Kližan skončil na Wimbledone v 1. kole. Nezískal ani set

Martin Kližan vyhral vo Wimbledone za päť rokov len jeden zápas.
Martin Kližan vyhral vo Wimbledone za päť rokov len jeden zápas. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|28. jún 2016 o 11:49

Slovenský tenista vyhral na najslávnejšom turnaji za posledných päť rokov len jeden zápas.

Wimbledon - 1. kolo:

(dotácia 28,1 milióna libier, tráva)

Martin Kližan (SR) - Michail Kukuškin (Kaz.)

6:7 (7), 6:7 (5), 4:6 za 170 minút.

LONDÝN. Slovenský tenista Martin Kližan prehral s kazašským reprezentantom Michailom Kukuškinom za 170 minút síce v troch setoch, ale zároveň frustrujúco tesne 6:7 (7), 6:7 (5), 4:6 v 1. kola dvojhry mužov na Wimbledone.

Odnáša si 10 bodov do svetového rebríčka ATP a štartovné 30 000 libier pred zdanením.

Online prenos

III. set:

Koniec zápasu. Kližan odvrátil tri mečboly Kukuškina, štvrtý už nie a po troch setoch končí na tohtoročnom Wimbledone.

Kližan sa nevzdáva a vyrovnáva na 4:4. Kukuškin však zastavuje jeho šnúru. Slovák dokázal vyrovnať z 15-40 na 40-40, no Kazach si servis postrážil a vedie 5:4. Kližan podáva na udržanie sa v zápase.

Kližan sa však dostáva späť do setu. Podržal si svoj servis a následne brejkol Kukuškina. Ten však vyhráva 4:3.

Kazach potvrdil brejk čistou hrou, vedie už 4:1.

Kližan odolával vo veľmi dlhej tretej hre, odvrátil až štyri brejkboly. Piaty však nie a Kukuškin vyhráva 3:1.

Obaja tenisti si držia podanie. Kukuškin vedie 2:1.

II. set:

Obaja tenisti začali tajbrejk stratou podania, Kližan sa potom dostal do vedenia 3:2 aj 4:3, no súper Kukuškin dokázal vyrovnať. A za priaznivého stavu 6:5 využil setbol.

Slovák zvládol dôležitú dvanástu hru, v ktorej odvrátil setbol a nakoniec získal súperovo podanie. O víťazovi druhého setu rozhodne tajbrejk.

Kližan stráca druhýkrát v druhom sete svoje podanie a Kukuškin vedie 6:5.

Hneď na to sa dostal do vedenia 5:4. Kukuškin si však tentoraz svoj servis podržal a vyrovnal na 5:5.

Kližan však odpovedá druhým využitým brejkbolom v zápase a vyrovnáva na 4:4.

Kukuškin si opäť podržal podanie, následne Kližana brejkol a vedie 4:3.

Obaja tenisti si zatiaľ držia svoj servis. Kližan vyhráva 3:2.

Slovák odvrátil pri svojom podaní dva brejkboly a nakoniec získal gem. Vedie 2:1.

Kližan aj Kukuškin si držia svoj servis. Vyrovnané 1:1.

I. set:

Kližan prehrával v tajbrejku už 3:6, no odvrátil ďalšie tri setboly. Kukuškin následne nevyužil za stavu 7:6 už šiesty setbol v prvom sete. Za stavu 8:7 však nakoniec Kližana zlomil a získal prvý set.

Pri Kližanovom podaní mal výhodu druhého setbolu, no ani ten nevyužil a Kližan nakoniec vyrovnal na 6:6.

Kukuškin si však postrážil svoj servis a dostal sa do vedenia 6:5.

Kližan trikrát dotiahol náskok súpera, odvrátil aj prvý setbol a nakoniec vyrovnal na 5:5.

Kazach predviedol čistú hru a vedie 5:4.

To, čo sa Kukuškinovi nepodarilo v druhej hre, vyšlo v ôsmej. Kližan odvrátil dva brejkboly, tretí však nie a Kazach vyrovnal na 4:4.

Brejk potvrdil pri svojom servise, dostal sa do vedenia 4:2. Kukuškin si následne podanie podržal a znížil na 3:4.

Kazach viedol pri svojom podaní 30-0, Kližan však otočil na 40-30 a využil hneď prvý brejkbol. Vedie 3:2.

Kukuškin sa následne dostal znova do vedenia, no Kližan čistou hrou vyrovnal na 2:2.

Kližan odvrátil pri svojom podaní tri brejkboly a cez zhodu dokázal vyrovnať na 1:1

Zápas sa začal podaním Kazacha a ten si svoj úvodný servis podržal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Kližan neodohral pred Wimbledonom žiadny turnaj na tráve. Pred dvoma týždňami sa predstavil na challengeri v Poprade.

Martin Kližan hral naposledy na turnaji v Poprade.
Martin Kližan hral naposledy na turnaji v Poprade. (Autor: SITA)

Postúpil na ňom do semifinále.

"Som spokojný, že po dlhom období som vyhral zápas. Vybojoval som tri víťazstvá, a tak som s postupom do semifinále spokojný," hodnotil.

Pred zápasom - Dvadsaťosemročnému Kukuškinovi (56.) čelil už pred šiestimi rokmi na antukovom challengeri vo Fürthe. Prehral 6:7 (6), 5:7.

Aj takto Kližan trénoval na Wimbledon - v záhrade u svojho psychológa Martina Babíka.

Pred zápasom - Vo Wimbledone sa Kližanovi príliš nedarí. Za posledných päť rokov tam vyhral iba jediný zápas.

Pred zápasom - Mnohí ho považujú za najväčší a najslávnejší turnaj na okruhu. Martin Kližan sa však na Wimbledon vôbec neteší.

"Nenávidím trávnaté turnaje, je to môj najneobľúbenejší povrch," hovorí.

„Wimbledon je najslávnejší turnaj hlavne preto, že je najstarší. Ale pre mňa je to obyčajný turnaj. Taký, ako všetky iné. Bol by som radšej, keby nebol. Trávnatú časť sezóny musím pretrpieť," priznáva ďalej Slovák.

V úvodnom kole si zmeria sily s Kazachom Michailom Kukuškinom. Pôjde o druhý zápas na kurte č. 15. Začať by sa mal po 14. hodine nášho času.