Päť Slovákov bude súťažiť vo finále, Kohlová dvakrát

Martina Kohlová sa predstaví hneď v dvoch finále.
Martina Kohlová sa predstaví hneď v dvoch finále. (Autor: Ilustračné - TASR)
SITA|18. máj 2016 o 19:02

Rýchlostní kanoisti bojujú v olympijskej kvalifikácii v nemeckom Duisburgu o miestenky do Ria de Janeiro.

DUISBURG. Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Martina Kohlová bude vo štvrtok v nemeckom Duisburgu bojovať o miestenku do Ria de Janeiro vo dvoch disciplínach. Na pretekoch olympijskej kvalifikácie najprv v stredu predpoludním skončila druhá v rozjazde K1 500 m (1:51,683). Nad jej sily bola iba Rumunka Irina Lauricová (1:51,637) - aj to len o 46 tisícin sekundy.

Popoludní potom pridala priamy postup aj v disciplíne K1 200 m, kde v druhej rozjazde zvíťazila (41,027) pred Švédkou Linneou Stensilsovou (41,400). Na potvrdenie olympijskej účasti potrebuje skončiť vo finále do druhého miesta.

Kohlovej finále na 500 m sa vo štvrtok začne o 9.30 h, druhé na 200 m o 13.57 h.

Beňo so Zaťkom aj Hagara išli dvakrát

V hre o olympijské miestenky zostali aj ďalší traja slovenskí reprezentanti. Dvojkajak v zložení Miroslav Zaťko - Ľubomír Beňo postúpil do finále v disciplíne K2 200 m, hoci cesta doň bola pre Slovákov dvojstupňová.

Najprv skončili na štvrtom mieste (33,057) vo svojej rozjazde a museli pokračovať v semifinále. V ňom už zvíťazili (32,938), keď tesne zdolali Turkov Cagribeya Ildirima a Mustafu Gulbahara. V prospech slovenského dua rozhodli štyri tisíciny sekundy. Finále mužskej K2 na 200 m sa uskutoční vo štvrtok o 10.10 h.

Na OH 2016 postúpi len víťazný dvojkajak.

O olympijskú miestenku zabojujú aj Miroslav Zaťko (vľavo) a Ľubomír Beňo.
O olympijskú miestenku zabojujú aj Miroslav Zaťko (vľavo) a Ľubomír Beňo. (Autor: TASR)

Dve jazdy musel absolvovať na ceste do finále aj kanoista Ľubomír Hagara. V disciplíne C1 200 m najprv v rozjazde dopádloval na 4. mieste (39,648), ale v semifinále zvíťazil (40,143) a rovnako zabojuje o augustové Rio de Janeiro.

Jeho finále má vo štvrtok začiatok o 13.53 h.

Neuspel iba jeden

Ešte predtým si vybojoval priamu účasť vo finále aj kanoista Matej Rusnák, ktorý vyhral prvú rozjazdu C1 1000 m a suverénne sa posunul do finále.

Rusnák (3:56,924) uspel pred Srbom Strahinjom Mladežičom (3:57,087) a Španielom Diegom Romerom (3:58,522). Vo finále, ktoré je na programe vo štvrtok o 9.45 h, sa pokúsi skončiť do druhého miesta.

Matej Rusnák sa pokúsi vo finále skončiť do druhého miesta.
Matej Rusnák sa pokúsi vo finále skončiť do druhého miesta. (Autor: Ilustračné - TASR)

Jediný zo Slovákov, ktorého kvalifikačná púť sa v Duisburgu skončila už v semifinále, je kajakár Martin Vajda. V rozjazde v K1 200 m skončil tretí (36,430) a v semifinále štvrtý (36,598). Do finále postúpili traja najlepší zo semifinále.

"Je to tak. Vajdovi ušlo finále o jedno miesto. Ostatní naši reprezentanti zostali v boji o olympijské hry. Zatiaľ vládne vo výprave spokojnosť. Dúfam, že nám to vydrží aj zajtra. Získať olympijské istoty vo viacerých disciplínach považujem za reálne," uviedol športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Filip Petrla pre agentúru SITA.

Rozjazdy a semifinále - muži:

K1 200 m - III. rozjazda: 1. Max Lemke (Nem.) 35,063 s,... 3. Martin Vajda (SR) 36,430 - postúpil do semifinále. II. semifinále: 1. Bence Horváth (Maď.) 35,126 s,... 4. Martin Vajda (SR) 36,598 - nepostúpil do finále.

K2 200 m - II. rozjazda: 1. Saúl Craviotto, Cristian Toro (Šp.) 31,687,... 4. Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (SR) 33,057 - postúpili do semifinále. II. semifinále: 1. Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (SR) 32,938 - postúpili do finále (19. 5. o 10.10).

C1 - 200 m: II. rozjazda: 1. Alfonso Benavídez (Šp.) 38,437,... 4. Ľubomír Hagara (SR) 39,648 - postúpil do semifinále. Semifinále: 1. Ľubomír Hagara 40,143 - postúpil do finále (19. 5. o 13.53).

C1 1000 m - I. rozjazda: 1. Matej Rusnák (SR) 3:56,924 - postúpil do finále (19. 5. o 9.45).

Rozjazdy - ženy:

K1 200 m - II. rozjazda: 1. Martina Kohlová (SR) 41,027 - postúpila do finále (19. 5. o 13.57).

K1 500 m - II. rozjazda: 1. Irina Lauricová (Rum.) 1:51,637, 2. Martina Kohlová (SR) 1:51,683 - postúpila do finále (19. 5. o 9.30)