Kazachovia prekvapili Švajčiarov, vyhrali po nájazdoch

TASR|7. máj 2016 o 14:15

O triumfe Kazachstanu rozhodol Nigel Dawes.

MS v hokeji 2016 - Rusko (A-skupina)

Švajčiarsko - Kazachstan 2:3 pp a sn (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 15. Walser (Diaz, Andrighetto), 53. Hollenstein (Ambühl, du Bois) - 31. Savčenko, 51. Starčenko (Rymarev), rozh. nájazd: Dawes. Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Iverson (Kan.) - Chartrand-Piche (Kan.), Lederer (ČR), vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 5420 divákov.

Švajčiarsko: Berra - Geering, du Bois, Diaz, Blum, Weber, Grossmann, Schneeberger - Martschini, Ambühl, Hollenstein - Niederreiter, Haas, Moser - Andrighetto, Walser, Hofmann - Walker, Trachsler, D. Wieser - M. Wieser

Kazachstan: Kolesnik - Triasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov, Kairov - Bochenski, Boyd, Dawes - Starčenko, Ivanov, Rymarev - Chuďakov, Krasnoslobodcev, Puškariov - Panšin, Solarjov, Šin

MOSKVA. Moskovská A-skupina priniesla prekvapenie aj na úvod sobotňajšieho programu 80. hokejových MS.

Nováčik z Kazachstanu vstúpil do turnaja nečakaným víťazstvom nad favorizovaným Švajčiarskom 3:2 po predĺžení a nájazdoch a zaznamenal tak dôležité body do tabuľky.

Predzápasoví favoriti úvodného sobotňajšieho duelu A-skupiny boli "Helvéti" a od začiatku svoju úlohu aj potvrdzovali. Rýchlejší, kombinačnejší i dôraznejší sa tlačili pred Kolesnika a neustále mu podkurovali.

V dresoch Kazachstanu bol nebezpečný najmä prvý "zámorský" útok. Dawes mal v 10. minúte tutovku, keď sa postavil na trestné strieľanie, no nepremenil ho. Potom to už bolo v réžii Švajčiarov.

Kazach Nigel Dawes (vľavo) so Švajčiarom Raphaleom Diazom.
Kazach Nigel Dawes (vľavo) so Švajčiarom Raphaleom Diazom. (Autor: SITA/AP)

Prvý gól im rozhodcovia neuznali pre postavenie hráča v bránkovisku, no v 15. minúte už otvoril skóre Walser. Nedokázali však pridať poistku a v polovici zápasu pykali.

Savčenko v oslabení vyviezol puk a od vlastnej modrej čiary ho nahodil na bránku, Berra si nedal pozor a hanebne ho pustil za chrbát - 1:1.

Švajčiari tlačili aj ďalej, ale do vedenia išli Kazachovia. V 51. minúte využili presilovku, keď Rymarev prihral spoza bránky nekrytému Starčenkovi a ten pohodlne poslal puk za Berrov chrbát - 1:2.

Neprešli ani dve minúty a opäť bolo vyrovnané. Hollenstein dotlačil do za Kolesnika vlastnú strelu z uhla.

O prekvapujúcom triumfe Kazachstanu nakoniec rozhodol až v nájazdoch Dawes.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kazachovia prekvapili Švajčiarov, vyhrali po nájazdoch