Slovensko môže skončiť posledné, ale aj vyhrať skupinu

B-skupina sa zamotáva. Po výhre Anglicka nad Walesom nemôžu skončiť na prvom mieste v tabuľke iba Rusi.

Slovensku víťazstvo nad Ruskom na postup nemusí stačiť.(Zdroj: Gabriel Kuchta - SME)

BRATISLAVA. Pred zápasom sa ho pýtali, koľko hráčov súpera by bral do tímu Walesu. „Žiadneho,“ odpovedal sebavedomo Gareth Bale.

Spoluhráči jeho slová však nepotvrdili. Najmä welšská obrana počas väčšiny zápasu horela.

Všetky správy z Euro 2016 na jednom mieste.

A hoci držala nerozhodný stav až do 90. minúty, Walesu to na bod napokon nestačilo. Anglicko gólom Daniela Sturridga z druhej minúty nadstaveného času zdolalo súpera 2:1.

Žolíci z lavičky

Angličania museli duel otáčať. Hoci boli v prvom polčase lepší, mali častejšie loptu na kopačkách (64 – 36%), viac si prihrávali (252 – 111) či viac strieľali (6 – 3), vedenia sa ujal Wales.

Úvodný gól stretnutia strelil Gareth Bale. Rovnako, ako v zápase proti Slovensku, z priameho kopu.

O osude duelu rozhodli striedajúci hráči. Jamie Vardy strelil vyrovnávajúci gól, o výhre Anglicka rozhodol v 92. minúte Daniel Sturridge. Obaja vybehli na ihrisko na začiatku druhého polčasu.

„Myslel som si, že to bude penalta. Hral som však naďalej ako keby to rozhodca ani nemal zapískať,“ prezradil po zápase Sturridge. Jeho gólu predchádzal súboj v šestnástke.

Tak, ako Anglicko v závere stratilo body s Ruskom, ich proti Walesu získalo. „Sme sklamaní, ale zároveň silní vnútri. Turnaj sa ešte stále neskončil,“ cituje Balove slová po prehre uefa.com.

Môžu vyhrať skupinu

Slovensko vďaka tomuto výsledku môže stále vyhrať B-skupinu. Stane sa tak v prípade, ak v pondelok zdolá Anglicko a zároveň Wales nevyhrá nad Ruskom.

Všetky správy o Slovákoch na Euro 2016.

Druhé miesto si slovenskí reprezentanti zabezpečia pri dvoch variantoch. Ak remizujú s Anglickom a Rusko pokorí Wales, alebo ak vyhrajú nad Anglickom a zároveň Wales nad  Ruskom.

Ak Wales neprehrá s Ruskom a Slovensko remizuje s Anglickom, budú Slováci na treťom mieste so štyrmi bodmi.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: V zápasoch nabehá najviac. Už by som mal niekde prestúpiť, vyhlásil Duda

Tretie miesto môžu Slováci obsadiť aj v prípade prehry s Anglickom, ale len v prípade, že Rusi nezdolajú Wales. Tri body by však s najväčšou pravdepodobnosťou na postup z tretej priečky nestačili.

Posledné miesto v skupine pripadne Slovákom v jedinom prípade – ak nebudú bodovať v zápase proti Anglicku a Rusko dosiahne proti Walesu svoje prvé víťazstvo na turnaji.

Môže rozhodnúť fair-play

Pri rovnosti bodov dvoch tímov v skupine rozhodne o lepšom postavení vzájomný súboj.

Ak sa skončil remízou, ďalším kritériom je skóre zo všetkých zápasov v skupine, potom vyšší počet strelených gólov, rebríček fair-play a napokon národný koeficient UEFA.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Gyömbér: Nemyslím si, že Anglicko je favorit. Možno na papieri

Ak budú mať rovnaký počet bodov tri tímy, rozhodne o poradí tabuľka z ich vzájomných zápasov.

Do osemfinále postupuje okrem prvých dvoch tímov v tabuľke aj ďalšia štvorica z tretích miest.

O postavení v tabuľke mužstiev z tretích miest rozhoduje päť faktorov.

Prvým je počet bodov zo skupinovej fázy. Za ním nasleduje skóre zo skupinových zápasov, vyšší počet strelených gólov v skupine, rebríček fair-play a napokon národný koeficient UEFA.

Rebríček fair-play sa tvorí na základe udelených žltých a červených kariet. Čím viac bodov – tým horšia pozícia.

Stiahnite si novú športovú aplikáciu a hrajte o lístky na zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie. (iOS aj Android)