21. etapa: Montgeron - Paris Champs-Élysées | Sledujte naživo
Do cieľa Tour zostáva menej ako 50 kilometrov, cyklistom v Paríži prší.

Atapuma vyhral 5. etapu Okolo Švajčiarska, Sagan obsadil 70. miesto

Slovenský pretekár stajne Tinkoff na trati s tromi horskými prémiami najvyššej kategórie zaostal za najlepšími, do cieľa prišiel s takmer 20-minútovou stratou.

Peter Sagan (v strede) si udržal prvenstvo v bodovacej súťaži.(Zdroj: SITA/AP)

CARI. Kolumbijský cyklista Darwin Atapuma sa stal víťazom stredajšej 5. etapy pretekov Okolo Švajčiarska. Jazdec stajne BMC doviedol do úspešného konca únik dňa a dosiahol tak z najväčší úspech v kariére.

Dvadsaťosemročný vrchár zvládol náročnú horskú trať z Brigu do Cari za 3:41:52 hodiny a o štyri sekundy predstihol francúzskeho súpera Warrena Barguila (Giant-Alpecin).

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sagan bojoval o tretie etapové víťazstvo za sebou, skončil tretí

Na treťom mieste so sedemsekundovou stratou skončil ďalší reprezentant z krajiny "galského kohúta" Pierre-Roger Latour. Pretekár stajne AG2R sa vďaka tomu dostal na čelo celkového poradia a zo žltého dresu vyzliekol doterajšieho lídra Petra Sagana.

Druhý je v rovnakom čase Holanďan Wilco Kelderman a tretí s päťsekundovou stratou Brit Geraint Thomas.

Slovenský pretekár stajne Tinkoff na trati s tromi horskými prémiami najvyššej kategórie zaostal za najlepšími, do cieľa prišiel s takmer 20-minútovou stratou na 70. priečke a v celkovom poradí sa prepadol na 60. pozíciu.

Peter Sagan si ale udržal zelený dres pre lídra bodovacej súťaže. Jeho brat Juraj skončil na 108. mieste.

Atampua sa dostal hneď po štarte s viacerými pretekármi do úniku. Spolu zvládli prvé dva kopce, no pred tretím ostala na čele už len sedmička s približne minútovým náskokom.

Na záverečnom stúpaní sa pokúšalo odtrhnúť viacero jazdcov zo skupinky, no definitívne sa to podarilo až Kolumbijčanovi, ktorý doviedol svoj pokus do cieľa.

"Bolo to veľmi ťažké, no drel som až do konca a som veľmi šťastný, že som vyhral. Triumf chcem venovať svojej mame, ktorá vlani zomrela, a môjmu tímu. Je to najväčšie víťazstvo mojej kariéry," povedal pre cyclingnews.com.