Môže byť jednotkou draftu. Fínov naštartoval supertalent

Osemnásťročný mladík prispel troma bodmi k výhre Fínska nad Bieloruskom 6:2.

Fín Patrik Laine (v strede) strelil v zápase s Bielorusmi dva góly.(Zdroj: SITA/AP)
Všetky správy z Euro 2016 na jednom mieste.

PETROHRAD. Fínski hokejisti úspešne odštartovali svoje účinkovanie v B-skupine majstrovstiev sveta, keď v piatok v Petrohrade zdolali Bielorusko jednoznačne 6:2.

Zverenci trénera Davea Lewisa dokázali držať s favoritom krok iba prvú tretinu, potom sa prejavila kombinačná vyspelosť i dôraz severanov.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Fíni rozhodli o triumfe nad Bieloruskom v II. tretine

Najlepším hráčom Suomi bol iba 18-ročný talentovaný útočník Patrik Laine, ktorý zaznamenal tri kanadské body za dva góly a asistenciu.

Najužitočnejší hráč nedávno skončeného play off fínskej Liigy má pred sebou sľubnú kariéru. V nadchádzajúcom drafte zámorskej NHL by mal byť veľkým konkurentom Austona Matthewsa v súboji o post jednotky.

"Patrik v kabíne vystupuje ako hanblivý chlapec, ale na ľade to vie vždy naplno rozbaliť. Má skvelú strelu, bude z neho veľký hráč," pochválil Laineho útočník prvej fínskej formácie Leo Komarov.

Fíni po bezgólovej prvej tretine pritlačili súpera a v prostrednej časti mu nasúkali štyri góly.

Výkon v tejto časti sa páčil aj trénerovi Karimu Jalonenovi: "Kľúčom k našej výhre bol výkon v druhej tretine, v ktorej sme začali hrať ako tím," konštatoval.

O trápení v úvode stretnutia hovoril aj útočník Aleksander Barkov: "Bolo to pre nás veľké víťazstvo. Prvých desať minút sme sa trápili, no potom sme začali veriť jeden v druhého. Odohrali sme skvelý zápas a dali veľa gólov."

Bielorusi za stavu 0:2 zdramatizovali duel kontaktným gólom Stasa v 38. minúte, následne však ich nádeje na bodový zisk zmarili dva zlepené zásahy.

"V druhej tretine sme začali hrať bojazlivo, naberali sme trestné minúty a na to sme doplatili. Súper má niekoľko šikovných hráčov na presilovku a naša formácia na oslabenie im nedokázala vzdorovať. Teraz nás čakajú Američania, bude to možno ešte ťažší zápas ako ten proti Fínom, keďže nemáme veľa času na prípravu," uviedol útočník Charles Linglet.

Fíni odohrajú ďalší zápas v "slovenskej" skupine v nedeľu o 15.15 SELČ, keď nastúpia proti Nemcom. Bielorusi už v sobotu o 19.15 vyzvú Američanov.