Cíger si vybral tím budúcnosti, polovicu tvoria hráči do 25 rokov

Cíger vybral pre MS mladý tím.
Cíger vybral pre MS mladý tím. (Autor: TASR)
Marián Szűcs|1. máj 2016 o 06:52

Slovenskú hokejovú reprezentáciu čaká prvý zápas na majstrovstvách sveta v sobotu proti Maďarsku.

BRATISLAVA. To, o čom tréner národného tímu Zdeno Cíger hovoril počas celej sezóny, sa napĺňa. Slovensko pôjde na hokejové majstrovstvá sveta s výrazne omladeným tímom.

Až dvanásť hráčov má 25 rokov alebo menej. To je takmer polovica kádra.

Cíger oznámil 25-člennú nomináciu na šampionát v Rusku po sobotňajšom poslednom prípravnom zápase proti Dánsku (3:1).

Vo výbere je osem hráčov vo veku 26 až 29 rokov a len päť tridsiatnikov. Najstarším v nominácii je 32-ročný obranca Dominik Graňák.

Šampionát sa začína v piatok, Slováci odohrajú svoj prvý zápas v sobotu proti Maďarsku.

Štyria hráči z bronzovej dvadsiatky

Cíger podľa očakávaní v sobotu vyradil z tímu obrancov Adama Jánošíka, Lukáša Kozáka, Oldricha Kotvana, a útočníka Michala Hlinku. Ani jeden z nich v záverečných zápasoch v príprave nehral.

„Bavíme sa o siedmich týždňoch tvrdej roboty a teraz nás musia opustiť. Je to smutné, ale musia to zvládnuť, preniesť sa cez to,“ poznamenal kouč.

Na šampionát pocestujú hneď štyria hráči z tímu, ktorý na MS dvadsiatok získal pred vyše rokom bronz – útočníci Martin Réway, Peter Cehlárik, Pavol Skalický a obranca Christián Jaroš.

Kapitánom slovenskej reprezentácie na MS bude Andrej Sekera.
Kapitánom slovenskej reprezentácie na MS bude Andrej Sekera. (Autor: TASR)

Aj vďaka gólu v poslednom zápase proti Dánom si nomináciu vybojoval útočník Libor Hudáček. „Predtým nehral tak zodpovedne, ako mal. Možno si myslel, že má miesto isté. Musí sa prispôsobiť tímu,“ reagoval Cíger.

Prestali chcieť strieľať góly

Slováci ukázali proti Dánom to, čo sa s nimi nieslo počas celej prípravy. Vydarené momenty striedali so slabými.

V sobotu viedli po 77 sekundách hry 2:0 a po necelých siedmich minútach už 3:0. Prvú tretinu odohrali výborne, potom však opäť poľavili. „Akoby sme prestali chcieť strieľať góly. Začali sme vymýšľať, uspokojili sme sa. To musíme zlepšiť,“ varoval Cíger.

„Pár minút sme ukázali, že vieme hrať hokej. A potom sme zase pár minút mali výpadok,“ komentoval obranca Andrej Sekera.

„Poľavili sme, to si na majstrovstvách nemôžeme dovoliť,“ pridal sa útočník Tomáš Jurčo, ktorý po príchode z Detroitu nastúpil v národnom tíme prvý zápas. „Hralo sa mi dobre. A bude sa to zlepšovať.“

Uvažujú nad Budajom

Post brankárskej jednotky ostáva nateraz otvorený. Tréneri budú vyberať medzi skúsenejším Júliusom Hudáčkom a Branislavom Konrádom, ktorý chytal v poslednom zápase proti Dánom spoľahlivo.

„Ešte sa rozhodneme,“ reagoval Cíger. Na súpisku predbežne nenapíše mladíka Samuela Baroša, uvažuje totiž nad povolaním Petra Budaja, ktorý má v AHL skvelú sezónu a jeho tím ešte hrá play off. Okrem neho je už nominácia definitívna.

Šiesti hráči pôjdu na majstrovstvá sveta prvý raz – Bakoš, Skalický, Cehlárik, Jaroš, Hrnka a Baroš. Z najvyššej slovenskej súťaže sú v nominácii traja hokejisti (Bartánus, Hrnka, Baroš).

Kapitánom tímu bude Sekera, jeho asistentmi budú skúsený obranca Michal Sersen a mladík Réway.

Nominácia Slovenska na MS 2016 v Rusku:

Brankári: Július Hudáček (Örebro), Konrád (Olomouc), Baroš (Zvolen)

Obrancovia: Sekera (Edmonton), Marinčin (Toronto),Graňák (Rögle), Meszároš (Novosibirsk), Jaroš (Lulea), Sersen, Švarný (Slovan Bratislava), Mikuš (Sparta Praha)

Útočníci: Réway (Fribourg), Bakoš (Liberec), Jurčo (Detroit), Daňo (Winnipeg), Dravecký (Třinec), Libor Hudáček (Örebro), Viedenský, Lušňák, Skalický, A. Šťastný (všetci Slovan), Marcinko (Pardubice), Bartánus, Hrnka (obaja Košice), Cehlárik (Lulea)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Cíger si vybral tím budúcnosti, polovicu tvoria hráči do 25 rokov