Švédi neuspeli ani proti Belgicku a so šampionátom sa lúčia

Zlatan Ibrahimovič sa nepresadil ani v poslednom zápase základnej skupiny.
Zlatan Ibrahimovič sa nepresadil ani v poslednom zápase základnej skupiny. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|21. jún 2016 o 14:54

Švédi skončili v skupine s jedným bodom poslední. Napriek prehre v poslednom zápase ju vyhrali Taliani.

ME vo futbale 2016 - E-skupina:

Švédsko - Belgicko 0:1 (0:0)

Góly: 84. Nainggolan

Rozhodovali: Brych - Borsch, Lupp (všetci Nem.), ŽK: Ekdal, Erik Johansson - Meunier, Witsel, 33.000 divákov

Švédsko: A. Isaksson - Lindelöf, Erik Johansson, Granqvist, Martin Olsson - Sebastian Larsson (70. Durmaz), Ekdal, Källström, Emil Forsberg (82. Zengin) - Marcus Berg (63. Guidetti), Ibrahimovič

Belgicko: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan, Witsel - Ferreira Carrasco (71. Mertens), De Bruyne, Hazard (90+3. Origi) - R. Lukaku (87. Benteke)

Taliansko - Írsko 0:1 (0:0)

Góly: 85. R. Brady

Rozhodovali: Hategan - Sovre, Gheorghe (všetci Rum.), ŽK: Sirigu, Barzagli, Zaza, Insigne - Long, Ward

Taliansko: Sirigu - Barzgali, Bonucci, Ogbonna - Bernardeschi (60. Darmian), Sturaro, Thiago Motta, Florenzi, De Sciglio (81. El Shaarawy) - Zaza, Immobile (74. Insigne)

Írsko: D. Randolph - Seamus Coleman, Duffy, Keogh, Stephen Ward - Hendrick, J. McClean, James McCarthy (77. Hoolahan), R. Brady - Daryl Murphy (70. McGeady) - S. Long (90. S. Quinn)

NICE. Belgicko si zahrá medzi šestnástkou najlepších na majstrovstvách Európy vo futbale vo Francúzsku. V stredu večer v Nice bez väčších problémov zvíťazilo nad Švédmi 1:0 a v E-skupine obsadilo druhé miesto za Talianmi.

V osemfinále budú jeho súpermi v nedeľu 26. júna od 21.00 h v Toulouse Maďari.

O víťazstve favorita rozhodol v 84. minúte gól Radju Nainggolana.

Belgičania získali v E-skupine šesť bodov rovnako ako prví Taliani, ale v prospech Talianska rozhodol lepší vzájomný zápas (víťazstvo 2:0).

Futbalisti Švédska ani v treťom zápase na ME 2016 nerozvlnili sieť (ich jediný gól strelil do vlastnej siete Ír Ciaran Clark).

Po ďalšom bezkrvnom výkone na európskom šampionáte končia s jedným bodom na poslednom štvrtom mieste v E-skupine.

1.Taliansko32013:16 b
2.Belgicko32014:26 b
3.Írsko31112:44 b
4.Švédsko30121:31 b

Znamená to, že v súlade s utorňajším avízom sa skončila reprezentačná kariéra Zlatana Ibrahimoviča.

Obávaný kanonier Ibahimovič sa napokon nedočkal gólu na štvrtom európskom šampionáte, na ktorom nastúpil v žlto-modrom drese so švédskym krížom. Predtým skóroval dovedna šesťkrát na ME 2004, 2008 aj 2012.

Ibrahimovič zakončil kariéru v najcennejšom drese so 116 zápasmi a 62 gólmi.

"Po vypadnutí v skupine cítim sklamanie, no zároveň som hrdý na to, že som mohol reprezentovať Švédsko na ME. Toto bol môj posledný zápas za národný tím, na pôsobenie v reprezentácii mi zostane mnoho krásnych spomienok," citovala slová "Ibru" agentúra AP.

Zlatan Ibrahimovič sa lúči so švédskymi fanúškmi.
Zlatan Ibrahimovič sa lúči so švédskymi fanúškmi. (Autor: SITA/AP)

Hlasy po zápase:

(zdroj dpa)

Marc Wilmots, tréner Belgicka: "Švédi boli nútení otvoriť hru a na konci zápasu sme to využili. Zisk šiestich bodov z deviatich možných nie je zlá vizitka. Som spokojný."

Erik Hamrén, tréner Švédska: "Som veľmi sklamaný. Pred zápasom sme sa povzbudzovali a zároveň hráčom vysvetlili, že reprezentovať je pocta. Napriek prehre som na nich hrdý."

Radja Nainggolan, strelec víťazného gólu Belgicka: "Bol to pre nás ťažký zápas a na víťazstvo sme sa veľa nadreli. Švédi museli trochu riskovať, my sme dobre bránili a spoliehali sa na rýchle kontry."

Eden Hazard, hráč zápasu podľa UEFA: "Maďarov v osemfinále nemôžeme podceniť. Majú solídny tím, no do zápasu v Toulouse pôjdeme s cieľom zvíťaziť. Herne to nie je ešte optimálne. Verím, že sa budeme zlepšovať."

Online prenos

Zápas sa skončil.

90. min - Vedenie Írska nad Talianskom znamená nielen to, že sa Íri dostávajú na druhé miesto v tabuľke tímov na tretích miestach, ale zároveň to hovorí o tom, že dva tímy, ktoré do štvrťfinále nepostúpia, sú Turecko a Albánsko.

1.Slovensko31113:34 b
2.Írsko31112:44 b
3.Portugalsko30304:43 b
4.Severné Írsko31022:23 b
5.Turecko31022:43 b
6.Albánsko31021:33 b

85. min - Do boja o postup však senzačne v tejto chvíli prehovárajú aj Íri, ktorí sa dostávajú do vedenia v zápase proti Taliansku. Ak udržia vedenie 1:0 až do konca, so ziskom štyroch bodov postúpia z tretieho miesta do osemfinále.

84. min - A osud Švédov je zrejme spečatený. Eden Hazard po akcii na ľavej strane poslal dlhý center až za šestnástku, k lopte sa dostal Radja Nainggolan a tvrdou strelou k pravej žrdi prekonal Randolpha.

76. min - Šanca sa naskytla aj pre Švédsko po tom, ako rozhodca odpískal priamy kop približne z 25 metrov. Loptu si postavil Zlatan Ibrahimovič, prestrelil múr a mieril k ľavej žrdi, ale Courtois si dal pozor a loptu vyrazil.

Zlatan Ibrahimovič (s číslom 10) sa stále márne snaží streliť gól.
Zlatan Ibrahimovič (s číslom 10) sa stále márne snaží streliť gól. (Autor: TASR/AP)

73. min - V druhom polčase to nie je príliš pohľadný zápas, ale z ničoho nič sa Belgičania mohli dostať do vedenia a prakticky pochovať nádeje Švédov. Lukaku dostal skvelú loptu do behu, ale Isaksson skvelo zasiahol. Vzápätí sa opäť Lukaku dostal za obranu a dokonca dostal loptu do siete, rozhodca však pískal ofsajd.

63. min - Švédom sa podarilo dostať loptu do siete, ale gól neplatí. Už pred zakončením Zlatana Ibrahimoviča rozhodca pískal ofsajd.

57. min - Výsledky zápasov Belgicko - Švédsko a Írsko - Taliansko sú však kľúčové pre Turecko, ktoré je stále v hre o postup ako štvrtý najlepší tím z tretích miest. Pokiaľ Íri ani Švédi nevyhrajú, končia a ďalej pôjde práve Turecko.

2.Portugalsko30304:43 b
3.Severné Írsko31022:23 b
4.Turecko31022:43 b
5.Albánsko31021:33 b
6.Švédsko20111:21 b

52. min - Belgičania sa zatiaľ nikam neženú. Za týchto okolností postupujú s absolútnym prehľadom, pričom stále platí, že pokiaľ v súbežne hranom zápase Íri nezdolajú Taliansko, môže Belgicko prehrať aj o tri góly a postúpi.

Druhý polčas sa začal.

I. polčas

Prvý polčas sa skončil. Švédi sa stále strelecky nepresadili a v prípade remízy na turnaji skončia. Ich najväčšiu hviezdu Zlatana Ibrahimoviča čaká možno posledný polčas v národnom drese.

45. min - Veľká šanca Belgicka v samom závere prvého polčasu sa gólom nekončí. Po výbornom centri do šestnástky sa dostal pred Lindelöfom k hlavičke Meunier, ale lopta z jeho hlavičky skončila tesne vedľa ľavej žrde.

35. min - Belgičania sú o čosi aktívnejší ako Švédi, hoci tí mali v úvode duelu možno najväčšiu šancu tohto stretnutia. Belgičanom sa zatiaľ nedarí vytvoriť si vážnejšiu príležitosť. Aj keď to skúšali už viackrát, bránu trafili len raz.

25. min - Cristiano Ronaldo sa dnes stal prvým hráčom v histórii, ktorý skóroval na štvrtom európskom šampionáte za sebou. Pridať sa k nemu môže Zlatan Ibrahimovič, ak sa presadí. Teraz strieľal spoza šestnástky, ale namieril vedľa.

Zlatan Ibrahimovič (s číslom 10) sa na tomto šampionáte stále nepresadil.
Zlatan Ibrahimovič (s číslom 10) sa na tomto šampionáte stále nepresadil. (Autor: SITA/AP)

18. min - Belgičania majú zatiaľ v tomto stretnutí prevahu, držia častejšie loptu na svojich kopačkách (43% - 57%). Šťastie skúšali strelecky štyrikrát, ale ani raz netrafili bránu, kým Švédom sa to podarilo z jediného pokusu.

12. min - Romelu Lukaku zažiaril v predchádzajúcom stretnutí proti Írsku, keď k víťazstvu 3:0 prispel dvoma gólmi. Do šance sa dostával i teraz, ale k tomu, aby dobre trafil center Vertonghena, mu chýbalo pár centimetrov.

9. min - Prvý pokus Švédov na EURO 2016 prišiel po 185 minútach, uvádza špecializovaný účet Squawka Football na twitteri.

5. min - Courtois hneď v úvode musel byť v permanencii. V pokutovom území sa lopta odrazila k Marcusovi Bergovi, proti ktorého tvrdej strele belgický gólman pohotovo zasiahol. Išlo o vôbec prvú strelu Švédov na bránu na tohtoročných ME.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Súbežne s týmto zápasom sa na Stade Pierre-Mauroy v Lille hrá druhý duel skupiny, v ktorom proti sebe stoja Taliansko a Írsko.

Taliansko je už istým víťazom skupiny a nikto zo súperov ho nemôže predbehnúť. Ani Belgicko, ktoré vzájomný zápas prehralo 0:2.

Triumf v skupine mu však prijateľnejšieho súpera nepriniesol. Práve naopak - je isté, že sa v osemfinále stretne s obhajcom posledného európskeho titulu Španielskom, s ktorým pred štyrmi rokmi v boji o trofej prehralo 0:4.

Pred zápasom - Zápas medzi Švédskom a Belgickom by sa dal pokojne označiť za priamy súboj o postup do vyraďovacej fázy šampionátu.

1.Taliansko22003:06 b
2.Belgicko21013:23 b
3.Švédsko20111:21 b
4.Írsko20111:41 b

Belgičania majú na konte tri body, Švédi jeden. Severania ani v prípade víťazstva nemusia oslavovať priamy postup - v prípade, že Íri deklasujú Talianov. Napriek tomu by im štyri body stačili aj na postup z tretieho miesta.

2.Severné Írsko31022:23 b
3.Turecko31022:43 b
4.Albánsko31021:33 b
5.Portugalsko30201:12 b

Belgičanom bude na osemfinále bezpečne stačiť aj nerozhodný výsledok. A dokonca by im za istých okolností mohla na postup stačiť aj prehra o tri góly.

Keďže sa v doterajšom priebehu presadili už trikrát, aj v prípade záporného skóre (-2) by boli na tom v tabuľke tretích lepšie ako Turecko alebo Albánsko. Samozrejme, Íri by nesmeli poraziť Taliansko, inak by Belgičania skončili štvrtí.

Pred zápasom - Na predzápasovej tlačovej konferencii Ibrahimovič oznámil, že tohtoročný šampionát vo Francúzsku je jeho posledným v národnom drese. Potom ukončí reprezentačnú kariéru. Stredajší súboj proti Belgicku tak môže byť vôbec posledný, v ktorom si útočná hviezda oblečie reprezentačný dres.

Pred zápasom - "Bude pre nás kľúčové, aby sme sa príliš nezamerali na Ibrahimoviča, ale na celý švédsky tím," upozorňuje Belgičan Kevin De Bruyne.

"Proti Švédom sme tento rok už hrali (1. júna zvíťazilo Belgicko v príprave 2:0, pozn.), Ibrahimovič je hráč ako každý iný. Samozrejme, má veľkú kvalitu, ale aj my máme niekoľko skvelých futbalistov, ktorí sa môžu postarať o rozdiel. Proti Švédom musíme zopakovať výkon zo zápasu s Írmi," dodal De Bruyne.

Pred zápasom - Hviezda švédskeho tímu a svetového futbalu Zlatan Ibrahimovič sa zatiaľ na turnaji trápi. Doteraz sa mu nepodarilo skórovať, ba dokonca ani nevystrelil na bránku. Na konte má tri pokusy mimo troch žrdí.

Zlatan Ibrahimovič sa zatiaľ na šampionáte trápi.
Zlatan Ibrahimovič sa zatiaľ na šampionáte trápi. (Autor: TASR/AP)

"Mal aj smolu. Snáď sa dokáže predviesť proti Belgicku," zaželal si Ibrahimovičov spoluhráč v národnom tíme, obranca Martin Olsson.

"Nie je to tak, že by si nevytvoril šance, ale zatiaľ sa mu nepodarilo trafiť cieľ. Napriek všetkému nevyzerá byť pod tlakom. Je pokojný a stále žartuje."

Pred zápasom - Zápas Švédska proti Belgicku sa v Nice začína o 21. hodine.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Švédi neuspeli ani proti Belgicku a so šampionátom sa lúčia