Slováci na šampionáte skončili, Američanov zdolali len po predĺžení

Hokejisti Slovenska opäť skončili na majstrovstvách sveta v základnej skupine.
Hokejisti Slovenska opäť skončili na majstrovstvách sveta v základnej skupine. (Autor: TASR)
Sportnet|16. máj 2016 o 10:59

Zverenci Zdena Cígera potrebovali na postup do štvrťfinále zdolať USA v riadnom hracom čase.

MS v hokeji 2016 - B-skupina (Petrohrad):

USA - Slovensko 2:3 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 28. B. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43. Foligno (Larkin) - 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko, Graňák), 61. Daňo (Švarný, Meszároš)

USA: Kinkaid - Ch. Wideman, Hanifin, C. Murphy, J. McCabe, Skjei, Warsofsky, Santini - Foligno, A. Matthews, Larkin - B. Nelson, Hinostroza, Vatrano - Motte, Compher, Connor - Wood, Hendricks, Maroon - Fasching

Slovensko: J. Hudáček - Sekera, Marinčin, Švarný, Meszároš, Juraj Mikuš, Graňák, Jaroš - L. Hudáček, Viedenský, Jurčo - Bakoš, Réway, Lušňák - Skalický, Marcinko, Dravecký - Cehlárik, Bartánus, Daňo

Fotogaléria zo zápasu USA - Slovensko: fotogaléria

18.5.2016

PETROHRAD. Slovenskí hokejisti budú tretí rok za sebou chýbať vo štvrťfinále majstrovstiev sveta. V utorňajšom rozhodujúcom súboji v Petrohrade síce zdolali USA 3:2 po predĺžení, ale dva body im na postup nestačili.

V tabuľke B-skupiny zaostali za štvrtými Američanmi o dva body a skončili na piatom mieste.

Slováci síce zásluhou gólu Christiána Jaroša po 162 minútach a trinástich sekundách zlomili strelecké trápenie na šampionáte, ale v ďalších minútach nedokázali na tento moment nadviazať a Američania otočili skóre.

Zverencom trénera Zdena Cígera sa podarilo už iba vyrovnať zásluhou premiérového gólu Pavla Skalického na svetovom šampionáte. V stretnutí doplatili aj na to, že nevyužili ani jednu z piatich presiloviek.

Američania splnili svoj cieľ, keď vyrovnaný zápas dotiahli do predĺženia. V ňom rozhodol o triumfe Slovenska Marko Daňo.

Reprezentantov USA čaká presun do Moskvy. Vo štvrťfinále narazia na víťaza A-skupiny Česko.

Hlasy po zápase:

Zdeno Cíger, tréner SR: "Som rád, že môj mladý tím po štyroch prehrách dokázal triumfovať, aj keď až po predĺžení. Chlapci hrali dobre, som na nich hrdý. Dnes sme si povedali - minimálne chyby, minimálne vylúčenia. A to sme aj robili. Od takého zápasu sa treba odraziť a ísť ďalej."

Dominik Graňák, obranca SR: "Cieľ, ktorý sme si dali, sme nesplnili. Ušli nám zápasy predtým, najmä duel s Bieloruskom - tam sme si to prehrali. Každý má nárok na svoj názor a hodnotiť turnaj po svojom. Šampionát bol dlhý, odohrali sme sedem zápasov. Treba povedať, že väčšina výkonov nebola podľa našich predstáv."

Andrej Sekera, obranca a kapitán SR: "Dnešný zápas môžeme hodnotiť pozitívne. Snažili sme sa zvíťaziť v riadnom hracom čase, no nepodarilo sa nám to. Ukázali sme však, že vieme hrať hokej aj trošku lepšie. Hrali sme jeden pre druhého, ale turnaj sa pre nás končí. Celkovo nám na ňom chýbalo lepšie dodržiavanie systému, organizácia hry. V strednej časti šampionátu sme to nezvládali a to sa podpísalo pod náš konečný výsledok.“

Christián Jaroš, obranca SR: "Pri svojom góle som dostal peknú prihrávku od Mareka Viedenského. Snažil som sa to trafiť k žŕdke a vyšlo to. Veľmi sme chceli vyhrať za tri body, bohužiaľ, nepodarilo sa. Američania boli zdolateľní už v riadnom hracom čase. Ak by sme nedostali gól na 1:2 od mojej korčule, bol by to iný zápas. Verím tomu, žeby sme strelili my ten potrebný gól.“

Július Hudáček, brankár SR: "Na turnaji sa mi chytalo od zápasu k zápasu lepšie. Škoda, že končíme, lebo sme ukázali, že vieme hrať hokej. Keď Američanom neuznali gól na 3:1 a my sme potom vyrovnali, veril som, že sa to celé už naklonilo k nám. Napokon to nevyšlo."

John Hynes, tréner USA: "Bol to zápas dvoch súťaživých tímov, v ktorom sme dokázali nájsť cestu k postupu. Ak chceme vo štvrťfinále uspieť, nemôžeme sa nechať tak často vylučovať."

Online prenos

Za najlepšieho Slováka v zápase vyhlásili brankára Júliusa Hudáčka. Tromi najlepšími Slovákmi na šampionáte sa stali iba obrancovia, čo nebýva tradíciou - sú nimi Andrej Sekera, Martin Marinčin a Dominik Graňák.

61. min - Predĺženie sa končí už po 59 sekundách a ukončuje ho po individuálnom prieniku Marko Daňo. Z gólu sa však príliš neraduje, pretože nič nemení na tom, že to bol posledný zásah Slovenska na turnaji.

Predĺženie sa začalo.

III. tretina

Riadny hrací čas sa skončil. To znamená, že hokejisti Slovenska si ani tento rok vo štvrťfinále majstrovstiev sveta nezahrajú a medzi najlepšiu osmičku postúpia Američania.

60. min - Blíži sa záver, Zdeno Cíger si ešte berie oddychový čas. Dokáže svojich zverencov dostatočne namotivovať? Našim zostáva posledných päťdesiat sekúnd a hráme vabank - Hudáček zostáva na striedačke.

Dokážu Zdeno Cíger (vpravo) či Miroslav Miklošovič ešte niečo vymyslieť?
Dokážu Zdeno Cíger (vpravo) či Miroslav Miklošovič ešte niečo vymyslieť? (Autor: TASR)

58. min - Naše oslabenie sa skončilo, paradoxne sme v ňom mohli streliť gól, ale Daňo v dobrej pozícii minul bránu. Našim ostávajú necelé tri minúty na to, aby sa ešte pokúsili niečo vymyslieť a rozhodnúť.

56. min - Lenže našu snahu o strelenie rozhodujúceho gólu narúša faul Andreja Sekeru, po ktorom budeme hrať so štyrmi hráčmi. To nie je dobré aj z toho dôvodu, že aj ak sa ubránime, už nám nezostane príliš veľa času.

53. min - Naši sú späť v boji o postup do štvrťfinále! Naši konečne splnili to, o čom hovoril Andrej Sekera pred zápasom - strieľať a stáť pred bránou. Po strele od modrej čiary parádne tečoval puk Pavol Skalický.

51. min - Presilovú hru sme nevyužili, namiesto toho sme po jej skončení inkasovali tretí gól. Našťastie pre Slovákov sa však v čase strely Dylana Larkina ocitol v bránkovisku Nick Foligno a rozhodca tento gól neuznal.

49. min - Do nádejnej príležitosti sa dostával Martin Réway, ktorý sa už - už rútil sám na brankára Kinkaida. V rozhodujúcej chvíli ho ale nedovolene zastavil Hanifin a zo šance nič nebolo. Budeme hrať aspoň presilovú hru.

48. min - Naši hokejisti zvyšujú tempo a snažia sa vytvoriť tlak na Kinkaida - a nič iné im ani neostáva. Ak chcú postúpiť do štvrťfinále, musia dať aspoň dva góly. Američania ale bránia spoľahlivo a stále držia svoje tesné vedenie.

43. min - Lenže toto je škrt cez rozpočet pre našich hokejistov. Američania sa dostali pred Hudáčka a Nick Foligno doslova pretlačil puk za jeho chrbát. Prehrávame 1:2 a štvrťfinále sa nám vzďaľuje.

42. min - Možnosť v podobe presilovky hneď na úvod tretej tretiny sme nevyužili. Napriek tomu zostávame v pásme a tlačíme na bránu Keitha Kinkaida. Nemáme na výber, ak chceme hrať vo štvrťfinále, musíme vyhrať v riadnom hracom čase.

Tretia tretina sa začala.

II. tretina

Druhá tretina sa skončila.

V závere druhej tretiny sa diali veci. Najprv Hudáček skvelo zasiahol pri šanci Larkina, ktorý nikým nekrytý dostal puk pred bránu. Na opačnej strane sa predral až pred Kinkaida Réway, ale streleckú smolu nedokázal prelomiť.

Tridsaťdva sekúnd pred klaksónom odišiel na trestnú lavicu Nick Foligno, čo znamená, že ešte 88 sekúnd budeme hrať v úvode tretej časti presilovku.

37. min - Slováci už raz podobne dôležitý zápas proti USA na šampionáte vyhrali. V roku 2013 triumfovali 4:1. Vtedy to však nebol priamy súboj o štvrťfinále, Američania mali istý postup. Slováci museli uspieť, aby skončili štvrtí v skupine.

34. min - Vzápätí sme hrali ďalšiu presilovku, ale ani tentoraz sme sa nepresadili. Po strele Meszároša síce puk prepadol za Kinkaida, no mieril tesne vedľa brány.

31. min - Katastrofálna bilancia využívania presilových hier zo strany Slovákov pokračuje. Nepotrestali ani vylúčenie Chrisa Widemana. Na tomto šampionáte hrali už dvadsaťpäťkrát v početnej výhode, ale dali iba dva góly.

28. min - Po skončení našej presilovky sa previnil Graňák a početnú výhodu získali Američania a sekundu pred jej koncom sa dočkali vyrovnania. Po strele Warsofského sa puk síce odrazil do siete od korčule Brocka Nelsona, ale arbiter po konzultácii s videorozhodcom gól uznal.

26. min - Práve po faule na Viedenského sme hrali v početnej výhode a vypracovali sme si obrovský tlak. Najmä Martin Réway mal dve vynikajúce šance, ale potvrdil, že na tomto šampionáte mu to nejde. Ani raz netrafil bránu.

24. min - V minulom zápase Marek Viedenský pre žalúdočné problémy nehral a otáznik visel aj nad jeho štartom v tomto stretnutí. Napokon nastúpil, ale vyzerá to tak, že minimálne v tomto stretnutí už na ľad nevybehne. Po jednom zo zákrokov súpera ostal ležať na ľade a opúšťal ho len s pomocou spoluhráčov.

Marek Viedenský opúšťa ľad s pomocou spoluhráčov.
Marek Viedenský opúšťa ľad s pomocou spoluhráčov. (Autor: IIHF)

22. min - V druhej tretine sa naši hokejisti pustili aktívnejšie do súpera. Kým Hudáček ešte nemusel zasahovať, Kinkaid čelil už dvom streleckým pokusom. Naposledy sa ho márne pokúšal ohroziť Peter Cehlárik.

Druhá tretina sa začala.

I. tretina

Prvá tretina sa skončila.

19. min - Vyhrávame 1:0! Marek Viedenský parádnou prihrávkou krížom cez útočné pásmo našiel Christiána Jaroša, ten mal dostatok priestoru, spracoval si puk a prestrelil Kinkaida v bráne Spojených štátov.

Christián Jaroš zaznamenal už svoj druhý gól na šampionáte. Predtým uzatváral výsledok zápasu Slovensko - Francúzsko na 5:1. Sobotňajší súboj s Fínskom pritom vynechal po tom, ako dostal v dueli s Kanadou zásah pukom do tváre.

Slovensko sa strelecky presadilo po siedmich tretinách bez gólu.

18. min - Naši hokejisti zatiaľ nehrajú vôbec zle. Sú opatrní, aby neurobili chybu, ale držia so súperom krok. Američania síce mali viac streleckých pokusov (aktuálne 11-6), ale neboli to nejaké veľké gólové šance.

Fanúšikovia prichádzajú na zápas USA - Slovensko: fotogaléria

17.5.2016

14. min - Pohrozili aj naši hokejisti - z ničoho nič. Naša prvá formácia s Viedenským, Liborom Hudáčkom a Jurčom sa usadila pred Kinkaidom. Hudáček ani Jurčo však recept na amerického brankára nenašli a stav sa nemení.

11. min - Američania sú v doterajšom priebehu zápasu strelecky aktívnejší - Július Hudáček musel čeliť už ôsmim pokusom. Kinkaid si pripísal štyri zákroky. Treba však priznať, že až na Hudáčkovo zaváhanie súper nemal väčšiu šancu.

8. min - Američania predvádzajú typický zámorský hokej - veľmi tvrdý. Po Lušňákovi odchádza z ľadu otrasený aj Peter Cehlárik. V strednom pásme ho tvrdo poslal k ľade McCabe. Náš útočník by však mal byť v poriadku. Nevylučuje sa.

7. min - Július Hudáček teraz predviedol čiastočne svoju slabinu - ktorou niekedy vie byť jeho rozohrávka. Puk z jeho hokejky zachytil za bránou jeden z Američanov a posielal ho pred bránkovisko, našťastie pre našich ho nikto z jeho spoluhráčov nedokázal umiestniť do siete. Na toto si ale Hudáček musí dávať pozor.

5. min - Po jednom zo súbojov ostal pri mantineli ležať na ľadovej ploche Patrik Lušňák. Z ľadu síce odchádza po svojich, ale zjavne v bolestiach. Verme, že bude v poriadku, pretože zdravotných problémov v našom tíme už bolo dosť.

4. min - Práve Larkin pred zápasom so Slovenskom okrem iného vyhlásil: "Očakávam, že súper bude nebezpečný v presilovkách." Zverenci Zdena Cígera sú pritom v štatistike využitia početných výhod druhým najhorším tímom na MS.

Slováci sú v štatistike využitia presiloviek druhým najhorším tímom na šampionáte. (Autor: IIHF)

1. min - Hneď v úvodných sekundách si Július Hudáček pripisuje prvý zákrok. Američania sa okamžite natlačili pred našu bránu, z pravého kruhu strieľal Dylan Larkin, ale slovenský brankár mal odkrytý výhľad a bez problémov zasiahol.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Zdeno Cíger opäť pomenil zloženie útokov. Do elitnej formácie ku centrovi Marekovi Viedenskému a Tomášovi Jurčovi nasadil Libora Hudáčka, ktorý sa na tohtoročnom šampionáte presadil zatiaľ iba raz - proti Francúzsku.

Martin Bakoš klesol do druhého útoku ku Martinovi Réwayovi a Patrikovi Lušňákovi. Tretiu trojicu tvoria Pavol Skalický, Tomáš Marcinko a Vladimír Dravecký, štvrtú Peter Cehlárik, Marek Bartánus a Marko Daňo.

Zloženie obranných dvojíc zostáva rovnaké ako v súboji proti Fínsku, akurát bude mať Cíger k dispozícii aj siedmeho beka - Christiána Jaroša.

Pred zápasom - Aj v rozhodujúcom dueli proti USA dostane šancu v bráne Július Hudáček. Odchytá už štvrtý zápas na šampionáte za sebou. "Nechceme už vymýšľať," odôvodnil svoje rozhodnutie Zdeno Cíger.

Július Hudáček chytal aj naposledy v zápase s Fínskom.
Július Hudáček chytal aj naposledy v zápase s Fínskom. (Autor: TASR)

Slovenskému koučovi už je k dispozícii obranca Christián Jaroš. Otáznik visel nad štartom Mareka Viedenského, ktoré trápili žalúdočné problémy, ale aj on napokon proti USA nastúpi.

"Hráči si musia navzájom pomôcť, inak k tomu pristúpiť, vydať zo seba maximum a v neposlednom rade musia byť disciplinovaní a kolektívni," dodal Cíger.

Pred zápasom - Zaujímavosťou je, že slovenskí hokejisti môžu postúpiť do štvrťfinále MS s najnižším počtom bodov, odkedy platí terajší formát turnaja.

Hokejový šampionát sa v tejto podobe hrá od roku 2012. Odvtedy bolo na postup do štvrťfinále potrebné získať najmenej desať bodov. V roku 2013 takto postúpili do vyraďovacej fázy zo štvrtého miesta v skupine práve Slováci.

Vlani to isté zopakovali Švajčiari. A napríklad pred dvoma rokmi získali Slováci v základnej skupine desať bodov, ale stačilo im to iba na piate miesto.

Pred zápasom - Američania na tohtoročnom šampionáte zo šiestich zápasov dosiahli bilanciu tri víťazstvá a tri prehry. Slovákom veľmi pomohol ich neúspech v stretnutí proti Nemecku, ktorý súper vyhral 3:2 po góle z poslednej minúty.

Američan Miles Wood (vľavo) sa márne snaží presadiť pred brankárom Nemecka Thomasom Greissom. (Autor: TASR/AP)

„Šanca stále žije a my máme deň na to, aby sme si odpočinuli a pripravili sa. Už sa nemáme na čo šetriť. Musíme dať do toho všetko a verím, že výsledok sa dostaví,“ hovoril pre RTVS ešte v nedeľu po súboji s Fínskom Tomáš Marcinko.

„Stále to máme vo vlastných rukách. A kým to budeme mať vo vlastných rukách, budeme bojovať do konca. Čaká nás silný súper, ale my sa o štvrťfinále pobijeme. A pevne verím, že urobíme ľuďom doma radosť,“ doplnil ho Július Hudáček.

Pred zápasom - Hoci Slováci získali v šiestich zápasoch len šesť bodov, stále majú postup do štvrťfinále vo vlastných rukách - keďže Francúzsko nestačilo na Kanadu. Tím Zdena Cígera musí poraziť USA v riadnom hracom čase.

8.Bielorusko6100513:323 b

„Je to na nás, ale musíme všetko zmeniť, lebo takto nemáme šancu proti nikomu,“ myslí si Martin Réway. „Keď budeme hrať jednoducho a účelne, môžeme pomýšľať na nejaký výsledok. Ale ak chceme vymýšľať, bohužiaľ, šanca na štvrťfinále tam asi nebude,“ pridal sa Andrej Sekera.

Pred zápasom - „Je to o jednoduchosti, o ktorej hovoríme už asi tri týždne. To, čo predvádzame, sa hralo tak tridsať rokov dozadu,“ kritizoval slovenský kapitán Andrej Sekera ešte v nedeľu bezprostredne po zápase s Fínskom.

„Dnes sa hrá jednoduchý priamočiary hokej. A bohužiaľ, my sme zaspatí v inej dobe. Chalani bojujú, ale sme ďaleko za moderným hokejom - a toto je výsledok."

Slováci nestačili ani na Fínsko: fotogaléria

16.5.2016

"Nepomáhame si, nevytvárame si šance, presilovka je skôr naše oslabenie, vôbec nič nám nejde,“ hodnotil duel proti Fínsku Martin Réway.

„Je to zlé. Hráči už nemajú dostatok síl v zakončení. Aj keď sa dostali do šance, strely neboli silné, niekde to skĺzlo, nevládzeme sa dostať pred bránku. Útočníci musia nájsť silu a niečo vymyslieť,“ dodal kouč Zdeno Cíger.

Pred zápasom - Zverenci Zdena Cígera naposledy nestačili v nedeľu na Fínsko. Opäť nedali gól a prehrali 0:5. Strelecky sa nepresadili už sedem tretín - predtým neuspeli s Kanadou 0:5 a s Bieloruskom 2:4 (po dvoch tretinách viedli 2:0).

Pred zápasom - Zo šiestich zápasov na šampionáte vyhrali dva. V posledných dvoch nestrelili gól a dostali ich desať. A stále môžu postúpiť do štvrťfinále.

Keďže Francúzi neprekvapili a nezdolali Kanadu (0:4), rozhodne sa o štvrtom postupujúcom z B-skupiny v priamom súboji medzi hokejistami Slovenska a USA. Ich vzájomný duel sa začína v utorok od 11.15 hod.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci na šampionáte skončili, Američanov zdolali len po predĺžení