Nemcov čaká súper, cez ktorého na veľkom turnaji ešte nikdy neprešli

Podľa Giovanniho Trapattoniho stojí za úspechmi Talianska tréner Antonio Conte.
Podľa Giovanniho Trapattoniho stojí za úspechmi Talianska tréner Antonio Conte. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|1. júl 2016 o 22:10

Opakuje sa to neustále. Vždy, keď Nemci vo vyraďovacích bojoch narazili na Talianov, vypadli. Squadra sa v minulosti cez sobotňajšieho súpera prepracovala k dvom titulom majstrov sveta (1982, 2006) a do finále na svetovom šampionáte (1970 a 2012).

BRATISLAVA. Taliansky majster sveta 1982 Marco Tardelli pripomenul v denníku La Gazzetta dello Sport slávny výrok anglickej legendy Garyho Linekera:

„Futbal je hra, pri ktorej sa dvadsaťdva mužov naháňa deväťdesiat minút za loptou a zakaždým vyhrajú Nemci.“

Tardelli, strelec druhého gólu vo finále MS 1982 práve Nemcom (výsledok 3:1), poopravil: „Ibaže v našom prípade to neplatí.“

Gól Marca Tardelliho do siete Nemecka na MS 1982.

Vyhrali aj na EURO 2012

Štatistiky a bilancie nerozhodujú zápasy. Nemci však pred sobotňajším štvrťfinále nemôžu na vec nemyslieť. Na veľkom turnaji (MS, ME) ešte nad Talianskom nevyhrali. Na MS v roku 1970 prehrali v semifinále po predĺžení 3:4. Zápas považujú mnohí za najväčšie futbalové divadlo, ktoré sa konalo.

O dvanásť rokov neskôr prehrali vo finále MS 1:3, na domácich MS 2006 Nemci podľahli Talianom v semifinále v závere predĺženia 0:2, azúrové mužstvo získalo titul. Na poslednom Euro vyhrali Taliani v semifinále 2:1.

Okrem toho hrali ešte štyri razy v skupine. Aký veľký rešpekt majú zo seba títo dvaja futbaloví giganti, svedčia výsledky na istotu: trikrát 0:0, raz 1:1.

Taliansko sa stretlo s Nemeckom aj v semifinále MS 2012. Na snímke strieľa gól Mario Balotelli (druhý zľava). (Autor: TASR)

V sobotu sa však na remízu pravdepodobne hrať nebude. Taliansko vytiahlo nové zbrane, čosi ako útočnú obranu. Favoritom je ale Nemecko.

„Vieme, že sme favoritom, poznáme aj minulosť. Čaká nás extrémne ťažký zápas. História nám nežičí, ale prečo ju nemeniť. Vždy je na začiatku 0:0,“ hovoril pre Frankfurter nemecký manažér Oliver Bierhoff (62), majster Európy 1996.

Taliani vtedy vypadli v skupine.

Priateľský zápas oboch súperov koncom marca v Mníchove skončil jasne pre domácich 4:1.  Legendárny taliansky tréner Giovanni Trapattoni (77), ktorý trénovaj aj Bayern Mníchov a Stuttgart, v agentúre ANSA najskôr podpichol:

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Nemcov čaká súper, cez ktorého na veľkom turnaji ešte nikdy neprešli