Aj v USA nemá Sagan núdzu o fanúšikov.
Aj v USA nemá Sagan núdzu o fanúšikov. (Autor: TASR/ AP)
SITA|17. máj 2016 o 06:18

V celkovom poradí je slovenský cyklista tretí, v bodovacej súťaži vedie.

SAN DIEGO. Slovenský reprezentant Peter Sagan obsadil štvrté miesto v druhej etape cyklistických pretekov Okolo Kalifornie, ktorá mala štart v South Pasadene a po 148 km vrcholila v Santa Clarite.

Líder tímu Tinkoff, jazdiaci v žltom drese lídra priebežného celkového poradia, zaostal o 8 sekúnd za domácim víťazom etapy Benom Kingom (Cannondale) a prišiel o pozíciu vedúceho muža pretekov.

Novým lídrom na Okolo Kalifornie je práve King o 8 sekúnd pred krajanom Evanom Huffmanom, ktorého zdolal v záverečnom špurte 2. etapy.

Peter Sagan klesol na tretiu priečku s odstupom 14 sekúnd. Vďaka zisku 7 bodov za 4. miesto si udržal vedúcu pozíciu v bodovacej súťaži, King za ním zaostáva o jediný bod.

"Som šťastný, moje nohy boli pripravené na veľký výsledok. Za normálnych okolností únik štyroch ľudí nemôže v etape, akou bola táto, sláviť úspech. Dnes sa to však podarilo aj preto, že šprintérske tímy nemali dostatok pomocníkov, viacerí z nich zaostali. Preto sa nám naskytla šanca a využili sme ju," uviedol víťazný Ben King aj na webe Cyclingnews.

Ďalšia štvorica Slovákov prišla v pondelok do cieľa s rôznymi časovými odstupmi.

Juraj Sagan skončil s mankom 8 sekúnd na 33. mieste, zatiaľ čo jeho tímoví kolegovia Michael Kolář, Erik Baška počas etapy "zvesili nohy" a spolu s ďalším členom Tinkoffu Britom Adamom Blythom uzatvárali výsledkovú listinu na 142. - 144. mieste.

Zástupca tímu Etixx - Quick-Step Martin Velits prešiel cieľom na 117. priečke s mankom 10:16 min.

Celkovo patrí Jurajovi Saganovi 31. pozícia, M. Velits je 117. a Kolář s Baškom figurujú až takmer na konci celkovej klasifikácie na 141., resp. 142. poste.

Záverečná pasáž 2. etapy

Na trati druhej etapy boli štyri kategorizované stúpania a dve rýchlostné prémie.

Po prvej vrchárskej prémii I. kategórie na 22,5 km (Angeles Crest Hwy Summit, 14,1 km, priemer 5%) sa vpredu sformovala štvorčlenná skupina, v ktorej bol aj neskorší víťaz etapy Ben King.

Okrem neho ešte William Barta (Axeon Hagens Berman), Sindre Skjöstad Lunke (Giant-Alpecin) a Evan Huffman (Rally Cycling).

Utvorili si náskok až 7:30 min. A hoci ich odstup sa postupne znižoval, duo King a Huffman napokon vydržalo v úniku až do cieľovej pásky.

King zdolal svojho krajana krátkym šprintom z druhej pozície v posledných 30 - 40 m.

Špurt hlavnej skupiny vyhral Nór Alexander Kristoff (Kaťuša) pred Petrom Saganom a Talianom Niccolom Bonifaziom (Trek-Segafredo).

"Bola to veľmi ťažká etapa, od začiatku sme vedeli, že bude náročné kontrolovať tempo. Som však hrdý na chlapcov, ako to dnes zvládli. Podali výnimočný výkon, odovzdali 110%. Po včerajšom víťazstve a dnešnom štvrtom mieste môžeme byť spokojní. Po prvom stúpaní preteky explodovali a pelotón sa roztrhal na niekoľko častí. Vpredu bola veľká skupina asi 30 jazdcov, Peter tam bol spolu s bratom Jurajom a Michaelom Goglom. Po tomto sa oddelil únik a vytvoril si náskok asi siedmich minút, neskôr ho pelotón skresal na dve a pol. Posledné stúpania si začali vyberať svoju daň, v tejto fáze etapy začali vpredu pracovať aj iné tímy. Nemyslím si, že sme mohli dnes urobiť viac, na konci Peter predviedol silný šprint a skončil štvrtý," komentoval na oficiálnej stránke Tinkoffu športový riaditeľ Patxi Vila.

Peter Sagan na podujatí Okolo Kalifornie obhajuje celkové víťazstvo, ale podľa jeho slov tohtoročný náročnejší profil pretekov mu dáva málo šancí zopakovať tento úspech.

Preto sa chce zamerať na víťazné koncovky niektorých etáp. Hneď prvá mu vyšla na sto percent, ďalšie šance na čiastkové triumfy sa mu naskytnú v siedmej etape a tiež v záverečnej ôsmej s dojazdom v Sacramente.

Sagan v tomto roku ovládol veľkú jarnú klasiku Okolo Flámska a tiež ďalšie jednorazové preteky v Belgicku Gent-Wevelgem.

Pridal aj triumf v bodovacej súťaži na Tirreno-Adriatico, kde skončil v celkovej klasifikácii tesne druhý za Belgičanom Gregom van Avermaetom.

Teraz už má na konte aj etapové víťazstvo z Kalifornie, kde od roku 2010 spolu nazbieral už 14 takýchto triumfov.

6. Danny van Poppel (Hol.) Team Sky - všetci +8

..................................................................

33. Juraj Sagan, Tinkoff +8, 117. Martin Velits, Etixx - Quick-Step +10:16, 142. Michael Kolář, 143. Erik Baška (všetci SR) obaja Tinkoff +18:03

6. William Barta (USA) Axeon Hagens Berman +21

...........................................

31. Juraj Sagan, Tinkoff +24,...106. Martin Velits, Etixx - Quick-Step +10:32 min,... 141. Erik Baška +18:34, 142. Michael Kolář (všetci SR) obaja Tinkoff +18:35