Lacko vo Wimbledone dohral, nad jeho sily bola turnajová deviatka Čilič

Lukáš Lacko sa v prvom kole natrápil, ale postúpil.
Lukáš Lacko sa v prvom kole natrápil, ale postúpil. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|1. júl 2016 o 01:51

Slovenský tenista nad Chorvátom Marinom Čiličom ešte nikdy nevyhral. Po dnešku s ním má bilanciu 0:4.

Wimbledon - 3. kolo:

(dotácia 28,1 milióna libier, tráva)

Lukáš Lacko (SR) - Marin Čilič (9-Chor.) 3:6, 3:6, 4:6 /116 minút/

Ďalšie výsledky, 2. kolo: Alexander Zverev (Nem.-24) - Michail Južnyj (Rus.) 6:4, 3:6, 6:0, 4:6, 6:2

3. kolo: Nicolas Mahut (Fr.) - Pierre-Hugues Herbert (Fr.) 7:6 (5), 6:4, 3:6, 6:3, Kei Nišikori (5-Jap.) - Andrej Kuznecov (Rus.) 7:5, 6:3, 7:5

LONDÝN. Slovenský tenista Lukáš Lacko neuspel v 3. kole dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. V pozícii kvalifikanta podľahol deviatemu nasadenému Chorvátovi Marinovi Čiličovi za 1:49 h 3:6, 3:6, 4:6.

Zápas v piatok večer po skončení druhého setu prerušili pre dážď a dohrávalo sa v sobotu.

Lacko v 2. kole nečakane pokoril nasadenú dvadsaťtrojku Čiličovho krajana Iva Karloviča, no v dueli so šampiónom US Open z roku 2014 ťahal za kratší koniec.

Čilič dominoval na esá 19:2 a na "winnery" 44:14, zároveň urobil iba o dve nevynútené chyby viac - 19:17. Premenil 5 z 21 brejkbalov, Lacko zužitkoval svoju jedinú takúto šancu.

Na jednotlivé fiftíny to bolo 104:74. Chorvát nezískal iba jeden bod rozohraný jeho prvým podaním (43 zo 44), čo je ohurujúca štatistika.

Proti Čiličovi ešte nevyhral

Zverenec Karola Kučeru a Filipa Havaja Lacko bol medzi najlepšími 32 v britskej metropole druhý raz po sezóne 2012, počas nej si zahral v rovnakej fáze už na melbournských Australian Open.

Teraz sa neúspešne snažil o nový osobný rekord na veľkej štvorke.

S 27-ročným hrdinom rovnako významných newyorských US Open 2014 Čiličom (13.) má niekdajší 44. muž hodnotenia Lacko bilanciu už 0:4.

Rivalita trvá od sezóny 2005 a predposledná kapitola prišla v roku 2010 v Metz. Čiliča trénersky vedie krajan Goran Ivaniševič, dobyvateľ Wimbledonu spred pätnástich rokov.

Dvadsaťosemročný piešťanský rodák Lacko, 123. v hodnotení, si odnáša prémiu 80 000 libier brutto a 115 bodov do renkingu ATP pri zohľadnení zvládnutia kvalifikácie.

V rebríčku sa výrazne posunie

V neoficiálnom online prepočte figuruje na 98. pozícii v, takže sa k 11. júlu možno vráti do Top 100 (bude záležať na výsledkoch iných hráčov do konca predmetného obdobia) a zároveň výrazne posilnil svoje vyhliadky zmestiť sa nad čiaru hlavnej singlovej súťaže na US Open (29. augusta - 11. septembra).

Lukáš Lacko by sa mal vrátiť do najlepšej svetovej stovky.
Lukáš Lacko by sa mal vrátiť do najlepšej svetovej stovky. (Autor: TASR/AP)

Lacko sa škrtol z budúcotýždňového challengeru na tvrdom povrchu v americkej Winnetke a zatiaľ je druhý "vonku" v súvislosti s Newportom takisto v USA na tráve od 11. júla.

Čilič sa v osemfinále stretne s postupujúcim zo súboja Andrej Kuznecov (Rus.) - Kei Nišikori (Jap.-5).

Papierovo sa teda črtá repríza finále predvlaňajších medzinárodných otvorených majstrovstiev Spojených štátov amerických, v ktorom Chorvát dosiahol svoj spomenutý zatiaľ životný úspech.

Hlas po zápase

/zdroj: STZ/

Lukáš Lacko: "Hlavný rozdiel v mojej hre a hre súpera bol na prvom mieste v servise. Bolo chladno, letelo mi to o 15 km pomalšie ako v teple. Čilič servoval rýchlejšie aj presnejšie. Ďalšia vec bol return, Chorvát mi všetko vracal, navyše dozadu. Vo výmenách, kde sme sa zľava doprava naháňali, bol lepší a vyhrával ich. Ešte jeden rozdiel bol v tom, že Čilič v celom zápase nemal slabú chvíľu, v štatistikách bol konštantnejší. Čo sa týka mňa, bol to už môj štvrtý zápas na tri víťazné sety za posledný týždeň a už som to cítil. V trávovej časti sezóny sa hrá odlišný tenis. A to mám rád. Hrá sa priamejšie, spiny sa využívajú menej, viac sa využíva servis, treba dobre returnovať. Sedí mi tento štýl hry. Vždy som hral na tráve dobre, teraz som zužitkoval aj dobrú prípravu. Ešte zostanem na tráve. Challenger v americkej Winnetke na harde som škrtol, idem do Newportu na trávu, tam by som sa mal dostať do hlavnej súťaže."

Online prenos

III. set

Chorvát nestratil podanie ani v desiatej hre tretieho setu a za stavu 40:15 využil hneď prvý mečbal. Slovenský tenista Lukáš Lacko sa s turnajom lúči.

Čilič hrá pri vlastnom servise skvostne, keď opäť nestratil ani fiftín. Po tom, čo si podanie ustrážil aj Lacko, pôjde Čilič podávať na víťazstvo v zápase.

Zatiaľ čo turnajová deviatka predviedla ďalšiu čistú hru pri vlastnom podaní, Lacko sa znova trápil. Odvracať musel ďalšie dva brejkbaly. Gem napokon získal.

V treťom sete nepustil Marin Čilič pri vlastnom podaní Lukáša Lacka takmer k ničomu. (Autor: SITA/AP)

Po tom, čo Čilič pri vlastnom podaní dovolil Lackovi získať iba jeden fiftín, pri podaní slovenského tenistu sa mu podarilo využiť druhý brejkbal - 2:3.

Čiliča prerušenie zápasu nerozhodilo. Čistou hrou pri vlastnom podaní zrovnáva na 1:1. Následne si ustrážil svoje podanie aj Lacko. Odvracať ale musel jeden brejkbal.

Organizátori rozhodli, že v piatok už hráči zápas nedohrajú. Pokračovať sa tak bude dnes.

Lukáš Lacko hneď na úvod tretieho setu musel odvracať brejkbal, ale podarilo sa mu to. Vzápätí znovu začína pršať a zápas je opäť prerušený.

Lukáš Lacko musí o každý gem tuho bojovať.
Lukáš Lacko musí o každý gem tuho bojovať. (Autor: TASR/AP)

II. set

A opäť sa deje to, čo sa udialo aj v prvom sete. Lacko znovu od stavu 3:3 nezískal ani gem. Aj druhý set získava Čilič a mieri za víťazstvom.

Zatiaľ si obaja v tomto sete držia svoj servis, stav je 3:3. Lacko pri svojom podaní zakončil hru víťazným forhendovým úderom.

V druhom sete si zatiaľ hráči držia podanie - 1:2. Najmä Lacko však pri svojom musel tuho bojovať. Napokon po druhej zhode gem získal.

I. set

Lukáš Lacko však v nastolenom trende nevydržal. Kľúčová bola siedma hra, ktorú na Lackovom podaní vyhral Čilič po štvrtej zhode. Náš tenista už potom nenašiel rytmus a prehral aj ďalšie dve hry. Chorvát využil druhý setbal.

Marin Čilič zvládol záver prvého setu výborne.
Marin Čilič zvládol záver prvého setu výborne. (Autor: SITA/AP)

Ale Lacko odpovedá tým najlepším spôsobom. Podržal si servis a následne premenil brejkbal po tom, ako sa Čilič dopustil dvojchyby.

Hráči sa po viac ako hodinovej pauze vrátili na kurt a Lackovi prestávka očividne neprospela. Prehral dve hry za sebou, z toho neuspel aj na vlastnom podaní, keď Čilič premenil druhý brejkbal. Vzápätí čistou hrou zvýšil na 3:1.

A už po prvom geme sa zápas prerušuje. V Londýne opäť prší.

Lacko vstupuje do zápasu úspešne. Hneď na úvod bez väčších problémov získava svoje podanie. Za stavu 40:15 zahral víťazný forhendový úder.

Pred zápasom

Pred zápasom - Čiliča trénersky vedie krajan Goran Ivaniševič, víťaz Wimbledonu spred pätnástich rokov. "Čilič je trinásty na svete, konštantný hráč. Na tráve je dobrý," charakterizoval súpera pre agentúru SITA Lacko.

Marin Čilič odvracia loptičku v zápase 1. kola proti Američanovi Brianovi Bakerovi. (Autor: TASR/AP)

Pred zápasom - Nad dvadsaťsedemročným Čiličom (13.) niekdajší 44. muž hodnotenia Lacko ešte nevyhral. Má s ním bilanciu 0:3. Ich rivalita trvá od roku 2005 a zatiaľ posledná kapitola prišla v roku 2010 v Metz.

Pred zápasom - Čilič je hrdinom grandslamového US Open zo sezóny 2014. Vtedy zodvihol nad hlavu trofej po finálovom víťazstve nad Keiom Nišikorim.

Pred zápasom - Marin Čilič potvrdil úlohu favorita v zápase s Ukrajincom Stachovským. Z postupu sa tešil v štyroch setoch: 6:2, 6:7 (6), 6:4, 6:4.

Pred zápasom - Lukáš Lacko už v druhom kole vyradil favorita. Nad krajanom Čiliča a nasadenou dvadsaťtrojkou Ivom Karlovičom zvíťazil v štyroch setoch.

Pred zápasom - Medzi najlepších tridsaťdva tenistov sa vo Wimbedone dostal druhý raz v kariére. Prvýkrát sa mu to podarilo ešte v sezóne 2012.

Teraz môže Lukáš Lacko svoje maximum vylepšiť. V treťom kole slávneho turnaja však bude čeliť nasadenej deviatke - favorizovanému Chorvátovi Marinovi Čiličovi. Ich vzájomný súboj sa na kurte č. 12 začne až niekedy po 16. hodine.

Domov»Tenis»Wimbledon»Lacko vo Wimbledone dohral, nad jeho sily bola turnajová deviatka Čilič