Skvelú defenzívu Atlética neprekonal ani Bayern, prehral 0:1

Jan Oblak je najväčšou hviezdou Slovincov
Jan Oblak je najväčšou hviezdou Slovincov (Autor: TASR/AP)
Sportnet|27. apr 2016 o 20:45

O víťazstve španielskeho tímu rozhodol po parádnej individuálnej akcii Saúl Ňíguez.

Liga majstrov - semifinále, prvý zápas:

Atlético Madrid - Bayern Mníchov 1:0 (1:0)

Góly: 11. Saúl Ňíguez

ŽK: 85. Saúl Ňíguez - 40. Douglas Costa, 82. Benatia, 83. Neuer, 88. A. Vidal, rozhodoval: Mark Clattenburg (Angl.), 52 000 divákov

Atlético: Oblak - Juanfran, José María Giménez, Savič, Filipe Luís - Saúl Ňíguez (85. Partey), Gabi, Augusto Fernández, Koke - Griezmann, F. Torres

Bayern: Neuer - Lahm, Javi Martínez, Alaba, Bernat (77. Benatia) - Xabi Alonso - Douglas Costa, Thiago Alcantara (70. T. Müller), A. Vidal, K. Coman (64. Ribéry) - Lewandowski

MADRID. Atlético Madrid má bližšie do finále futbalovej Ligy majstrov 2015/2016. V prvom súboji semifinále v domácom prostredí na Štadióne Vicenteho Calderóna zdolalo futbalistov Bayernu Mníchov 1:0 (0:0).

Jediný gól stretnutia strelil už v 11. minúte Saúl Ňíguez. Odveta sa bude hrať v Mníchove v utorok 3. mája.

Atlético sa prebojovalo medzi najlepšie európske kvarteto druhýkrát za ostatné tri roky. V roku 2014 prešlo cez FC Chelsea až do lisabonského finále, kde nestačilo na mestského rivala Real.

Bayern dosiahol semifinále v piatej sezóne za sebou. Bavori čelia v semifinále LM španielskemu súperovi piaty rok v sérii. Ostatné dve konfrontácie však pre nich nedopadli úspešne - stroskotali na neskorších víťazoch Reale Madrid a Barcelone.

Online prenos

90. min - Zápas sa skončil. Atlético potvrdilo pozíciu tímu s jednou z najlepších obrán na svete a do odvety pôjde s náskokom.

90. min - Riadny hrací čas sa skončil, Atlético má na dosah veľmi dobrý výsledok do odvtedy. Musí zvládnuť ešte štyri minúty nadstaveného času.

81. min - Atlético sa vymanilo z tlaku Bayernu, ale hostia stále majú výraznú prevahu v držaní lopty: 30% - 70%. Mníchovčania majú aj viac striel: 10 - 13, viac pokusov na bránu však išlo z kopačiek domácich: 5 - 4. V štatistike kompletných prihrávok takisto suverénne dominuje nemecký tím: 141 - 557.

75. min - Tutová šanca Atlética a Mníchovčania si opäť mohli vydýchnuť. Griezmann vysunul Torresa, ktorý už prekonal Neuera, ale lopta skončila na pravej žrdi. K dorážke sa ešte dostal Koke, no zakončil už len do Neuera.

71. min - Bayern pokračuje v útočnom snažení, ale zatiaľ vychádza nazmar. Ak dnes neskóruje, Atlético natiahne ďalšiu výnimočnú sériu. Odvtedy, ako ho trénuje Diego Simeone, nikdy v domácom zápase Ligy majstrov nedostalo gól po 60. minúte duelu.

69. min - Alabovo brvno z 55. minúty znamená, že Bayern v posledných troch ročníkoch Ligy majstrov trafil konštrukciu brány osemnásťkrát. To je viac ako sa podarilo akémukoľvek inému tímu.

64. min - Ďalšia možnosť Bayernu, v ktorej sa ocitol ostrostrelec Lewandowski. Hoci sa dostal z uhla, strieľal nebezpečne. Lopta z jeho kopačky však skončila tesne vedľa pravej žrde.

61. min - Bayern hrá v druhom polčase výborne, neporovnateľne lepšie ako v tom prvom. Vytvára si tlak a má už aj viac striel: 7-10. Lenže zatiaľ iba dva z jeho pokusov mierili medzi tri žrde.

55. min - A teraz sa poriadne zachvelo brvno brány Atlética! Vyrovnať mohol David Alaba, ktorý sa oprel do lopty zo šestnástkou a trafil ju takmer dokonale. Oblak sa naťahoval márne, ale lopta skončila napokon na brvne.

53. min - Zápasy v Lige majstrov sú posledné v tejto sezóne, v ktorých bude Simeone viesť Atlético z lavičky. V ligových súbojoch si už totiž na ňu do konca ročníka nesadne.

50. min - Zaujímavosťou je, že odvtedy, ako Atlético prebral Diego Simeone, klub v sedemnástich domácich zápasoch Ligy majstrov inkasoval v prvých polčasoch iba dva góly. Aj to vypovedá o skvelej organizácii hry tímu.

46. min - Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil. Atlético zatiaľ potvrdzuje skvelú organizáciu v defenzíve. Superkanonier Bayernu Robert Lewandowski sa takmer nedostal na dostrel Oblakovej brány.

39. min - Bayern má stále neuveriteľnú prevahu v držaní lopty - naďalej 29% ku 71%. Lenže momentálne mu to nie je nič platné, keďže s výnimkou niekoľkých chvíľ si nedokázali jeho hráči pred Oblakom vypracovať výraznejší tlak. Skôr naopak, viac striel na bránu mali domáci.

30. min - Po polhodine hry mohlo Atlético vyhrávať o dva góly. Griezmann dostal dobrú loptu za obranu, preukázal svoju veľmi dobrú rýchlosť, ale loptu z jeho nohy dokázal Neuer vyraziť na rohový kop.

25. min - Ako sa očakávalo, Bayern má výraznú prevahu v držaní lopty: 29% ku 71%. Jeho hráči si prihrali loptu takmer štyrikrát viac ako domáci: 46-165. Viac streleckých pokusov však vyslalo Atlético: celkovo 5-4, na bránu 3-1.

O loptu bojujú Filipe Luís (vpravo) z Atlética Madrid a Kingsley Coman.
O loptu bojujú Filipe Luís (vpravo) z Atlética Madrid a Kingsley Coman. (Autor: SITA/AP)

19. min - Saúl Ňíguez zaznamenal v tejto sezóne Ligy majstrov tretí gól. Spomedzi záložníkov ich v celej súťaži dali viac iba dvaja - Willian z FC Chelsea (5) a Adrien Rabiot z Paríža Saint-Germain (4).

12. min - Bayern mohol už o minútu odpovedať, keď na centrovanú loptu vyskočil najvyššie Vidal a prehlavičkoval aj Oblaka. Pred bránkovou čiarou však loptu odhlavičkoval do bezpečia Giménez.

11. min - To je teda celkom nečakaný úvod. Domáci začali veľmi aktívne smerom dopredu a už v úvodnej štvrťhodine sa dostávajú do vedenia. Perfektnú prácu odviedol Saúl Ňíguez, ktorý sa dostal s loptou až do šestnástky a od pravej žrde ju poslal do siete.

8. min - Pred dnešným stretnutím sa veľmi často hovorilo o tom, že Bayern bude čeliť jednej z najlepších obrán na svete. Atlético nedostalo gól v posledných 421 minútach. Ale zle na tom nie sú ani Mníchovčania.

5. min - Oba tímy majú v poslednom období veľmi dobrú formu. Ako sme už spomenuli, Bayern vyhral deväť z ostatných desiatich zápasov. Atlético sa tešilo z víťazstva v predchádzajúcich piatich ligových dueloch.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Obom klubom chýba viacero opôr. Atléticu nepomôže šéf obrany Diego Godín, hosťom holandský krídelník Arjen Robben ani majster sveta Jérome Boateng. „Počuli sme, že atmosféra na štadióne Vicenteho Calderóna patrí medzi najlepšie v Európe. Takéto publikum ma veľmi motivuje a dvíha adrenalín,“ tvrdí útočník Bayernu Robert Lewandowski.

Poliak v službách Bayernu je s dvadsiatimi siedmimi gólmi najlepším strelcom bundesligy a v Lige majstrov (8 gólov) je pred ním iba Cristiano Ronaldo (16). Najlepším strelcom Atlética je Antoine Griezmann, ktorý vo všetkých súťažiach dal v tejto sezóne už dvadsaťdeväť gólov.

Pred zápasom - Atlético vo štvrťfinále vyradilo najväčšieho favorita z Barcelony. „Merania síl s Bayernom budú možno ešte náročnejšie ako proti Barcelone. Tieto tímy síce hrajú podobný futbal, ale vyznávajú rozdielne zbrane. Veríme, že Bavori nebudú mať svoj deň,“ tvrdí stopér Atlética José Marío Giménez.

Pred zápasom - Bayern vyhral deväť z posledných desiatich zápasov. „Vo futbale na minulosti nezáleží. Všetko bude záležať na našej psychike,“ citovala oficiálna stránka UEFA Guardiolu. So svojimi zverencami bude čeliť najlepšej defenzíve nielen Španielska, ale možno z celej planéty.

„Poznám silu Atlética. Diego Simeone je jedným z najlepších trénerov na svete. Zmenil Atlético od základov, mužstvo dosiahlo pod jeho vedením za päť rokov novú úroveň. Hráči presne vedia, čo majú na trávniku robiť,“ dodal.

Pepa Guardiolu a ani celú Barcelonu nečaká v Madride ľahký zápas.
Pepa Guardiolu a ani celú Barcelonu nečaká v Madride ľahký zápas. (Autor: SITA/AP)

Pred zápasom - Bayern takmer isto v bundeslige obháji titul. A v Lige šampiónov je preňho tiež úspechom iba prvé miesto.

„To však chcú všade. V Barcelone, Madride, rovnako ako v Mníchove. Chcem to rovnako a uvedomujem si, že je mojou úlohou získať všetky tri primáty. Ak by to ale nevyšlo, musím s tým vedieť žiť. Hlavné je, aby som vedel, že som pre to urobil všetko,“ cituje bild.de trénera futbalistov Bayernu Pepa Guardiolu.

Pred zápasom - V predchádzajúcich dvoch sezónach ich vždy v semifinále Ligy majstrov vyradil španielsky tím. A teraz budú futbalisti Bayernu Mníchov v boji o postup do finále opäť čeliť súperovi zo Španielska.

Prvý zápas sa na štadióne Atlética Madrid začína o 20.45 hod.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Skvelú defenzívu Atlética neprekonal ani Bayern, prehral 0:1