Martin dosiahol životný úspech, je v treťom kole Roland Garros

Andrej Martin hrá prvýkrát v druhom kole grandslamového turnaja.
Andrej Martin hrá prvýkrát v druhom kole grandslamového turnaja. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|25. máj 2016 o 16:15

Slovenský tenista nikdy predtým nepostúpil na grandslamovom turnaji z prvého kola. Vo Francúzsku bude teraz čeliť Milošovi Raoničovi.

Roland Garros - 2. kolo:

(dotácia 32 017 500 eur, antuka)

Andrej Martin (SR) - Lucas Pouille (29-Fr.)

6:3, 7:5, 6:3

PARÍŽ. Slovenský lucky loser z kvalifikácie Andrej Martin postúpil už do 3. kola hlavnej súťaže dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži.

V stredu zvíťazil 6:3, 7:5, 6:3 nad jasne favorizovaným domácim Lucasom Pouillem nasadeným ako dvadsiatym deviatym.

Dvadsaťdvaročnému 31. hráčovi svetového rebríčka ATP sa revanšoval za prehru 3:6, 4:6, ktorú inkasoval vlani na tvrdom povrchu v talianskom Bergame.

Martin už má istotu prémie 102-tisíc eur brutto a 106 bodov do počítačového poradia vrátane kvalifikácie.

S Raoničom už hral

Medzi najlepšími 32 na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2016 bude Martin čeliť Kanaďanovi Milosovi Raonicovi nasadenému ako ôsmemu.

Dvadsaťpäťročnému 9. mužovi renkingu podľahol 6:4, 6:7 (0), 2:6 v kvalifikácii Australian Open 2011. Mal pritom náskok setu a brejku. Rodákovi z Čiernej Hory patrila ešte iba 153. pozícia v hodnotení, medzičasom už bol aj štvrtý.

V stredu dosiahol svoj okrúhly 50. zápasový úspech na vrcholnej scéne. Prekonal Francúza Adriana Mannarina 6:1, 7:6 (0), 6:1.

Dvadsaťšesťročný Bratislavčan Martin v piatok prehral 4:6, 6:7 (7) s Nemcom Janom-Lennardom Struffom vo finálovom 3. kole kvalifikácie, ale napokon dostal šancu ako lucky loser a chopil sa jej výborne. V prvom kole v pondelok prekonal 34-ročného Španiela Daniela Muňoza-De La Navu (105.) 6:2, 6:3, 4:6, 6:4.

Paradoxom je, že samotný Struff pri žrebe rozdelenia kvalifikantov a lucky loserov dostal domáceho siedmeho muža hierarchie Jo-Wilfrieda Tsongu (3:6, 4:6, 4:6).

Jason Jung (USA) 7:6 (2), 3:6, 5:7

Martin figuruje na 133. priečke v renkingu, dosiaľ najvyššie bol na 119. pozícii. K 6. júnu si určite zlepší osobný rekord - v okamihu premenenia mečbalu sa posunul na 110. miesto v online prepočtovej nezáväznej verzii (stal sa národnou dvojkou na úkor Lukáša Lacka).

Prípadný postup do osemfinálového 4. kola by ho katapultoval približne na 90. stupienok a zrazu by pomaly začal prichádzať do úvahy aj prienik nad olympijskú čiaru.

Zverenec Miloslava Grolmusa a Karola Becka si v hlavnej súťaži na Majors v minulosti zahral raz - a to na US Open 2013, kde tiež ako tzv. lucky loser z kvalifikácie podľahol v 1. kole kazašskému reprezentantovi Michailovi Kukuškinovi.

Bol jediným Slovákom

Daviscupový reprezentant SR Martin hrá medzi seniormi pri Seine piaty raz. Dosiaľ mal miestny rekord v podobe 2. kola kvalifikácie zo sezóny 2014. V juniorskom období sa pred desiatimi rokmi dostal do štvrťfinále, podľahol v ňom Holanďanovi Thiemovi de Bakkerovi.

Martin bol jediným Slovákom v 2. kole dvojhry mužov na RG 2016. V pondelok viedol rekonvalescent Martin Kližan sľubne 2:1 a 4:0 nad Japoncom Tarom Danielom, odvtedy však nezískal už ani gem a odstúpil za stavu 6:3, 6:4, 5:7, 4:6, 0:3 pre problémy s rukou.

Hlasy po zápase:

/zdroj: stz.sk/

Andrej Martin: "Prvý set bol z oboch strán nervózny. Publikum bolo na strane súpera, aj preto bol Francúz pod tlakom. Ja som bol v pozícii, že som mohol prekvapiť, on zasa v pozícii jasného favorita, ktorý má vyhrať. Nehral ideálne, čo som využil. V prvom sete bolo veľa chýb z oboch strán, ale v dôležitých loptách som zahral niečo naviac, čo ma podržalo. V tejto časti sa nehral pekný tenis, diváci si prišli na svoje až od druhého setu a tretí bol z mojej strany suverénny. Išiel som si po víťazstvo, hral som naozaj dobre."

Miloslav Grolmus, tréner Andreja Martina: "Postaviť sa na veľký kurt proti domácemu Francúzovi nie je jednoduché. Vedel som, že má na to kvalitatívne, aby Pouilleho zdolal. Len sa musel vyrovnať s psychickým tlakom, lebo nie je zvyknutý hrať na veľkých kurtoch. Mám radosť, že súboj mentálne zvládol a druhú polovicu zápasu hral veľmi dobre."

Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu: "Andrej dnes odohral životný zápas a získal najcennejší skalp v doterajšej kariére. Je to fantastický úspech. Ešte nikdy som ho nevidel podať také výkony, ako v úvodných dvoch kolách na tohtoročnom Roland Garros. Proti favorizovanému Pouillemu hral bezchybne, disciplinovane, bojoval o každý fiftín. Proti Raoničovi hral pred pár rokmi v kvalifikácii na Australian Open a tesne prehral. Je to hráč elitnej svetovej desiatky, no v 3. kole grandslamu je možné všetko a stať sa môže zázrak."

Online prenos

6:3 - Martin však svoj servis už nepotreboval. Na podaní Pouilleho získal dva mečbaly, napokon víťazným úderom premieňa ten druhý a postupuje do tretieho kola, kde ho čaká osmička turnaja Miloš Raonič.

5:3 - Lenže náš tenista svoju prvú šancu nevyužíva a Pouille za stavu 30:40 premenil hneď prvý brejkbal. Ak ho aj Francúz potvrdí, Martin bude opäť podávať na víťazstvo.

5:2 - Andrej Martin preráža v treťom sete druhý raz podania Lucasa Pouilleho a bude podávať na víťazstvo v zápase. Toto je veľká šanca pre slovenského tenistu.

3:1 - Hoci Andrej vedie 2:0 na sety, mnoho gemov bolo naozaj veľmi vyrovnaných - tak, ako posledný. Aj v ňom Slovák uspel až cez zhodu a stále má brejk k dobru.

1:0 - A Martin fantasticky vstupuje aj do tretieho, keď čistou hrou preráža Pouillemu podanie. Náš reprezentant je v eufórii.

II. set

7:5 - Martin hneď ušiel súperovi na 40:0. Dva setbaly ešte Pouille odvrátil, ale tretí už nie a Andrej Martin vedie 2:0 na sety.

Andrej Martin získal aj druhý set.
Andrej Martin získal aj druhý set. (Autor: TASR/AP)

6:5 - Andrej Martin získava servis súpera a bude podávať na víťazstvo v druhom sete. Náš tenista to má skvelo rozbehnuté, aby išiel do vedenia 2:0.

4:4 - Ďalší neuveriteľne dlhý gem. Andrej Martin prehrával 3:4 a hneď na úvod ôsmeho gemu čelil trom brejkbalom súpera. Odvrátil ich a hra pokračovala cez niekoľko zhod. Nakoniec náš tenista odolal a vyrovnáva.

3:3 - Za stavu 3:2 však Andrej Martin nezvládol situáciu pri svojom servise, súper získal tri brejkbaly a premenil hneď prvý.

Lucas Pouille sa nezlomil a dokázal vyrovnať stav na 3:3.
Lucas Pouille sa nezlomil a dokázal vyrovnať stav na 3:3. (Autor: TASR/AP)

2:0 - Martin hrá výborne, má naozaj skvelé sebavedomie. Hneď na úvod druhého setu prerazil Pouillemu podanie. Vzápätí pri svojom servise čelil dvom brejkbalom súpera, dokázal ich ale odvrátiť a vedie 2:0.

I. set

6:3 - Toto bol teda neuveriteľný gem. Pouille si podržal podanie, následne pri Martinovom servise to bol obrovský boj. Slovák mal nejaké setbaly, ale aj Francúz si vypracoval viacero brejkbalov. Napokon mal pevnejšie nervy náš tenista a získava prvý set.

5:2 - Andrej Martin bez problémov potvrdzuje brejk. Súperovi dovolil získať na svojom podaní iba jeden fiftín. Pouille podáva na udržanie sa v prvom sete.

Andrej Martin zvláda prvý set výborne.
Andrej Martin zvláda prvý set výborne. (Autor: TASR/AP)

4:2 - Hráči si držali servis až do stavu 3:2. Potom Andrej Martin dokázal získať podanie Lucasa Pouilleho a dostáva sa do trháku.

1:1 - Škoda. Andrej Martin mal brejkbal pri podaní súpera, ale Pouille ho dokázal odvrátiť a podržal svoj servis.

1:0 - Náš tenista si na úvod podržal svoj servis a vstupuje do zápasu úspešne. Podávať bude Francúz.

Pred zápasom

Pred zápasom - Pouille utorok zvládol dohrávku derby proti krajanovi Julienovi Benneteauovi, zvíťazil 6:3, 4:6, 6:4, 7:6 (4).

V pondelok duel prerušili po treťom sete pre tmu.

Pouille zdolal Martina vlani vo februári na tvrdom povrchu v hale - teda za úplne odlišných podmienok - na challengeri v talianskom Bergame 6:3, 6:4.

Pred zápasom - Andrej Martin si v prvom kole poradil so Španielom Danielom Muňozom De La Navom. Ako lucky loser vyhral 6:2, 6:3, 4:6, 6:4.

Prvýkrát v kariére sa prebojoval do druhého kola na grandslamovom turnaji.

Andrej Martin po postupe do 2. kola:

"Každý, kto sa dostane do hlavného turnaja ako lucky loser, si to určitým spôsobom zaslúži. Lebo sa prihliada aj na rebríček.

Vedel som, čo môžem očakávať od súpera. Bol som však prekvapený, ako som v prvých dvoch setoch dominoval. To je veľké povzbudenie do ďalších zápasov a turnajov.

Mojim problémom sú nevyrovnané výkony, teraz sa snažím pod trénerským vedením Mila Grolmusa stabilizovať ich. Prémie a body ma teraz nezaujímajú, budem sa snažiť sústrediť sa na druhé kolo. Nikde nie je povedané, že v ňom nemôžem uspieť.

Hrá sa mi v Paríži dobre, to je dobré znamenie. Herne sa cítim v pohode, aj keď som mal pred turnajom problémy so seknutým krkom a bolo naozaj otázne, či vôbec budem hrať. Teraz je to už, našťastie, v poriadku."

Pred zápasom - Zo šiestich slovenských zástupcov v prvom kole druhého grandslamového turnaja sezóny Roland Garros sa z víťazstva tešili dvaja.

Ako prvý zabojuje o postup Andrej Martin. Jeho zápas s Francúzom Lucasom Pouillem sa začne po 17. hodine. Dominika Cibulková nastúpi zajtra.

Domov»Tenis»Roland Garros»Martin dosiahol životný úspech, je v treťom kole Roland Garros