Favoriti v závere zaváhali, sedemnástu etapu Gira vyhral Kluge

Nemec vybojoval pre tím IAM Cycling prvé víťazstvo v najvyššej kategórii World Tour.

CASSANO D'ADDA. Nemecký jazdec tímu IAM Cycling Roger Kluge triumfoval v stredajšej 17. etape na cyklistických pretekoch Giro d'Italia, ktorá viedla z Molvena do Cassano d'Adda a merala 196 kilometrov.

Tridsaťročný rodák z Eisenhüttenstadtu sa radoval v hromadnom dojazde, keď využil chaotickú situáciu v pelotóne a pripísal si prvé víťazstvo v tomto roku.

To je špeciálne pre švajčiarske zoskupenie, ktoré oznámilo na konci sezóny ukončenie činnosti a ešte nemalo prvenstvo v najvyššej kategórii WorldTour.

Na druhom mieste v stredu finišoval veľký favorit Giacomo Nizzolo z tímu Trek-Segafredo. Tretiu priečku obsadil Nikias Arndt (Giant-Alpecin).

Ružový dres lídra si s prehľadom udržal Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo). Holanďan vedie v priebežnej celkovej klasifikácii pred Kolumbijčanom Estebanom Chavesom z tímu Orica-GreenEdge s náskokom troch minút.

Tretia pozícia patrí Španielovi Alejandrovi Valverdemu s mankom 3:23 min.

Už v úvode stredajšej rovinatej etapy sa vpredu vytvoril trojčlenný únik. Boli v ňom Daniel Oss (BMC), Pavel Brutt (Tinkoff) a Eugert Zhupa (Willer-Southeast). Po prekonaní jedinej vrchárskej prémie mali takmer sto kilometrov pred cieľom náskok 3:45 min, ktorý postupne klesal.

Záujem ťahať mali najmä tímy Lampre-Merida a Trek-Segafredo, ktorého jazdec Nizzolo vedie bodovaciu súťaž.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Šestnástu etapu Gira vyhral Valverde, Kruijswijk vedie už o tri minúty

Po rýchlostnej prémii sa z pelotónu oddelila trojica jazdcov Ignatas Konovalovas (FDJ), Lars Bak (Lotto Soudal) a Maxim Belkov (Kaťuša), ktorí sa pripojili k trom cyklistom na čele. Pelotón za nimi zaostával len o niekoľko sekúnd.

Päť kilometrov pred páskou náskok utečencov predstavoval niečo cez desať sekúnd. Ich nádeje sa skončili asi 1500 metrov pred cieľom, keď dopredu vypálil Kluge a všetkých prekvapil.

Vo štvrtok je na programe kopcovitá 18. etapa z Muggia do Pinerola (240 km). Na trase sa nachádzajú dve stúpania, pričom zaujímavé bude najmä to posledné v cieľovom meste.

Dva kilometre pred páskou na jazdcov čaká 500 m kopec San Maurizio s priemerným sklonom 13,2 %. Toto stúpanie si jazdci vyskúšajú aj približne 30 km pred cieľom.