Víťazný hetrik je na svete. Sevilla opäť vyhráva Európsku ligu

Sevilla vyhrala Európsku ligu už tretíkrát po sebe.

Už tretíkrát po sebe.(Zdroj: SITA/AP)

BAZILEJ. Futbalisti FC Sevilla triumfovali v stredajšom finále Európskej ligy 2015/2016 nad Liverpoolom 3:1. Španielsky obhajca tak získal v EL rekordný tretí titul v rade a celkovo piaty v súťaži.

Sevilla už Pohár UEFA, resp. jeho nástupcu EL vyhrala v rokoch 2006, 2007, 2014 a 2015. Zároveň získala aj priamu miestenku do skupiny Ligy majstrov 2016/2017, čo sa jej nepodarilo umiestnením v Primera Division

The Reds" odohrali lepší prvý polčas finále, v ktorom sa stretli dva najúspešnejšie kluby v dejinách súťaže. Vedenia sa ujali v 35. minúte zásluhou gólu Daniela Sturridgea a do konca prvého dejstva si vypracovali ešte dve dobré šance.

No nepremenili ich a po zmene strán za to tvrdo zaplatili. Už po pár sekundách druhého polčasu vyrovnal Kevin Gameiro a o triumfe Sevilly potom rozhodol dvomi gólmi kapitán Coke.

Sevilla sa do EL posunula ako tretí tím skupiny LM, vo vyraďovačke si poradila s Molde, Bazilejom, Athleticom Bilbao, Šachtarom Doneck a nakoniec aj s Liverpoolom.

Online prenos

II. polčas

90.+ Zápas sa skončil. Liverpool doplatil na hrozný druhý polčas, ktorého úvod vôbec nezachytil a prehráva so Sevillou 1:3. Španielsky tím tak týmto víťazstvom zaknihoval víťazný hetrik v Európskej lige.

80. min: Po dlhšej dobe sa k strele dostal aj Liverpool. Neviditeľný Coutinho však netrafil priestor troch tyčí a preto stav zostáva nezmenený.

70. min: Opäť Sevilla. Ever Banega prihrával do šestnástky, no po teči hráčov Liverpoolu sa dostala až ku Cokemu, ktorý prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste zvyšuje už na 3:1. Liverpool hrá aj naďalej hororový druhý polčas, keď prestala fungovať obrana a stred poľa akoby ani neexistoval.

64. min: Krásny individuálny výkon predviedol Vitolo. K lopte sa dostal krídelník Coke, ktorý spoza šestnástky obstrelil brankára Mignoleta a otáča vývoj zápasu. Sevilla vedie 2:1.

60. min: Obrana Liverpoolu sa opäť nevyznamenala. Po dlhom vhadzovaní Seville predĺžil loptu Steven N´Zonzi a úplne osamotený Kevin Gameiro iba trafil brankára Mignoleta. Stopercentnú šancu mal Francúz jednoznačne premeniť. Bola to už jeho druhá po vyrovnávajúcom góle.

56. min: Po Dejanovi Lovrenovi vidí druhú žltú kartu ofenzívny záložník Seville Vitolo po cynickom faule zo zadu na Adama Lallanu.

48. min: Liverpool úvod druhého polčasu absolútne nezachytil. Po prihrávke Evera Banegu išiel do samostatného nájazdu opäť Kevin Gameiro, tentoraz ho však odstavili od lopty obrancovia Liverpoolu.

46. min: Sevillčanom stačilo 18 sekúnd v druhom polčase aby vyrovnali. Pravý obranca Mariano krásne potiahol loptu po pravej strane a predložil lahôdkovú prihrávku Kevinovi Gameirovi. Ten sa do prázdnej brány nemýlil. 1:1.

Začal sa druhý polčas.

I. polčas

45. min: Prvý polčas sa skončil. Po pomalšom rozjazde sa v 35. min presadil Daniel Sturridge a poslal Liverpool do vedenia. V poslednej minúte prvého dejstva ešte ten istý hráč takmer zvýšil stav po centri Nathaniela Clynea, no na loptu nedosiahol a preto stav zostáva 1:0. Musíme povedať, že Liverpool je lepším mužstvom a keď bude vývoj pokračovať v nastúpenom trende, je iba otázkou času, kedy sa presadia aj druhýkrát.

40. min: Hráči Seville už trikrát zahrali v šestnástke rukou, avšak píšťalka rozhodcu zostala v každom prípade nemá. Tentoraz jednoznačne zahral rukou Sevillčan Krychowiak a Liverpool mal zahrávať penaltu. Opäť však zostali sťažnosti hráčov Liverpoolu nevypočuté.

39. min: Liverpool dal aj druhý gól no stav zostáva nezmenený. Dejan Lovren si najvyššie vyskočil na roh Jamesa Milnera a dal gól. V ofsajde bol však Daniel Sturridge, takže rozhodcovia gól neuznali. Sevilla je však po úvodnom góle viditeľne otrasená, dianie na ihrisku jasne ovláda Liverpool.

35. min: Do zápasu lepšie vstupuje Liverpool. Vo vnútri šestnástky si Daniel Sturridge spracoval prihrávku a efektným obstrelom vonkajším priehlavkom prekonal brankára Seville. Krásny futbalový moment. 1:0.

30. min: Po sérii tvrdých zákrokov už rozhodca Ericsson ukázal aj prvú žltú kartu. Uvidel ju stopér Liverpoolu Dejan Lovrej za nešetrný zákrok na útočníka Kevina Gameira. Horkokrvný chorvátsky stopér sa tak bude musieť mať po zvyšok zápasu na pozore.

25. min: Defenzívne štíty Seville nedostatočne dostúpili Adama Lallanu, ktorý kolmou prihrávkou vyzval Sturridgea na zakončenie. Brankár Soria však dobre čítal hru a elitného anglického útočníka, ktorý zakončoval z uhlu, vychytal.

24. min: Presne ako avizoval pred zápasom tréner Seville Unai Emery, oba tímy vyrukovali na súpera s vysokým pressingom, hráči nemajú priestor na postupné útoky. Hráč sa preto medzišestnástkový futbal s množstvom nepresností.

15. min: Hrá sa veľmi nervózny zápas. Viac než futbalovú krásu vidíme množstvo súbojov a faulov. Rozhodca Eriksson mohol v 10. min odpískať penaltu po úniku hráča Liverpoolu Roberta Firmina, nestalo sa tak a preto stav zostáva nezmenený.

8. min: Prvú strelu na bránku vyslal stredopoliar Liverpoolu Emre Can. Strelu vnútrajškom z dobrých 20 metrov však brankár Soria jednoducho kryl.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom: Oba tímy sa v európskych súťažiach stretávajú prvýkrát. Liverpool sa so španielskym oponentom stretol 34-krát, z ktorých 14 vyhral. Sevilla, na druhej strane, čelila anglickému protivníkovi v ôsmich prípadoch, z ktorých tri vyhrala.

V minulej sezóne porazila vo finále Dnepro Dnepropetrovsk, sezónu predtým zase portugalskú Benficu Lisabon.

Pred zápasom: Sevilla je prvým klubom, ktorý sa ocitne v treťom finále Pohára UEFA/UEFA Európskej lige v sérii. Oba predchádzajúce zvládla.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Škrtel môže byť v novej ére prvý

Pred zápasom: Tréner Liverpoolu Jurgen Klopp bol pred zápasom veľmi odhodlaný.

"Prišiel som do Liverpoolu, pretože som bol presvedčený o kvalite týchto hráčov. Toto finále je obrovskou šancou ukázať, akú kvalitu máme a urobiť tak ďalší krok. Musíme byť organizovaní, pripravení prevziať kontrolu nad zápasom. Taktiež musíme byť trpezliví a premeniť šance, ktoré si vytvoríme. Vo finále už nemôžete robiť chyby, pretože sa neodpúšťajú. A navyše, celý svet sa pozerá," povedal nemecký kouč na predzápasovej tlačovej konferencii.

Jeho protivník na druhej strane, Unai Emery zase volá po odovzdaní maxima.

"Vždy keď dostanete takúto šancu, musíte ju využiť. Liverpool je jedným z najväčších tímov na svete. Vyhrali snáď všetky trofeje. Pod novým trénerom hrajú skvelý futbal, sú šťastní a hrajú s nesmiernym nasadením. Všetci moji hráči si však zaslúžia uznanie a musia zo seba vydať všetko, aby porazili Liverpool. Chceme aj naďalej stúpať a preto musíme tento zápas vyhrať," povedal Emery na predzápasovej tlačovej konferencii.

Pred zápasom: Služobne druhý najstarší hráč Liverpoolu Martin Škrtel sa môže stať prvým Slovákov v dejinách samostatnosti, ktorý vyhrá európsky pohár. V ére Československa sa to podarilo iba futbalistom Slovana, ktorí v roku 1969 vyhrali už neexistujúci Pohár víťazov pohárov.

Pred zápasom: Iba Real Madrid, milánske AC (obaja 17) a FC Barcelona (14) získali v európskych pohároch viac trofejí ako Liverpool: 11. Naposledy sa tešil v roku 2005 v Lige majstrov

Pred zápasom: Liverpool skončil v tejto sezóne Premier League na 8. mieste, Sevilla v španielskej Primera División na 7. priečke.

Zápas sa bude hrať na bazilejskom St. Jacob-Park a začne o 20:45.