Česi v nádhernom zápase remizovali s Chorvátskom 2:2

Súboj dvoch majstrov stredu poľa. Luka Modrič (vľavo) a český kapitán Tomáš Rosický. (Autor: TASR/ AP)
Martin Rendek|16. jún 2016 o 12:37

Českí náhradníci privodili zvrat v dovtedy jednoznačnom zápase.

ME vo futbale 2016 - Skupina D

/Stade Geoffroy-Guichard, St. Étienne/

Česká Republika - Chorvátsko  2:2 (0:1)

Góly: 76. Škoda, 90+3. Necid (11 m) - 37. Perišič, 59. Rakitič

rozhodovali: Clattenburg - Beck, Collin (všetci Angl.), ŽK: Sivok - Badelj, Brozovič, Vida

ČR: Čech - Kadeřábek, Hubník, Sivok, Limberský - Plašil (86. Necid) - Skalák (67. Šural), Rosický, Darida, Krejčí - Lafata (67. Škoda)

Chorvátsko: Subašič - Srna, Čorluka, Vida, Strinič (90.+ Vrsaljko) - Badelj, Modrič (62. Kovačič) - Brozovič, Rakitič (90.+ Schildenfeld), Perišič - Mandžukič

ST.ÉTIENNE. Futbalisti Česka remizovali s Chorvátmi 2:2 v piatkovom stretnutí základnej D-skupiny na majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

"Vatreni" viedli ešte štvrťhodinu pred koncom 2:0 a boli blízko k druhému triumfu na turnaji a aj postupu do osemfinále, napokon sa však museli uspokojiť iba s bodom.

Chorváti sa väčšinu zápasu prezentovali atraktívnym ofenzívnym prejavom. Hneď od úvodu hrali dynamicky, nátlakovo a snažili sa súperovi vnútiť svoj štýl hry. Nezvládli však záver zápasu.

Napak, Česi vyťažili z minima maximum v nadstavenom čase. Vida zahral v šestnástke rukou a Necid z "bieleho bodu" vyrovnal na konečných 2:2.

V základnej zostave Čechov nastúpil aj bývalý hráč fortunaligového Ružomberka Jiří Skalák, na ihrisku pobudol do 67. minúty, keď ho vymenil Šural.

Ešte pred štyrmi rokmi behal Skalák po našich ligových trávnikoch.
Ešte pred štyrmi rokmi behal Skalák po našich ligových trávnikoch. (Autor: TASR)

Česko od rozdelenia federácie v roku 1993 postúpilo na všetkých šesť európskych šampionátov, samostatné Chorvátsko chýbalo medzi kontinentálnou elitou iba v roku 2000.

Hlasy:

/zdroj: uefa.com/

Pavel Vrba, tréner Česka: "Nerád by som použil slovo zázrak. Pripísali sme si bod, čo sa môže ukázať v konečnom účtovaní ako podstatné. V poslednom vystúpení zabojujeme o všetko. Nevyvíjalo sa to pre nás dobre, ale vykresali sme iskierku nádeje na postup zo skupiny. Hráči v druhom polčase odovzdali maximum a, samozrejme, pomohli dvaja striedajúci futbalisti."

Milan Škoda, útočník Česka a autor gólu na 1:2: "Pri mojom zásahu zohrala najdôležitejšiu úlohu prihrávka Tomáša Rosického. Sledoval som loptu a dostal som sa pred obrancu, ani neviem ako hlavička skončila v sieti. Kontaktný gól nám pomohol a podarilo sa nám vyrovnať. Vydolovali sme podstatný bod, keďže sme zaostávali. Po vyrovnaní sme mohli vsietiť aj víťazný zásah, no stále sme si museli dávať pozor tiež v defenzíve."

Tomáš Necid, útočník Česka a autor gólu na 2:2: "Zakončovateľ musí túžiť po góloch a v niektorých momentoch všetko záleží výlučne na ňom. Veril som si. Aj keď to bol azda môj prvý dotyk s loptou, vedel som, že skórujem. Som šťastný, že sme vyrovnali, zásluhou tohto bodu môžeme v prípade víťazstva nad Tureckom postúpiť do osemfinále."

Ante Čačič, tréner Chorvátska: "Česko má kvalitný tím. Odohrali sme jedno z najlepších stretnutí počas môjho pôsobenia na lavičke, vypracovali sme si dostatok šancí, ale i súper dal dva góly. Čo viac môžem povedať, mali sme zvíťaziť a získať tri body. S výkonom však som spokojný, do stavu 2:1 bolo všetko perfektné."

Darijo Srna, obranca a kapitán Chorvátska: "Po návrate z otcovho pohrebu som zažil najťažší zápas v kariére. Nanešťastie, po hodine skvelého výkonu sme neudržali koncentráciu. Čo sa stalo, už sa nedá zmazať. Neprehrali sme a stále na nás čaká ešte jeden skupinový duel."

Kapitán Darijo Srna (vľavo) sa snaží upokojiť napätú situáciu na tribúnach v sektore chorvátskych fanúšikov. (Autor: SITA/ AP)

Ivan Rakitič, stredopoliar a strelec druhého gólu Chorvátska: "Kým Česi neskórovali prvýkrát, neboli nebezpeční. Boli sme lepším tímom, mali sme veľa šancí, aby sme strelili viac ako dva góly. A pokutový kop? Zaslúžený, lebo to bola čistá ruka. Prišli sme o dva body a myslím si, že sme si zaslúžili tri. Musíme zostať súdržní, ak to dokážeme, nik nás nezdolá."

Ivan Rakitič práve oblúčikom obhadzuje bezmocného Petra Čecha. "Hrvatska" však napokon prehajdákala svoj dvojgólový náskok. (Autor: TASR/ AP)

Online prenos

II. polčas

KONIEC: Je tu koniec a treba dodať, že Chorváti sú už asi radi, že sa dočkali záverečného hvizdu, lebo v posledných minútach lietal do chorvátskej 16-tky jeden center za druhým. Videli sme asi najdramatickejší duel doterajšieho priebehu ME. Do 75. minúty nič nenasvedčovalo tomu, že budeme svedkami takého perfektného záveru. Nakoniec ale ČR predviedla famóznu bojovnosť a tímového ducha a zdanlivo stratený zápas doviedli do remízového rezultátu 2:2.

90+7. min: Česi sú teraz v neuveriteľnom hernom tranze! Zverenci Pavla Vrbu teraz neskutočne zvierajú svojho súpera.

90+3. min: Tomáš Necid chladnokrvne pod brvno zavesil a vyrovnáva na 2:2. Neuveriteľný záver!Hoci Necid dal gól už v 93. minúte, treba dodať, že štyri minúty sa nehralo kvôli výtržnostiam, takže časový údaj je trochu skreslený.

90+2. min: Ruka Domagaja Vidu v súboji s Tomášom Sivokom! Česi budú kopať pokutový kop!

87. min: Na štadióne Geoffroya-Guicharda sa teraz dejú nefutbalové veci. V priestore za bránou Petra Čecha vybuchlo niekoľko petárd, ktoré otriasli štadiónom. Delobuchy vyšli z chorvátskeho sektora, pričom následne sa strhla v tomto sektore bitka medzi chorvátskymi priaznivcami. Zhruba štyri minúty sa nehralo. Niet pochýb o tom, že za toto budú určite udelené dodatočné tresty.

86. min: Jaroslav Plašil odchádza z trávnika, nahrádza ho Tomáš Necid.

80. min: Hra má v týchto chvíľach vynikajúce tempo a rýchly spád. Je to teraz futbal hore-dole. Česi a už vysúvajú dopredu, čím však vzniká na druhej strane väčší priestor pre Chorvátov smerom dopredu.

76. min: Gól, Česká republika! Z ničoho nič český tím dramatizuje priebeh duelu. Tomáš Rosický svojou typickou "šajtlou" našiel v pokutovom území hlavu výborného hlavičkára Milana Škodu a útočník Slavie Praha dramatizuje vývoj.

67. min: Hneď dvojnásobné striedanie v tíme ČR. Odchádzajú Skalák a Lafata, na trávnik prichádzajú Šural a Milan Škoda.

66. min: Chorváti potvrdzujú svoju zápasovú dominanciu a majú naďalej jednu šancu za druhou. Tutovku mal teraz Mario Mandžukič. Nezdá sa, že by český výber mal ešte silu spraviť niečo s výsledkom.

59. min: Po necelej  hodine hry sú postupové vyhliadky českého tímu na bode mrazu. Ivan Rakitič v nájazde zoči-voči Petrovi Čechovi nezaváhal a "Vatreni" vedú už 2:0. A treba dodať, že absolútne zaslúžene.

52. min: Krejčího volej z otočky trafil po prvý raz priestor chorvátskej brány, Subašičovi ale výraznejšie komplikácie nespôsobil.

46. min: Začal sa druhý polčas.

I. polčas

45. min: Koniec prvého polčasu, ktorý sa niesol jednoznačne v réžii balkánskeho favorita. Česi robia veľa chýb v rozohrávke, čo je vodou na mlyn priamočiareho a kombinačne vybrúseného chorvátskeho výberu. Zverenci Anteho Čačiča vedú zaslúžene po prvom polčase 1:0.

44. min: Česi mali výhodu priameho kopu, keď Badelj netakticky fauloval Lafatu. Sám faulovaný však z 24 metrov trafil loptu iba do chorvátskeho múru.

37. min: Aktívny Ivan Perišič sa dočkal gólovej odmeny! Na polovici ihriska obral Badelj o loptu Plašila. Ponúkol ju trieliacemu Perišičovi, ktorý z hranice 16-tky ľavačkou k žrdi otvára skóre.

32. min: Chorváti sú do týchto chvíľ určite lepším mužstvom. Dobre Čechov "pressujú" a nedovolia tak súperovi v pokoji rozohrať. Zverenci Pavla Vrbu zatiaľ nevystrelili na Subašičovu bránu.

Na trávniku v Saint-Étienne dnes uvidia diváci množstvo hviezd súčasného futbalu. (Autor: facebook, DNEVNIK.hr)

20. min: Vzruch pred oboma bránami. Najprv prenikajúci Ladislav Krejčí spadol v chorvátskej 16-tke, penalta sa ale nepískala. Naopak, Chorváti podnikli bleskurýchlu kontru v plnej rýchlosti. Na konci akcie bol Perišič, ktorý v sklze netrafil perfektnú finálnu prihrávku zo strany. Ak by Chorvát zasiahol loptu, je možné, že skóre b už nebolo bezgólové. Treba však vyzdvihnúť aj dobrú prácu Limberského, ktorý sa snažil Perišičovi znepríjemniť zakončenie, čo mu vlastne aj podarilo.

19. min: Pre Čechov mohlo byť teraz zle-nedobre. Petr Čech podbehol Striničov center z ľavej strany, hlavička Mandzukiča sa však odrazila len od Čechovej helmy,  respektíve tváre. Chorvátsky útočník však zakončoval blízko od českého gólmana. Na podobné lapsusy si však bude musieť dať Čech pozor.

14. min: Prvým kartovým hriešnikom je Chorvát Milan Badelj. Za lakeť v tvári Vladimíra Daridu počas hlavičkového výskoku vidí chorvátsky defenzívny stredopoliar žltú kartu.

Milan Badelj (vpravo) sa pred necelými siedmimi rokmi predstavil aj v Zlatých Moravciach v rámci kvalifikácie na ME hráčov do 21 rokov. (Autor: TASR)

5. min: Náznak príležitosti českého mužstva, keď sa na hranici malého vápna načahoval za loptou Lafata, Subašič však zasiahol a loptu uchmatol do svojich rukavíc.

ZAČIATOK: Stretnutie práve začalo. Chorváti v modrých dresoch zľava-doprava, Česi, rovnako ako v úvodnom zápase, v bielych dresoch.

ZAČIATOK: Oba tímy sú už na trávniku a o pár sekúnd zaznejú štátne hymny oboch reprezentácií.

pred zápasom: Chorvátski futbaloví reprezentanti chcú po víťazstve nad Tureckom naplno bodovať aj v druhom vystúpení na EURO 2016. Triumf nad Českom v St. Étienne (18.00) by im v predstihu zabezpečil osemfinálovú miestenku. UEFA zverila píšťalku do rúk skúsenému anglickému rozhodcovi Markovi Clattenburgovi.

pred zápasom: Dvaja členovia chorvátskeho tímu sa v uplynulých dňoch museli vyrovnať s tragickou udalosťou v rodine. Obranca a kapitán tímu Darijo Srna i brankár Marjan Mrmič pre úmrtie otca opustili výpravu.

Otáznik visel nad štartom Vedrana Čorluku, ktorý utrpel v dueli proti Turkom po hlavičkovom súboji tržnú ranu na hlave. Dôrazný zadák je však pripravený nastúpiť.

pred zápasom: Česi po prehre 0:1 s úradujúcimi majstrami Európy zo Španielska potrebujú zo zápasu s Chorvátmi minimálne bod.

"Po úvodnom dueli sme boli sklamaní, pretože 86 minút sme držali favorita na dištanc, v závere sme však inkasovali. Mali sme veľmi blízko k zisku cenného bodu. Proti Chorvátom to bude úplne iný zápas. Musíme dosiahnuť výsledok, ktorý nás pred záverečným súbojom v skupine proti Turecku udrží v hre o postup," zdôraznil český brankár Petr Čech.

pred zápasom: "Čakajú nás dva zápasy pravdy. Rozhodnú o tom, či postúpime. Ak sa nám to podarí, obrovskou výhodou bude, že už nenarazíme na Španielsko," cituje portál iSport.cz trénera českého tímu Pavla Vrbu.

"Keď vidím zápasy v iných skupinách, som si istý, že stať sa môže čokoľvek. Verím, že v zápasoch s Chorvátskom a Tureckom sme schopní zahrať oveľa atraktívnejšie a na ihrisku to aj ukážeme," doplnil niekdajší kormidelník Púchova a Žiliny či asistent pri slovenskej reprezentácii.

Päťdesiatdvaročný rodák z Přerova naznačil, že pred duelom s balkánskym súperom zamieša so zostavou.

"Tentoraz budeme hrať oveľa ofenzívnejšie a aj hráčov, ktorí to majú v popise práce, bude na hracej ploche oveľa viac," skonštatoval Pavel Vrba.

pred zápasom: Súperi sa doteraz stretli iba vo dvoch prípravných dueloch, raz triumfovali Chorváti a jeden zápas sa skončil remízou. Česko od rozdelenia federácia v roku 1993 postúpilo na všetkých šesť európskych šampionátov, samostatné Chorvátsko chýbalo medzi kontinentálnou smotánkou iba v roku 2000.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Česi v nádhernom zápase remizovali s Chorvátskom 2:2