Rumunsko si delilo body so Švajčiarskom po remíze 1:1

Švajčiarsko vyrovnalo, výsledkový obrat sa im však nepodaril.
Švajčiarsko vyrovnalo, výsledkový obrat sa im však nepodaril. (Autor: SITA/AP)

(Parc des Princes, Paríž)

Rumunsko - Švajčiarsko 1:1

Góly: 18. Stancu - 56. Mehmedi

Rumunsko: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (62. Filip) - Prepelita, Pintilii (46. Hoban) - Torje, Stancu (83. Andone), Chipciu - Keseru

Švajčiarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri (90+ Tarashaj), Džemaili (83. Lang), Mehmedi - Seferovič (64. Embolo)

Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali Švajčiari v 7. minúte. Útočník Seferovič však s ňou naložil rovnako ako s podobnými situáciami v predošlom zápase s Albánskom a po efektnej kľučke netrafil rumunskú bránku.

Ten istý hráč sa do sľubnej príležitosti dostal aj v 16. minúte, brankár Tatarusanu jeho prízemný pokus vyrazil. Nevyužité šance mrzeli Švajčiarov už o dve minúty, keď obranca Lichtsteiner v pokutovom území ťahal za dres Chipciua a následnú penaltu bez problémov premenil Bogdan Stancu - 1:0.

Skóre zápasu otvorilo Rumunsko po pokutovom kope.
Skóre zápasu otvorilo Rumunsko po pokutovom kope. (Autor: SITA/AP)

Švajčiari neboli v prvom polčase herne horší než ich súper, ale súperovu bránku nedokázali odkliať. V 20. minúte sa o to snažil ďalekonosnou strelou Schär, rumunský brankár však výborne zasiahol.

Rumuni sa pred švajčiarsku bránku často nedostávali, ale keď sa im to podarilo, bola z toho veľká šanca. Po polhodine hry sa pred brankárom Sommerom ocitol Sapunaru, ale pravačkou tesne minul.

V úvode druhého polčasu pohrozili Rumuni, ale gól padol na opačnej strane. V 57. minúte sa ku krížnej strele bez prípravy dostal Mehmedi a pekným gólom vyrovnal na 1:1.

Vyrovnával Admir Mehmedi.
Vyrovnával Admir Mehmedi. (Autor: SITA/AP)

O druhý zásah Helvétov sa snažil Shaqiri, priamy kop v 60. minúte namieril tesne vedľa spojnice Tatarusanovej bránky.

Ani Rumuni sa nechceli zmieriť s nerozhodným výsledkom a po strele Torjeho zachránil Švajčiarov brankár Sommer. V závere sa už na nerozhodnom výsledku nič nezmenilo a tak sú k postupu bližšie Švajčiari.

Hlasy (uefa.com):

Granit Xhaka, stredopoliar Švajčiarska: "Po polčase sme mali viesť 2:0 alebo 3:0, pretože sme si vytvorili veľa šancí na skórovanie. Hrať proti Francúzsku bude pre nás veľký zážitok."

Vladimír Petkovič, tréner Švajčiarska: "Vytvorili sme si veľa šancí, bohužiaľ, skórovali sme iba raz. Na zápas proti Francúzsku sa tešíme a verím, že sa presvedčíme, že sme na ten zápas dobre pripravení."

Online prenos nižšie

pred zápasom: Pre oboch súperov má druhý zápas v skupine mimoriadny význam. Švajčiari budú v prípade výhry prakticky jednou nohou v osemfinále. To Rumunom by druhá prehra na turnaji poriadne skomplikovala postupové vyhliadky.

"Najdôležitejšie je po takejto prehre zdvihnúť sa psychicky," myslí si kouč Anghel Iordanescu, ktorý nemá veľa dôvodov meniť základnú zostavu. Otázne je, či na hrote dostane prednosť Denis Alibec alebo Florin Andone.

Rumuni ale chcú najmä nadviazať na kolektívny a súdržny výkon z prvého duelu.

"Každý po ňom hovoril o tom, že Francúzi boli nečakane slabí. Nikto ale nespomenul, ako dobre sme hrali my," vyhlásil špílmacher Nicolae Stanciu.

Jeho kolega z obrany Dragos Grigore hovorí o dôležitom, no nie rozhodujúcom súboji: "Samozrejme, že chceme vyhrať a potom uvidíme, ako sa situácia v skupine vyvinie."

pred zápasom: Paradoxné je, že Helvéti napriek výhre v úvodnom zápase nad Albánskom (1:0) herne rozhodne nenadchli. To Rumunsko, ako už bolo spomenuté, podalo proti favorizovaným francúzskym hostiteľom sympatický výkon, no body nezískali minulý piatok futbalisti v žltých dresoch žiadne.

Helvéti boli proti Albánsku favoritom, občas však súhra ešte zaškrípala.
Helvéti boli proti Albánsku favoritom, občas však súhra ešte zaškrípala. (Autor: facebook, Schweizerischer Fussballverband - Association Suisse de Football)

pred zápasom: Zaujímavý je aj výber hlavného tréningového stanu oboch reprezentácií počas ME. Obe krajiny totiž bývajú prakticky na opačnom konci krajiny. Kým Rumuni si zvolili stredisko Orry-La-Ville na severe (department Oise).

Naopak Švajčiari vyrážajú na zápasy z Juvignacu neďaleko Montpellieru na juhu Francúzska.

Zápas sa hrá v parížskom Parku princov, pričom Švajčiari bojujú o svoju premiérovú účasť vo vyraďovačke európskeho šampionátu.

Na ME doteraz vždy vypadli už v základnej skupine.

Bilancia vzájomných stretnutí s Rumunskom je vzácne vyrovnaná - oba tímy sa doteraz stretli dvanásťkrát a pripísali si na konto zhodne po päť víťazstiev, dva duely sa skončili nerozhodne.

Jeden z najpamätnejších súbojov odohrali na MS 1994 v USA, keď Švajčiari v skupine deklasovali Rumunov 4:1 (viď video).

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Rumunsko si delilo body so Švajčiarskom po remíze 1:1