Švajčiari potvrdili úlohu favoritov, Albáncov zdolali o gól

A-skupina bude ďalšími pokračovať zápasmi v stredu 15. júna.

V zápase nastúpili proti sebe aj bratia Granit Xhaka (vľavo) a Taulant Xhaka (vprava).(Zdroj: SITA/AP)
Súboj Škriniar vs. Hamšík v Janove za skvelých 129€ >>
Všetky správy z Euro 2016 na jednom mieste.

LENS. Futbalisti Švajčiarska zvíťazili vo svojom prvom zápase na ME vo Francúzsku nad Albánskom 1:0.

Bezgólový stav vydržal iba do 5. minúty. Švajčiar Shaqiri nasmeroval rohový kop do pokutového územia, v ktorom vo výskoku zaváhal albánsky brankár Berisha a Schär hlavou otvoril skóre.

V zaujímavom prvom polčase mohli Helvéti pridať aj druhý gól. Šancu mal v 15. minúte Seferovič, ale po rýchlej kombinácii zakončil veľmi zle.

Po necelej polhodine hry sa osmelili aj Albánci a po narážačke s Abrashim zakončil Taulant Xhaka nad bránku Švajčiarov.

V 31. minúte sa Sadiku dostal do obrovskej šance, ale v krátkom úniku proti brankárovi Sommerovi nevyrovnal. Tento moment mrzel Albáncov ešte viac v 36. minúte.

Lorik Cana sa v súboji so Seferovičom pošmykol na kraji šestnástky, zahral rukou a po druhej žltej karte sa albánsky kapitán stal prvým vylúčeným na ME 2016.

Nasledoval Džemailiho priamy kop, pri ktorom Albáncov zachránila ľavá žŕdka. Ten istý hráč nestrieľal zle ani v 41. minúte, tentoraz však tesne minul bránku.

Švajčiari sa aj v úvode druhého polčasu snažili o druhý gól. Aktívny bol najmä Seferovič, ale ani v 54. minúte zblízka neprekvapil albánskeho brankára.

Ten istý hráč v 66. minúte nespadol do ofsajdovej pasce, tesne stíhaný obrancom Albánska sa dostal až pred Berishu, ale ani tentoraz neuspel.

Druhý gól Švajčiarov neprichádzal a Albánci vycítili šancu. Svoju hru oživili striedaniami a v 78. minúte boli blízko k vyrovnaniu, keď Sadiku v dobrej pozícii trafil len bočnú sieť.

Ešte väčšiu šancu mali Albánci v 88. minúte, keď sa pred Sommera dostal osamotený Gashi, ale švajčiarsky brankár mu pokazil radosť.

Helvéti sa v závere zápasu museli brániť tlaku oslabeného súpera, ale napokon si svoj tesný náskok udržali.

A-skupina bude ďalšími pokračovať zápasmi v stredu 15. júna. Švajčiari sa o 18.00 h stretnú v Paríži s Rumunskom, Albánci budú o 21.00 v Marseille čeliť domácim Francúzom.

Pred zápasom - Bez svojej veľkej opory cestovali do Francúzska Švajčiari. Kouč Vladimir Petkovič nenominoval bývalého kapitána Gökhana Inlera z tímu úradujúceho anglického šampióna Leicestru City.

"Je mi ľúto, že necháme doma veľkého hráča s veľkým charakterom. Prednosť však dostali iní futbalisti," uviedol bosniansky tréner na adresu Inlera, ktorý za reprezentáciu predtým odohral osemdesiatjeden zápasov.

Pred zápasom - Tréner Albánska Giovanni de Biasi sa bude opierať o kvalitnú defenzívu, kde by mali byť hlavnými piliermi skúsený Lorik Cana z Nantes či mladík Elseid Hysaj, ktorý je spoluhráčom Mareka Hamšíka v SSC Neapol.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Albánsko ide na EURO aj s Berishom, Canom či Hysajom

Pred zápasom - Albánci z kvalifikačnej I-skupiny postúpili na úkor favorizovaných Dánov či Srbov. Historický úspech mohli oslavovať po hladkom triumfe 3:0 na ihrisku Arménska v záverečnom súboji základnej skupiny.

"Nemožný sen sa stal skutočnosťou," napísal vtedy albánsky premiér Edi Rama.

Pred zápasom - Nikdy predtým na majstrovstvách Európy nehrali - podobne ako napríklad Slováci. Futbalisti Albánska začnú svoje účinkovanie na šampionáte vo Francúzsku sobotňajším stretnutím so Švajčiarskom.

Stiahnite si novú športovú aplikáciu a hrajte o lístky na zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie. (iOS aj Android)