Mal cloniť brankárovi súpera, nakoniec sa stal hrdinom

David Backes v predĺžení rozhodol o víťazstve St. Louis na ľade Dallasu.

Hokejisti St. Louis oslavujú víťazný gól Davida Backesa (vzadu) v predĺžení.(Zdroj: TASR/AP)
Aktuálna ponuka zájazdov na futbalové EURO do 21 rokov>>

BRATISLAVA. Jeho úlohou bolo cloniť brankárovi súpera počas presilovej hry. Keď však fínsky gólman Antti Niemi po jednej zo striel puk iba vyrazil, nezaváhal a pohotovo poslal z dorážky puk za jeho chrbát.

David Backes rozhodol o víťazstve St. Louis na ľade Dallasu Stars 4:3 po predĺžení v druhom zápase semifinále play off Západnej konferencie.

Blues vyrovnali stav série na 1:1.

Hráči St. Louis mali pritom zápas výborne rozohraný. Po dvoch tretinách vyhrávali 3:1. "Najhoršie vedenie v hokeji je o dva góly," vravel po stretnutí pre oficiálnu stránku súťaže tréner Blues Ken Hitchcock.

"Ale je prirodzené, že sa za takýchto okolností mužstvo snaží udržať náskok. Ako som trénerom, bolo to tak odjakživa. Čo však na mňa zapôsobilo viac, je spôsob, akým sme zahrali v predĺžení. Útočili sme celý čas," dodal.

Výborný výkon podal brankár St. Louis Brian Elliott, ktorý si pripísal tridsaťjeden zákrokov. Niemi na opačnej strane kryl devätnásť striel.

"Verili sme si," vravel pre nhl.com najproduktívnejší hráč Dallasu v základnej časti Jamie Benn. "Vždy ideme do predĺženia s hlavami hore a cieľom zvíťaziť. Bohužiaľ, dnes to nevyšlo. Dopustili sme sa faulov a neuspeli sme."

Tri z piatich menších trestov pre Stars si na trestnej lavici odsedel Antoine Roussel. "Ukázali sme pokojnú myseľ a chladnú hlavu za stavu 1:3, keď sme sa dokázali vrátiť do zápasu. To je pozitívum z tohto večera," vravel.

Tretí duel série je na programe vo štvrtok.

Už 2:0 na zápasy vyhrávajú v druhej semifinálovej sérii play off Západnej konferencii hokejisti San Jose Sharks. V noci z nedele na pondelok zdolali Nashville na domácom ľade 3:2.

Ešte osem minút pred koncom bol pritom stav iba 1:0. Všetko podstatné sa udialo v samom závere. V 53. minúte vyrovnal hosťujúci Mattias Ekholm, ale necelé tri minúty pred sirénou opäť strhol vedenie na stranu Sharks Pavelski. V poslednej minúte Joe Thornton zvýšil na 3:1. Hosťom sa ešte štyri sekundy pred koncom podarilo skorigovať zásluhou Ryana Johansena.

Brankár San Jose Martin Jones mal tridsaťsedem zákrokov.

Do zostavy Predators sa vrátil útočník Craig Smith, ktorý v úvodnom dueli v San Jose nenastúpil pre zranenie v dolnej časti tela. Tímu chýbal tiež vo väčšine druhého a v celom treťom a štvrtom zápase série prvého kola proti Anaheimu.

Zaujímavosťou je, že pred nedeľňajším súbojom mali Predators bilanciu so Smithom v zostave 4-0. Bez Smitha presne opačnú: 0-4.

Tretí zápas série je na programe v utorok.

NHL - semifinále Západnej konferencie:

Dallas - St. Louis 3:4 pp (1:3, 0:0, 2:0 - 0:1)

Góly: 4. Goligoski (Benn, Eakin), 45. Janmark (Eakin, Sceviour), 58. Benn (Eakin, K. Russell) - 5. P. Berglund (Fabbri, Backes), 8. Edmundson (Brouwer, Upshall), 19. Brouwer (Shattenkirk, Fabbri), 71. Backes (Steen, Shattenkirk)

/stav série: 1:1/

San Jose - Nashville 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)

Góly: 39. Couture (Pavelski, B. Burns), 58. Pavelski (M. Nieto, J. Thornton), 60. J. Thornton (Couture, Pavelski) - 53. M. Ekholm (C. Wilson, Josi), 60. R. Johansen (Josi, M. Fisher)