strelou z uhla. Gól musel potvrdiť videorozhodca a napokon ho uznal.

1. min - Zápas sa začal. Spoznáme dnes nového majstra? To je otázka, ktorá znela pred týmto súbojom asi najčastejšie.

Pred zápasom

Pred zápasom - Pred šiestym zápasom série o titul adresoval odkaz pre hokejistov Banskej Bystrice a Nitry aj cyklista a majster sveta Peter Sagan.

Pred zápasom - „Musíme hrať celých šesťdesiat minút, lebo v predchádzajúcich stretnutiach sme mali úseky, keď sme poľavili, a to by sa nám nemuselo vyplatiť,“ vyhlásil svetový šampión 2002 a víťaz Stanley Cupu 2013 Michal Handzuš, hráč Banskej Bystrice.

„Verím, že o titule sa bude rozhodovať v nedeľňajšom siedmom zápase v Nitre.“

Pred zápasom - „Šampanské na oslavy v autobuse nevezieme, to by bola veľká chyba,“ vravel najskúsenejší hráč Nitry Dušan Milo. „Musíme sa koncentrovať na hokej. A ak zápas zvládneme, potom môžeme pomýšľať aj na oslavy.“

Milo v piatok nastúpi s narazeným nosom po tom, ako ho v piatom zápase série zrazil na ľad banskobystrický útočník Tomáš Matoušek.

Nitrania sa opäť budú spoliehať najmä na prvý útok Blackwater – Slovák – Laliberté, ktorý v stredu žiaril. Kanaďan Blackwater strelil hetrik.

Pred zápasom - V stredu v Nitre padlo až desať gólov. Domáci mali skvelý nástup, rýchlo viedli a náskok dlho udržiavali. Hosťom sa však podarilo dotiahnuť a vyrovnať, ale záver napokon patril Nitranom.

Pred zápasom - V celom doterajšom priebehu finálovej série play off platilo otrepané pravidlo: 'Môj dom, môj hrad'. Nitra vyhrala všetky tri domáce zápasy, Banská Bystrica dva. Nitrania v stredu získali prvý postupový mečbal. Ak ale chcú oslavovať titul už v piatok, musia uspieť na ľade súpera.

Šiesty súboj série sa v Banskej Bystrici začína o 19.30 hod.