Martin na Roland Garros končí. Prehral so svetovou deviatkou

Napriek piatkovej prehre dosiahol Martin vo francúzskej metropole životný úspech.

Andrej Martin hrá prvýkrát v treťom kole grandslamového turnaja.(Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ. Slovenský tenista Andrej Martin neuspel v 3. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V pozícii "lucky losera" podľahol ôsmemu nasadenému Kanaďanovi Milošovi Raoničovi 6:7 (4), 2:6, 3:6.

Najmä v prvom sete však poriadne potrápil favorizovaného rodáka z čiernohorskej Podgorice a po mnohých víťazných úderoch si vyslúžil aplauz publika na dvorci číslo jeden.

Zverenec trénera Miroslava Grolmusa prvýkrát v kariére postúpil na podujatí veľkej štvorky medzi elitnú tridsaťdvojku.

Raonič na tlačovej konferencii po zápase hovoril o svojich zdravotných problémoch

Z turnaja si odnáša prémiu 102.000 eur a 106 bodov do svetového rebríčka ATP Entry (vrátane kvalifikácie). V jeho onlajn vydaní figuruje na 110. mieste - najvyššie v kariére.

Po skončení antukového vrcholu sezóny sa stane novou slovenskou dvojkou, keď predstihne Lukáša Lacka.

Posledným slovenským želiezkom v singli zostala v Paríži Dominika Cibulková, ktorá nastúpi v sobotu v 3. kole proti Španielke Carle Suarezovej Navarrovej.

Online prenos

III. set

6:3 - Kanadský tenista zvládol ôsmy gem a dostal sa do vedenia 5:3. Hneď na to nevyužil dva mečbaly, no tretí už áno. A po trojsetovom zápase sa teší z postupu do osemfinále

4:3 - Raonic získal gem pri svojom servise a následne brejkol Martina. V treťom sete vedie 4:3.

2:3 - Kanaďan predviedol v štvrtej hre za stavu 30:40 dvojchybu, a tak Martin vyrovnal na 2:2. Brejbol potvrdil ziskom hry pri svojom podaní.

2:1 - Raonic si postrážil servis a dostal sa do vedenia 2:0. Martin však pri svojom podaní dokázal cez zhodu znížiť.

1:0 - Slovák sa v prvej hre dopustil až dvoch dvojchýb a Raonic sa dostal do vedenia 1:0. Zápas sa následne prerušil, pretože Kanaďana museli ošetrovať. Po masáži v oblasti stehna však môže pokračovať.

II. set

6:2 - Martin dokázal znížiť na 2:5 pri svojom podaní. Hneď na to mal k dispozícii dva brejkboly, ktoré však nevyužil. Raonic následne získal štyri loptičky za sebou a vyhral druhý set.

5:1 - Kanadský tenista predviedol čistú hru a dostal sa do vedenia 4:0. Martin však získal prvú hru pri svojom podaní a ďalšiu mohol aj pri súperovom servise. Nevyužil však brejkbol a Raonic vedie 5:1.

3:0 - Raonic si postrážil svoje podanie, no dvakrát brejkol Martina. A v druhom sete vyhráva už 3:0.

I. set

7:6 - Raonic vyhrával v tajbrejku 3:0, Martin následne znížil na 2:3. Kanaďan bol však lepší a prvý set vyhral 7:6.

6:6 - Obaja tenisti si podržali podania a o víťazovi prvého setu rozhodne až tajbrejk.

5:5 - Veľmi zaujímavý zápas. Raonic vyhrával pri Martinovom podaní už 40-0, ale Slovák dokázal vyrovnať a cez zhodu získal piaty gem. Martin odvrátil už päť setbolov.

5:4 - Kanaďan bol v psychickej výhode, čo potvrdil brejkom. V deviatej hre mal k dispozícii dva setboly, no Martin ich odvrátil a následne získal súperovo podanie.

4:3 - Skvelý výkon Slováka. V najdlhšom geme zápasu dokázal odvrátiť dva súperove brejkboly a nakoniec vyrovnal na 3:3. Raonic sa však čistou hrou dostal do vedenia 4:3.

3:2 - Martin znížil pri svojom podaní na 1:3. Hneď na to predviedol skvelú hru pri Raonicovom servise. Kanaďan viedol 40:30, no Slovák získal tri loptičky za sebou a brejkol súpera.

3:0 - Raonic zatiaľ nedáva Slovákovi takmer žiadnu šancu. V druhej hre získal jeho podanie, kým v tretej si podržal svoj servis.

1:0 - Zápas otvoril na podaní Raonic. Favorizovaný tenista vyhrával už 30-0, no Martin dokázal vyrovnať. Napriek tomu získal prvú hru Kanaďan.

Pred zápasom

Pred zápasom - Slovák nastúpi v piatok proti deviatke svetového rebríčka Kanaďanovi Milosovi Raonicovi. Pri neúčasti Švajčiara Rogera Federera je však osmičkou podujatia.

Rodák z čiernohorskej Podgorice zdolal v druhom kole Francúza Adriana Mannarina 6:1, 7:6 (0), 6:3.

Martin hral proti Raonicovi raz – pred viac než piatimi rokmi.

"Mám mu čo odplácať! Vo finále kvalifikácie Australian Open 2011 som s ním prehral takmer vyhraný zápas. Vtedy Raonič po prvý raz prerazil a kamaráti na môj účet vtipkovali, že som mu naštartoval kariéru. Dúfam, že tentoraz si ja naštartujem kariéru jeho pričinením!" povedal agentúre TASR slovenský daviscupový reprezentant.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Vtipkovali, že som mu naštartoval kariéru, vraví Martin o Raoničovi

Pred zápasom- Martin figuruje vo svetovom rebríčku na 133. mieste. K 6. júnu si však určite zlepší osobné maximum.

V okamihu premenenia mečbalu v druhom kole sa posunul na 110. miesto v online prepočtovej nezáväznej verzii.

Prípadný postup do osemfinálového 4. kola by ho katapultoval už na 90. pozíciu.

Už teraz je isté, že sa stane národnou dvojkou (na úkor Lukáša Lacka) a získa prémiu 102-tisíc eur brutto.

Pred zápasom - Predviedol bojovný výkon a favorizovaného Francúza Lucasa Pouilla zdolal v troch setoch 6:3, 7:5, 6:3. Andrej Martin dosiahol postupom do tretieho kola životný úspech.

"Prvý set bol z oboch strán nervózny. Publikum bolo na strane súpera, aj preto bol Francúz pod tlakom. Ja som bol v pozícii, že som mohol prekvapiť, on zasa v pozícii jasného favorita, ktorý má vyhrať. Nehral ideálne, čo som využil. V prvom sete bolo veľa chýb z oboch strán, ale v dôležitých loptách som zahral niečo naviac, čo ma podržalo. V tejto časti sa nehral pekný tenis, diváci si prišli na svoje až od druhého setu a tretí bol z mojej strany suverénny. Išiel som si po víťazstvo, hral som naozaj dobre," uviedol Slovák pre Slovenský tenisový zväz.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Martin dosiahol životný úspech, je v treťom kole Roland Garros

"Postaviť sa na veľký kurt proti domácemu Francúzovi nie je jednoduché. Vedel som, že má na to kvalitatívne, aby Pouilleho zdolal. Len sa musel vyrovnať s psychickým tlakom, lebo nie je zvyknutý hrať na veľkých kurtoch. Mám radosť, že súboj mentálne zvládol a druhú polovicu zápasu hral veľmi dobre," povedal Miloslav Grolmus, tréner Andreja Martina.

Pred zápasom - Na začiatku boli šiesti, teraz zostali len dvaja. Slovenskí tenisti Andrej Martin a Dominika Cibulková postúpili na grandslamovom turnaji Roland Garros do tretieho kola.

Kým Slovenka nastúpi v sobotu proti Španielke Suarezovej Navarrovej, Slovák čelí v piatok Kanaďanovi Raonicovi. Duel sa začne o 11. hodine na dvorci č. 1.