SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Pozrite si, kto je v slovenskej reprezentácii na Euro 2016. Profily hráčov

Na trávnik môže tréner postaviť jedného z 23 nominovaných hráčov. Koľko záppasov odohrali a ako ich hodnotí Borbély.

Ilustračné foto.
Prečítajte si tiež: Vyhrajte lístky na futbalové zápasy Slovenska s Anglickom, Škótskom či Litvou Čítajte 

Brankári

Matúš Kozáčik

Dátum narodenia: 27. december 1983 v Dolnom Kubíne

Klub: Viktoria Plzeň

Štarty za reprezentáciu/góly: 17/0

Posledná sezóna: Bol oporou Plzne, s ktorou oslávil majstrovský titul.

Očami Laca Borbélyho: Brankár, ktorý sa dlho hľadal. Jeho životným prestupom bola Viktoria Plzeň, kde sa stal aj reprezentačnou brankárskou jednotkou. Všestranný brankár, ktorý zvláda aj ťažké zápasy.

Ján Mucha

Dátum narodenia: 5. december 1982 v Belej nad Cirochou

Klub: Slovan Bratislava

Štarty za reprezentáciu/góly: 46/0

Posledná sezóna: Po návrate na Slovensko sa v drese Slovana dostal do hernej pohody. Do bránky bratislavského klubu priniesol istotu.

Očami Laca Borbélyho: Skúsený brankár, ktorý vyniká v práci na bránkovej čiare, no dokáže aj dobre vybehnúť. Podobne ako Kozáčik, aj Mucha je univerzálnym typom brankára.

Ján Novota

Dátum narodenia: 29. november 1983 v Matúškove

Klub: Rapid Viedeň

Štarty za reprezentáciu/góly: 3/0

Posledná sezóna: Jeho Rapid Viedeň predvádzal v skupine Európskej ligy výborné výkony, v play off nestačil na Villareal. Jarnú časť Novotovej sezóny poznačilo dlhodobé zranenie.

Očami Laca Borbélyho: Podobný typ všestranného brankára ako predošlí dvaja. Našiel sa po prestupe do Rapidu Viedeň, kde sa stal jednotkou a stal sa zaujímavým aj pre reprezentačného trénera.

Obrancovia

Peter Pekarík

Dátum narodenia:  30. október 1986 v Žiline

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Klub: Hertha Berlín 

Štarty za reprezentáciu/góly: 67/2

Posledná sezóna: V úspešnej sezóne Herthy v bundeslige zohral dôležitú úlohu, po zranení mu však tréner Pál Dárdai dával menej príležitostí.

Očami Laca Borbélyho: Mal obdobie, keď vo svojom prirodzenom defenzívnom prostredí pôsobil neisto, no v posledných sezónach sa dokázal zlepšiť aj v tejto činnosti. Ukazuje skvelú ofenzívnu činnosť a je platný aj pri výstavbe akcií v stredovej časti ihriska.

Milan Škriniar

Dátum narodenia: 11. február 1995 v Žiari nad Hronom

Klub: Sampdoria Janov

Štarty za reprezentáciu/góly: 2/0

Posledná sezóna: V drese Žiliny sa vypracoval na jedného z najperspektívnejších slovenských futbalistov. Po prestupe do Sampdorie sa nepresadil a v základnej zostave sa objavoval iba sporadicky.

Očami Laca Borbélyho: V Žiline išiel výkonnostne nahor torpédovou rýchlosťou. Je cenným hráčom najmä pre tímy s proaktívnym bránením. Dobre hlavičkuje, má solídny prehľad a čo je pre moderného obrancu výraznou devízou – výborne vyváža loptu.

Martin Škrtel

Dátum narodenia: 15. december 1984 v Handlovej

Klub: FC Liverpool

Štarty za reprezentáciu/góly: 81/5

Posledná sezóna: Sezónu v Liverpoole začal opäť vo veľkom štýle, po dlhodobom zranení však nezvládol zápas so Southamptonom a nový tréner Klopp ho odstavil na pozíciu stopérskej štvorky.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Očami Laca Borbélyho: Pilier defenzívy. Fantastický v súbojoch jeden na jedného, fyzicky dobre pripravený. V posledných sezónach sa vyvaruje drobných chybičiek z minulosti, no mohol by viac dirigovať obranu a dianie pred ním. Skúsenosti i vek na to má.

Norbert Gyömbér

Dátum narodenia: 3. júl 1992 v Revúcej

Klub: AS Rím

Štarty za reprezentáciu/góly: 13/0

Posledná sezóna: Najprv potešil slovenských fanúšikov hosťovaním v slávnom AS Rím, potom sa však zranil, a preto sme ho na ihrisku videli iba sporadicky.

Očami Laca Borbélyho: Na svoj vek veľmi dobre pozične vybavený univerzálny obranca, ktorý dokáže vyvinúť solídnu rýchlosť. Pribrzdili ho zranenia, no vždy keď nastúpil, za klub i za reprezentáciu, tak si svoje miesto zastal.

Ján Ďurica

Dátum narodenia: 10. december 1981 v Dunajskej Strede

Klub: Lokomotiv Moskva

Štarty za reprezentáciu/góly: 79/4

Posledná sezóna: Nemal jednoduchú sezónu, po ktorej konci sa rozhodlo, že v Lokomotive Moskva končí. Na EURO tak môže zabojovať o nové angažmán.

Očami Laca Borbélyho: Typické búrlivé víno „mančaftu“, no treba dodať, že dozreté. Spolu s Martinom Škrtelom boli oporou nášho tímu v kvalifikácii. Má kvalitnú dlhú prihrávku a okrem istej defenzívnej činnosti je nebezpečný v ofenzívnych štandardných situáciách.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Kornel Saláta

Dátum narodenia: 24. január 1985 v Kamenici nad Hronom

Klub: Slovan Bratislava

Štarty za reprezentáciu/góly: 37/2

Posledná sezóna: Patrí k najlepším obrancom našej najvyššej súťaže. Slovanu však ušiel majstrovský titul i Slovnaft cup, keď v oboch prípadoch boli nad jeho sily Trenčania.

Očami Laca Borbélyho: Je veľmi dobrý hlavičkár, dobre zapadá do defenzivnej kompaktnosti obrannej formácie. Ale je skôr deštruktívnym hráčom ako tvorca hry. V rozohrávke nie je rovnako dobrý ako v striktne defenzívnej činnosti.

Tomáš Hubočan

Dátum narodenia: 17. september 1985 v Žiline

Klub: Dinamo Moskva

Štarty za reprezentáciu/góly: 44/0

Posledná sezóna: V Diname Moskva ukončil svoju druhú sezónu a opäť bol spoľahlivý na svojom poste, aj keď mu koniec sezóny poznačili zranenia.

Očami Laca Borbélyho: Na rozdiel od mnohých krajných obrancov si fantasticky zastane svoj priestor ľavého obrancu. Snaží sa angažovať aj v ofenzíve, no tá je v jeho hre až sekundárna. Je veľmi dôležitým hráčom pre našu reprezentáciu.

Dušan Švento

Dátum narodenia: 1. augusta 1985 v Ružomberku

Klub:  1. FC Kolín nad Rýnom

Štarty za reprezentáciu/góly: 39/1

Posledná sezóna: Prežil najťažšiu sezónu v kariére. V Kolíne nad Rýnom ho nadobro odpísali, a preto v podstate celú sezónu presedel na tribúne.

Očami Laca Borbélyho: Univerzálny vertikálny hráč s rezervou v obrannej zóne. Veľmi dobre využiteľný v zápasoch, kde budeme útočiť a prečíslovať.

Stredopoliari

Viktor Pečovský

Dátum narodenia: 24. máj 1983 v Brezne

Klub: MŠK Žilina

Štarty za reprezentáciu/góly: 32/1

Posledná sezóna: Žiline sa v tejto sezóne nedarilo, Pečovský však opäť spoľahlivo držal stred poľa a patril k najlepším hráčom tímu.

Očami Laca Borbélyho: Cenný futbalista, ktorý je v pozícii ortodoxnej šestky dôležitou poistkou. Každý tréner chce mať takého hráča v tíme. Je pozične inteligentný, vie, kde má byť a kedy tam má byť.

Róbert Mak

Dátum narodenia: 8. marca 1991 v Bratislave

Klub: PAOK Solún

Štarty za reprezentáciu/góly: 27/7

Posledná sezóna: V drese PAOK-u sa zviditeľnil kontroverziou v pohárovom zápase, no čo je dôležitejšie, prezentoval sa skvelými výkonmi a nastrieľal 20 súťažných gólov.

Očami Laca Borbélyho: Typický rýchlostný stredopoliar vystupujúci do ofenzívnych pozícií. Dokáže byť hráčom okamihu, s výborným ťahom na bránu a rýchlym vedením lopty a následným dôležitým gólom. Je však schopný sa v zápase aj úplne stratiť.

Juraj Kucka

Dátum narodenia: 26. február 1987 v Bojniciach

Klub: AC Miláno

Štarty za reprezentáciu/góly: 47/5

Posledná sezóna: V slávnom AC Miláno sa určite nestratil. Nastupoval pravidelne a prezentoval sa spoľahlivými výkonmi.

Očami Laca Borbélyho: Silový typ futbalistu s dobrou schopnosťou pracovať na veľkom priestore, z pozície šestky dokáže preniknúť do ofenzívnych pozícií a výborne vystreliť z diaľky. Spolu so Škrtelom a Hamšíkom tvoria kostru tímu.

Patrik Hrošovský

Dátum narodenia: 22. apríl 1992 v Prievidzi

Klub: Viktoria Plzeň

Štarty za reprezentáciu/góly: 12/0

Posledná sezóna: V majstrovskej Plzni si urobil skvelé meno, bol členom základnej zostavy a dočkal sa aj porovnania so slávnym stredopoliarom Pavlom Horváthom.

Očami Laca Borbélyho: Môže byť alternatívou za Pečovského, aj keď nemá ešte natoľko vyvinuté zatváranie rozhodujúceho priestoru pred obrancami. Dokáže sa však účinnejšie presadzovať v ofenzíve, než jeho skúsený kolega zo stredu poľa.

Ján Greguš

Dátum narodenia:  29. január 1991 v Nitre

Klub: Baumit Jablonec

Štarty za reprezentáciu/góly: 7/0

Posledná sezóna: Pravidelne nastupuje v základnej jedenástke Jablonca, zo stredu poľa pridal v českej lige tri góly. Baumit v druhej sezóne za sebou prehral vo finále pohára.

Očami Laca Borbélyho: Poctivý futbalista schopný detailne plniť taktické úlohy. Žiada sa viac ofenzívneho herného sebavedomia. Je to „pracant“ podobne ako Hrošovský a Pečovský, no niekedy by stálo za to výraznejšie sa prejaviť pri hernej konštrukcii.

Marek Hamšík

Dátum narodenia: 27. júl 1987 v Banskej Bystrici

Klub: SSC Neapol

Štarty za reprezentáciu/góly: 87/18

Posledná sezóna: S Neapolom sa kvalifikoval do Ligy majstrov a počtom gólov sa dotiahol na legendárneho Diega Maradonu.

Očami Laca Borbélyho: Rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje kvalitu mužstva. Kreativita európskej úrovne, má výbornú schopnosť vytvárania si priestoru pre sebarealizáciu. Jeho vnímanie a videnie hry, jeho technika, to je špička.

Ondrej Duda

Dátum narodenia: 5. december 1994 v Snine

Klub: Legia Varšava

Štarty za reprezentáciu/góly: 11/1

Posledná sezóna: Duda sa v Legii Varšava stal jedným z ofenzívnych ťahúňov a v ostatnej sezóne, podobne ako Šesták, získal domáce double.

Očami Laca Borbélyho:  Typologicky je kreatívnym futbalistom, niektorými vlastnosťami porovnateľný s Marekom Hamšíkom. Je tvorivým hráčom a jedným z najväčších talentov mužstva, no potrebuje zlepšiť finalizáciu riešení niektorých situácií.

Miroslav Stoch

Dátum narodenia:  19. október 1989 v Nitre

Klub: Bursaspor

Štarty za reprezentáciu/góly: 54/6 

Posledná sezóna:  Posledné tri sezóny strávil na hosťovaniach, naposledy v Bursaspore. V Tureckom klube nastúpil na 20 ligových zápasov, dal však iba jeden gól.

Očami Laca Borbélyho: Dokáže vyvinúť obrovskú rýchlosť, má výbornú koncovku, no je pomerne sterilný v obrannej činnosti. Má silné momenty, no nie vždy je viditeľný po celý zápas. Preto je najcennejší v pozícii žolíka.

Vladimír Weiss ml.

Dátum narodenia: 30. november 1989 v Bratislave

Klub: Al-Gharafa

Štarty za reprezentáciu/góly: 52/4

Posledná sezóna: Aj naďalej presviedčal o svojich ofenzívnych kvalitách v exotickom prostredí. V rámci katarskej súťaže prestúpil z Lekhwiye do Al-Gharafy.

Očami Laca Borbélyho: V útočnej fáze má európske parametre – má skvelú rýchlosť, ofenzívne sebavedomie, nesmiernu akceleráciu s loptou, výbornú techniku. Rezervu však vidím v obrannej činnosti, ktorá je, podobne ako u Stocha, menej výdatná.

Útočníci

Adam Nemec

Dátum narodenia: 2. september 1985 v Banskej Bystrici

Klub: Willem II Tilburg

Štarty za reprezentáciu/góly: 22/6

Posledná sezóna: V januári minulého roku sa sťahoval do New Yorku, no ešte v auguste toho roku prestupoval do holandského Willemu II Tilburg. Ani v jednom z tímov sa nepresadil a na gól čaká už vyše roka.

Očami Laca Borbélyho: Obrovský hendikep – chýbajúce odohrané minúty. Najlepšie pasuje na pozíciu útočníka v taktike Jána Kozáka. Dokáže podržať loptu chrbtom k bráne súpera a dobre spolupracuje s ofenzívnymi záložníkmi.

Michal Ďuriš

Dátum narodenia: 1. jún 1988 v Uherskom Hradišti

Klub: Viktoria Plzeň

Štarty za reprezentáciu/góly: 26/4

Posledná sezóna: S Plzňou obhájil český titul a iba David Lafata ho predbehol v tabuľke najlepších strelcov Synot ligy.

Očami Laca Borbélyho: Je úplne iným typom hráča ako Adam Nemec. Ďuriš ukázal na jar svoju streleckú potenciu. Je pracovitý, platný pri pressingu a ako sme to už niekoľkokrát videli, svojou rýchlosťou je použiteľný aj do záložnej rady.

Stanislav Šesták

Dátum narodenia: 16. december 1982 v Demjate

Klub: Ferencvároš Budapešť

Štarty za reprezentáciu/góly: 65/13

Posledná sezóna: Sezónu strávil v maďarskom Ferencvároši, s ktorým získal domáce double.

Očami Laca Borbélyho: Je schopný sa presadiť gólovo z pozície krajného stredopoliara či hrotového útočníka, kde pôsobí svojou rýchlosťou a bohatými skúsenosťami.

 

Tréner reprezentácie a jeho ľudia

Hlavný tréner: Ján Kozák

Asistent trénera: Štefan Tarkovič

Tréner brankárov: Miroslav Seman

Kondičný tréner: Martin Rusnák

Technický vedúci: Róbert Tomaschek

Lekár: MUDr. Ján Baťalík

Fyzioterapeut: Marián Drinka

Fyzioterapeut: Peter Hečko

Masér: Mário Prelovský

Videoanalytik: Michal Slyško

Kustód: Ján Beniak

 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Majstrovstvá Európy vo futbale - ME vo futbale, Euro 2016

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu