Slováci sú v hre o postup zo skupiny, Rusov zdolali 2:1

Naši futbalisti sa tešia z víťazstva nad Ruskom.
Naši futbalisti sa tešia z víťazstva nad Ruskom. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)
Andrej Kuzmány, Juraj Berzedi, Pavol Spál|15. jún 2016 o 14:00

Slovensko vybojovalo historicky prvé víťazstvo na majstrovstvách Európy. O góly sa postarali Vladimír Weiss a Marek Hamšík.

ME vo futbale 2016 - B-skupina:

(Stade Pierre-Mauroy, Lille)

Slovensko - Rusko 2:1 (2:0)

Góly: 32. Weiss, 45. Hamšík - 81. Glušakov

ŽK: J. Ďurica (Slovensko), rozhodovali: Skomina - Praprotnik, Vukan (všetci Slovinsko), 38 989 divákov

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka - Mak (80. M. Ďuriš), Hamšík, Weiss (72. Švento) - Duda (67. A. Nemec)

Rusko: Akinfejev - Smolnikov, V. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - Golovin (46. Mamajev), Neustädter (46. Glušakov) - Kokorin (75. R. Širokov), Šatov, Smolov - Dziuba

LILLE. Slovenskí futbaloví reprezentanti sa dočkali svojho historicky prvého víťazstva na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy. Nad ruským národným mužstvom zvíťazili v stredajšom zápase v Lille v rámci B-skupiny.

Skóre duelu pod zatiahnutou strechou na Štadióne Pierra Mauroya otvoril po polhodine hry Vladimír Weiss. Zužitkoval ideálnu kolmicu Mareka Hamšíka.

Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Rusko: fotogaléria

21.6.2016

Stredopoliar SSC Neapol v závere úvodného dejstva po rohovom kope pridal druhý presný zásah tímu SR. Desať minút pred koncom skorigoval výsledok striedajúci Denis Glušakov, Rusi však už nedokázali vyrovnať a zabodovať.

V rámci B-skupiny na Slovákov čaká ešte zápas proti Angličanom (v pondelok 20. júna o 21.00 h v Saint-Étienne). Pred týmto súbojom majú na svojom konte tri body a priebežne sú na druhom mieste.

Do osemfinále preniknú prví dvaja z každej zo šiestich základných skupín a tiež štyri najlepšie tímy z tretích miest.

1.Wales11002:13 b
2.Slovensko21013:33 b
3.Anglicko10101:11 b
4.Rusko20112:31 b

​Hlasy po zápase:

/zdroj: RTVS/

Marek Hamšík (stredopoliar SR, autor jedného gólu, najlepší hráč zápasu): "Je to prvé víťazstvo Slovenska na majstrovstvách Európy v histórii, na to sa nezabúda. Podali sme dnes kolektívny výkon. Sme vďační, že sme vyhrali, veľmi sa tešíme. Máme dobrých a vhodných hráčov do protiútokov, mali sme pekné akcie a strelili pekné góly. Druhý polčas bol čisto o bránení, udržali sme to. A môj gól? Vlado (Weiss, pozn.) ma videl, nikto pri mne nebol, dobre som to trafil. Tri body sú tri body, dosiahli sme dôležité víťazstvo. Uvidíme, ako sa zajtra skončí duel Anglicka s Walesom. Budeme sa snažiť o postup zo skupiny."

Ján Ďurica (obranca SR): "Odohrali sme veľmi náročné stretnutie. Naše víťazstvo bolo vydreté, ale zaslúžené. V závere za stavu 2:1 nás Rusi pritlačili, ale udržali sme to. Máme tri body. Mužstvo zahralo výborne, Marek (Hamšík, pozn.) to pri druhom góle trafil fantasticky. V Rusku som na klubovej úrovni hral desať rokov, z víťazstva nad nimi mám obrovskú radosť. Ďakujeme fanúšikom za podporu, utvorili pre nás oveľa lepšiu atmosféru v hľadisku ako priaznivci Ruska ich hráčom. Niečo sa dnes skončilo, vyhrali sme, treba sa však už chystať na Anglicko. To bude iný súper. Keď necháme toľko síl a predvedieme to, čo dnes, nemáme sa čoho báť."

Martin Škrtel (obranca a kapitán SR): "Sme unavení, ale šťastní. Išli sme do toho s tým, že chceme vyhrať. Po zápase s Walesom zavládlo veľké sklamanie, lebo sme cítili, že máme na viac. Dnes sme si to vynahradili a tie naše vtedajšie pocity asi zažívajú Rusi. V druhom polčase nás dostali pod tlak, mali sme aj šťastie, ktoré k tomu patrí. Súper hral na krásu a my sme zvíťazili. Účel svätil prostriedky. Pri našich góloch sa ukázala absolútna genialita ich autorov - najprv to bol Vlado Weiss, o Marekovi už ani nehovorím. Boli to krásne momenty. Potom celé mužstvo ukázalo srdce a charakter a dotiahli sme to do úspešného konca."

Vitalij Mutko (ruský minister športu): "V princípe naše mužstvo prehralo nezaslúžene, nie je slabšie od Slovákov. Bolo treba predvádzať svoj futbal, s Angličanmi sme vyrovnali v úplnom závere. Nedá sa počínať si ustráchane, žiada sa vykladať všetky karty na stôl."

Vladimír Weiss sa teší z otváracieho gólu zápasu.
Vladimír Weiss sa teší z otváracieho gólu zápasu. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

Online prenos

Futbalisti oslavujú s fanúšikmi a štadiónom znie pieseň - Aj tak sme stále frajeri.

Zápas sa skončil. Slovensko víťazí 2:1 a je v hre o postup do osemfinále. Mužom zápasu sa stal Marek Hamšík. V poslednom dueli základnej skupiny nastúpi v pondelok 20. júna od 21.00 hod proti Anglicku.

90. min - Riadny hrací čas sa skončil. Rozhodca nadstavuje ešte tri minúty.

88. min - Vraví sa, že odvtedy, ako Leonid Sluckij nahradil Fabia Capella, začali hrať Rusi oduševnene, tímovo a opäť sa stali nebezpečným tímom. Nasledujúca štatistika hovorí jasnou rečou. Dnes však body znamenať nemusí.

86. min - Rusi zacítili šancu a tlačia. Naši sa stiahli na vlastnú polovicu a museli čeliť viacerým nebezpečným situáciám. Zatiaľ držíme vedenie.

81. min - A ešte nič nemáme vyhrané. Rusom vyšla pekná akcia, po narážačke a následnom centri z ľavej strany hlavičkoval nepokrytý Glušakov a Matúš Kozáčik na loptu nedosiahol. Vedieme už len 2:1.

Práve Glušakov bol hrdinom Ruska v prvom zápase proti Anglicku, keď v 92. minúte stretnutia vyrovnával proti favoritovi na konečných 1:1.

77. min - Rusov teraz držíme ďaleko od našej brány - a to je dôležité. Náš súper nie je schopný vyvinúť súvislejší tlak, aby s výsledkom ešte niečo urobil.

70. min - Rusi sa snažia prebrať taktovku hry a pred pár desiatkami sekúnd mali obrovskú šancu na vyrovnanie. Po centri sa lopta v pokutovom území odrazil ku striedajúcemu Glušakovovi, ktorého strelu parádne zblokoval sklzom Ďurica.

65. min - Marek Hamšík hrá dnes skvelý zápas, prvý polčas patril práve jemu. Prvý gól parádne vypracoval, druhý ešte krajšie sám strelil. A nielen to.

61. min - Hoci Rusov je na tribúnach viac ako Slovákov, výraznejšie počuť našich fanúšikov. "Kto neskáče, nie je Slovák," skandujú. A spievajú aj Macejka.

56. min - Hoci Rusi častejšie držia loptu na svojich kopačkách (61% - 39%), naši sú už strelecky aktívnejší (5 - 7, z toho 3 - 4 na bránu). Pred malou chvíľou musel Akinfejev vyrážať loptu po tvrdej strele Róberta Maka.

54. min - Slovenským futbalistom v dnešnom stretnutí verilo takmer 54 percent našich čitateľov. Približne 32 percent ľudí očakávalo, že sa z víťazstva budú tešiť Rusi. Zvyšní hlasujúci v našej ankete tipovali nerozhodný výsledok.

50. min - Po rohovom kope sme mali prvú šancu v druhom polčase, ale Ondrej Duda na bližšej žrdi poslal loptu vysoko nad Akinfejevovu bránu.

Druhý polčas sa začal.

I. polčas

Prvý polčas sa skončil.

45. min - Tak toto bol teda gól! Po rohu na krátko dostal loptu v šestnástke Marek Hamšík, pripravil si ju na pravačku a parádnou strelou poslal loptu do siete od pravej žrde. Nádherný moment našej hviezdy.

42. min - Marek Hamšík potvrdil ešte jednu skvelú štatistiku. V Serii A zaznamenal v posledných dvoch sezónach 21 asistencií. Iba Miralem Pjanič ich mal viac (22). A práve po jeho skvelom pase sa dnes presadil Vladimír Weiss.

36. min - Po góle našich zavládlo v Lille totálne šialenstvo na tribúnach. Slováci chcú ukázať, že s nimi na šampionáte ešte treba počítať.

32. min - Vyhrávame 1:0! Marek Hamšík parádnym pasom z polovice ihriska našiel v šestnástke Weissa, ten si fantasticky zasekol loptu, oklamal dvoch súperových obrancov a presne namieril k ľavej žrdi.

28. min - Rusi mali zatiaľ najväčšiu šancu v tomto stretnutí. Za šestnástkou sa dostal k strele Smolov a len tesne minul pravú žrď Kozáčikovej brány.

27. min - Rusi majú momentálne prevahu v držaní lopty: 60% ku 40%. Ich hráči si viackrát posielali loptu ako naši (174 - 106), skompletovali tiež viac prihrávok (141 - 75). Nabehali aj viac kilometrov ako Slováci (32,7 - 32,4).

24. min - V polovici prvého polčasu Rusi získavajú optickú prevahu a prvýkrát v zápase musel zasahovať aj Kozáčik, hoci ťažkú prácu nemal. Po centri z pravej strany hlavičkoval Dziuba už zo záklonu a jeho pokus nemal razanciu.

20. min - Zatiaľ je to taktická partia. Ani jedno mužstvo, nechce urobiť chybu. Pomer striel je síce 2-2, ale na bránu nemierila ešte ani jedna.

Róberta Maka (vľavo) napáda Fyodor Smolov.
Róberta Maka (vľavo) napáda Fyodor Smolov. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)

16. min - Naši sa teraz usadili na ruskej polovici. Najprv sme dostali výhodu priameho kopu z približne 28 metrov. Loptu si postavil Ďurica, ale nemieril presne. O pár sekúnd neskôr sa po rohovom kope k hlavičke nikto nedostal.

11. min - Zatiaľ je to veľmi podobné aj v štatistike držania lopty. Na strane Ruska to skúšal individuálnym prienikom Dziuba, ktorého na hranici šestnástky zastavil Škrtel. Na opačnej strane strieľal Hamšík, ale namieril nad bránu.

7. min - Sledujeme opatrný úvod z oboch strán. Naši futbalisti zahrávali štandardnú situáciu z pravej strany, ale Akinfejeva neohrozili. Rusi to skúšali nakopávanou loptou na Dziubu, ktorý dnes bude zrejme najväčšou hrozbou.

3. min - Zdá sa, že v porovnaní so zápasom s Walesom je na štadióne v Lille viac slovenských divákov. Odhadom ich môže byť desaťtisíc.

Zápas sa začal. Slováci budú útočiť na bránu, za ktorou je slovenský kotol.

Pred zápasom

Pred zápasom - Hrá sa pod uzavretou strechou, čo nebýva zvykom. Keď sa pod zatvorenou strechou hral úvodný zápas EURO 2012 na Národnom štadióne vo Varšave medzi Poľskom a Gréckom (1:1), poľské médiá i funkcionári sa potom sťažovali, že dusno na štadióne prispelo k slabšiemu výkonu hráčov.

"Samozrejme, v tej saune im to zobralo veľa síl. Na lavičke som cítil, že je horúco. Boli to veľmi ťažké podmienky," tvrdil poľský kouč Franciszek Smuda.

Podľa hovorcu UEFA bola vtedy strecha zavretá, aby zápas a úvodný ceremoniál nenarušila búrka, ktorá sa prehnala mestom dve hodiny pred výkopom.

Pred zápasom - V porovnaní so zápasom s Walesom je atmosféra zatiaľ slabšia. Chorály, aké spievali fanúšikovia Walesu, momentálne nepočujeme. Desať minút pred zápasom je štadión zaplnený z troch štvrtín.

Takto to vyzeralo pred štadión v Lille pred zápasom.

Pred zápasom - Súboj fanúšikov sa už začína. Na tribúnach je to zatiaľ vyrovnané. Rusov má byť okolo 15-tisíc, Slovákov do 10-tisíc.

Zverenci Jána Kozáka idú dole z rozcvičky už 22 minút pred zápasom. Po minúte ich nasledujú aj Rusi, ktorí mali o desať minút kratšiu rozcvičku ako Slováci. Pred zápasom ešte polievajú ihrisko. Komu to bude viac vyhovovať?

Pred zápasom - Oproti prvému súboju Slovákov na turnaji proti Walesu urobil tréner Ján Kozák v základnej zostave tri zmeny.

Tomáš Hubočan po zranení už naplno zaberal a proti Rusku nastúpi v základnej zostave. (Autor: TASR/AP)

Na ľavej strane obrany nastúpi Tomáš Hubočan namiesto Dušana Šventa. V strede poľa bude hrať skúsený Viktor Pečovský namiesto Patrika Hrošovského. A v útoku sa namiesto Michala Ďuriša predstaví Ondrej Duda.

Pred zápasom - Ruský tréner Leonid Sluckij na tlačovej konferencii prekvapil vyhlásením, že Slováci sú pred zápasom v pozícii favorita.

„Máme mužstvo, ktoré podáva dlhodobo stabilné výkony. Hoci sme to s Walesom nepotvrdili a zbytočne prehrali. Futbalový život pokračuje. Favorit zvyčajne víťazí. Keby sa to potvrdilo, budem spokojný,“ povedal tréner Ján Kozák.

„Možno nás chcú zámerne dostať do pozície favorita. Je to zápas, ktorý pre nás veľa znamená. Väčšina ruských hráčov pôsobí v domácej súťaži, poznajú sa. Útočník Dziuba či stredopoliar Smolov majú dobrú formu. Nedarujeme im nič zadarmo,“ dodal obranca Ján Ďurica, ktorý naposledy pôsobil v Rusku.

Pred zápasom - Stávkové kancelárie mierne favorizujú ruských futbalistov. Na ich víťazstvo je kurz 2,40, na remízu 3,30 a na víťazstvo Slovákov 3,10. Na to, že zverenci Jána Kozáka postúpia zo skupiny, je kurz 3,42.

Pred zápasom - Rusi pricestovali do Francúzska s jedným legionárom. Roman Neustädter v minulosti dokonca dvakrát nastúpil za prvý tím Nemecka, ale zakaždým iba v priateľskom zápase. V posledných štyroch rokoch sa už v tíme trénera Joachima Löwa neobjavil, aj preto v zime prijal ruskú ponuku.

„Uľavilo sa mi, že sa to stihlo. Po bundeslige, Európskej lige a Lige majstrov si zahrám aj na majstrovstvách Európy," tešil sa dvadsaťosemročný obranca.

Neustädter sa narodil v roku 1988 v ukrajinskom Dnepropetrovsku, ktorý bol vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu. Jeho otec Peter, syn povolžského Nemca a Ukrajinky, reprezentoval Kazachstan. Na začiatku deväťdesiatych rokov odišiel hrať do Nemecka, kde malý Roman vyrastal a získal nemecké občianstvo.

Pred zápasom - Stade Pierre-Mauroy, ktorý hostí súboj Slovenska s Ruskom, otvorili v roku 2012. Jeho kapacita pre majstrovstvá Európy je 50-tisíc divákov.

Už v nedeľu sa v Lille hral zápas Nemecka s Ukrajinou. Okrem súboja Ruska so Slovenskom sa tam uskutočnia ešte tri stretnutia v rámci základných skupín a takisto jeden štvrťfinálový duel.

Pred zápasom - Ukázali sme charakter. Bojovali sme a boli sme jednotní. Remizovať v posledných sekundách je oveľa lepšie ako prehrať," hodnotil stretnutie s Anglickom ruský brankár Igor Akinfejev.

"Pred šampionátom sme si vraveli, že pôjdeme od zápasu k zápasu a nebudeme to meniť. Na najbližší súboj sa musíme pripraviť s chladnými hlavami."

Ako Slováci dohrávali zápas s Walesom?

Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Švento - Kucka - Mak, Hamšík, Duda, Stoch - A. Nemec

Pred zápasom - Ján Kozák už cez víkend avizoval, že v zápase s Ruskom pristúpi k zmenám v zostave. "V závere duelu s Walesom sa vykryštalizovala jedenástka, ktorá hrala dobre a vedela o sebe. Striedajúci hráči slušne zapadli do zápasu. Ukázali, že sú tu a dali o sebe vedieť," priznal reprezentačný kouč.

Pred zápasom - Čaká nás veľmi dôležitý súboj. Dáme do toho všetko, aby sme ešte mali o čo hrať na tomto turnaji," vravel o stretnutí s Ruskom počas nedeľňajšieho mediálneho termínu vo Vichy krídelník Róbert Mak.

"Všetko je ešte otvorené. Hráme o šesť bodov, čo je dosť. Určite môžeme zdolať Rusov aj Angličanov," myslí si hráč gréckeho tímu PAOK Solún.

Pred zápasom - Nevyhrali ani Rusi. V súboji s favorizovaným Anglickom však vybojovali cennú remízu. Vyrovnávajúci gól strelili v 92. minúte zápasu.

Pred zápasom - "Rešpektujem silu súpera aj kvalitu. Ak vás protivník v niečom prehrá v zápase a dominuje, tak to beriem. Keď som si to však spätne pozrel, Walesania nás nepredstihli v žiadnej hernej činnosti. Ale sú aj také zápasy," vracal sa v nedeľu k zápasu s Walesom tréner Ján Kozák.

Pred zápasom - Futbalisti Slovenska pri svojej premiére na európskom šampionáte nestačili na Wales, keď prehrali 1:2. Ich jediný gól strelil Ondrej Duda.

O víťazstve Walesu rozhodol v 81. minúte Hal-Robson-Kanu.

Pred zápasom - Oba tímy sa v úvodných zápasoch základnej skupiny z víťazstva netešili. Ich vzájomný súboj preto výrazne napovie v boji o postup.

Stretnutie Slovenska s Ruskom je na štadióne Stade Pierre-Mauroy v Lille na programe v stredu 15. júna. Začína sa o 15. hodine.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Slováci sú v hre o postup zo skupiny, Rusov zdolali 2:1