Šok sa nekoná. Francúzsko zdolalo Island 5:2 a postúpilo do semifinále

Francúzsko si štvrťfinálový zápas užilo.
Francúzsko si štvrťfinálový zápas užilo. (Autor: SITA/AP)

Francúzsko predviedlo suverénny výkon.

ME vo futbale 2016 - štvrťfinále:

(Stade de France, Paríž-Saint-Denis)

Francúzsko - Island 5:2

Góly: 12. a 59. Giroud, 20. Pogba, 43. Payet, 45. Griezmann - 56. K. Sigthórsson, 84. B. Bjarnason, ŽK: 75. Umtiti - 58. B. Bjarnason,

rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 76 833 divákov

Francúzsko: Lloris - Sagna, Umtiti, Koscielny (72. Mangala), Evra - Pogba, Matuidi - Moussa Sissoko, Griezmann, Payet (80. Coman) - Giroud (60. Gignac)

Island: Halldórsson - Saevarsson, Árnason (46. Ingason), R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - K. Sigthórsson (83. Eidur Gudjohnsen), Bödvarsson (46. Finnbogason)

Reprezentanti domáceho Francúzska budú vo štvrtok 7. júla v Marseille súperom úradujúcich majstrov sveta Nemcov v semifinále majstrovstiev Európy 2016.

Rozhodli o tom v nedeľňajšom záverečnom štvrťfinále turnaja, v ktorom prevalcovali Islanďanov 5:2. Zverenci Didiera Deschampsa spravili s nepríjemným protivníkom krátky proces.

V 12. min otvoril skóre stretnutia Olivier Giroud, ktorého centrovanou prihrávkou za obranu skvele našiel Blaise Matuidi a kanonier Arsenalu prestrelil brankára Hannesa Halldórssona. V 20. min Paul Pogba najvyššie vyskočil na roh Antoina Griezmanna a rozvlnil sieť - 2:0.

Francúzsko postúpilo cez Island do semifinále: fotogaléria

3.7.2016

V závere I. polčasu udreli favorizovaní Francúzi ešte dvakrát: v 43. min sa k lopte za šestnástkou dostal Dimitri Payet a umiestnenou strelou k ľavej žrdi zvýšil na rozdiel troch gólov.

Bodku za prvou štyridsaťpäťminútovkou namaľoval v samostatnom úniku Griezmann. Kolbeinn Sigthórsson v 56. min znížil, keď na päťke vložil nohu do centra Gylfiho Sigurdssona.

Prehľad najlepších strelcov na ME vo Francúzsku:

4 góly: Antoine Griezmann (Fr.)

3 góly: Gareth Bale (Wales), Álvaro Morata (Šp.), Olivier Giroud, Dimitri Payet (obaja Fr.)

2 góly: Bogdan Stancu (Rum.), Romelu Lukaku, Radja Nainggolan (obaja Belg.), Ivan Perišič (Chor.), Balázs Dzsudzsák (Maď.), Nani, Cristiano Ronaldo (obaja Portug.), Jakub Błaszczykowski (Poľ.), Robbie Brady (Ír.), Mario Gómez (Nem.), Graziano Pellé (Tal.), Hal Robson-Kanu (Wales), Birkir Bjarnason, Kolbeinn Sigthórsson (obaja Isl.)

Štvorgólový náskok prinavrátil domácim svojím druhým zásahom v dueli Giroud, tentoraz hlavou. Gólový účet ofenzívneho duelu aj účinkovanie Islandu na ME uzavrel v 84. min rovnako hlavičkou Birkir Bjarnason.

Hlasy po zápase:

Didier Deschamps (tréner Francúzska): "Som veľmi rád zakaždým, keď môj tím dosiahne víťazstvo, aj keď sa nerodí jednoducho. V prvom polčase sme urobili presne to, čo bolo potrebné - dali góly. Potom sme si mohli dovoliť trochu zvoľniť. Náš výkon priniesol so sebou dosť pozitív. Zaslúžili sme si víťazstvo, rovnako tak naši fanúšikovia. Teraz nás čaká semifinále proti Nemecku, čo je najlepší tím na svete. Síce majú Nemci za sebou náročný duel proti Taliansku, to však neznižuje ich silu."

Samuel Umtiti (obranca Francúzska): "Mali sme veľmi dobrý začiatok, čo nám doteraz na turnaji chýbalo. Prvý polčas bol dobrý. To nemôžem povedať o druhej časti, mohli to byť lepšie. Máme však za sebou nádherný večer. Som veľmi rád, že som odstal šancu hrať. Čakal som na ňu veľmi dlho a snažil som sa zo seba vydať čo najviac. Dostal som pokyn hrať jednoducho a verím, že kouč so mnou bude spokojný."

Kolbeinn Sigthórsson (útočník Islandu): "Je nám ľúto, že účinkovanie na šampionáte sa končí, ale sme hrdí na to, čo sme dosiahli. Ďakujeme našim fanúšikom. Získať titul na majstrovstvách Európy hneď na prvý pokus by bolo zrejme priveľké sústo."

Aron Gunnarsson (stredopoliar Islandu): "Bolo to náročnejšie, než sme očakávali. Francúzsko nás pravdepodobne bralo vážne za to, čo sme na turnaji dosiaľ ukázali. Chceli sme, aby na nás fanúšikovia mohli byť pyšní."

Online prenos

II. polčas

90. min: Zápas sa skončil. Aj keď sa zdalo, že Island skončí na šampionáte debaklom, dokázalo sa spamätať a domácemu Francúzsku dalo dva góly. Avšak, päť dostali, takže po prehre 2:5 sa lúči s turnajom. Naopak, Francúzsko je posledným semifinalistom domáceho Eura, v boji o finále sa stretne s Nemeckom.

Island dal Francúzsku dva góly.
Island dal Francúzsku dva góly. (Autor: SITA/AP)

84. min: Island je krajina bojovníkov. Potvrdil to Birkir Bjarnason, ktorý hlavou znižuje na 2:5. Aj keď je stav stále o tri góly, Severania dokázali, že si zaslúžili hrať vo štvrťfinále. Neprestali bojovať, ani keď bol stav už krajne nepriaznivý.

77. min: Francúzsko hrá v móde "tréningový zápas". Vyzerá to skôr, že sa domáci už pripravujú na semifinálový zápas, ktorý odohrajú s Nemecko.

Giroud dal Islandu dva góly. Na ďalší prihral.
Giroud dal Islandu dva góly. Na ďalší prihral. (Autor: SITA/AP)

68. min: Fantastické. Na tribúne medzi skvelými islandskými fanúšikmi fandí aj sám islandský prezident.

63. min: Striedajúci Ingason sa skvele zavesil na center, zákrok zápasu však ukázal skvelý Lloris.

58. min: Francúzsko expresne odpovedá. Na center z pravej strany si naskočil Olivier Giroud a svojim druhým gólom zápasu zvyšuje opäť na rozdiel štyroch gólov 5:1. Okrem obrancov Islandu ide tento gól na vrub aj brankára Halldórssona, ktorý vybehol napriek tomu, že nemal istý zásah. Giroud okamžite po vstrelení gólu prenecháva miesto na ihrisku Gignacovi.

55. min: Island sa nechce nechať zahanbiť. Útočník Sigthórsson sa presadil cez mladého stopéra Umtitiho a dáva svoj druhý gól na šampionáte.

49. min: Dvaja najlepší hráči Francúzska na domácom kontinentálnom šampionáte sú jednoznačne Griezmann a Payet. Dnes dali obaja po jednom góle.

Začal sa druhý polčas. Oba tímy majú rozdielne starosti. Kým Island sa bude chcieť vyhnúť debaklu, Francúzsko sa chce naladiť na ťažký semifinálový duel s Nemeckom.

Payet (vpravo) je jedným z najlepších hráčov, nielen dnešného zápasu, ale aj celého šampionátu. (Autor: SITA/AP)

I. polčas

45. min: Je po zápase. Najprv v 43. minúte zvýšil na 3:0 skvele hrajúci Payet, aby o dve minúty neskôr preletel obranou Islandu ako vietor Griezmann a dal štvrtý gól. V tomto zápase Island nešokuje, ale môže dostať debakel. Prvý polčas sa skončil a nám zostáva iba konštatovať, že Francúzsko je prakticky už oboma nohami v semifinále.

39. min: Payet je opäť na neudržanie. V poslednej akcii sa pohral s pravou stranou defenzívy Islandu a nadýchaným centrom našiel Matuidiho. Stredopoliar PSG však pravou nohou netrafil volej tak, ako by si predstavoval.

Island prepísal históriu

Islandská futbalová reprezentácia v dnešnom štvrťfinálovom stretnutí na majstrovstvách Európy proti domácemu Francúzsku nastúpila s rovnakou základnou zostavou ako v predchádzajúcich štyroch dueloch, čo je nový rekord turnaja.

V histórii kontinentálnych šampionátov to ešte nikto nikdy neurobil.

Island môže nastupovať s rovnakou zostavou aj preto, že sa mu zatiaľ vyhýbajú zranenia a žiaden z hráčov nebol suspendovaný za karty.

35. min: Island sa zdá byť zaskočený vývojom zápasu, v útoku nie je takmer vôbec nebezpečný. Domáci hráči práve naopak, Griezmann, Payet i Pogba si zápas užívajú a nepoľavujú v ofenzívnej hre.

Skvostný výskok Paula Pogbu (v modrom) pri druhom góle Francúzska.
Skvostný výskok Paula Pogbu (v modrom) pri druhom góle Francúzska. (Autor: SITA/AP)

24. min: Jednou z veľkých zbraní Islandu na tomto šampionáte sú aj auty kapitána Gunnarssona. Tentokrát sa jeho tečované vhodenie dostalo k Bodvarssonovi, ten však v páde neprekonal brankára Llorisa a nenapravil svoje zaváhanie pri góle Paula Pogbu.

20. min: Fantastický úvod pre domácich. Zvládli to, čo Anglicko nie. Neutralizovali Island už v prvom polčase, keď o osem minút po prvom góle skvele naskočil na rohový kop Griezmanna Paul Pogba, ktorý prehlavičkoval Bodvarssona a zvyšuje stav na 2:0

12. min: Blaise Matuidi z polovice ihriska dlhým pasom našiel útočníka Oliviera Girouda, ktorý sa vyhol ofsajdovej pasci islandských obrancov a tvrdou strelou ľavačkou prestrelil brankára Halldórssona. Pre útočníka Arsenalu je to druhý gól na šampionáte. Pre Francúzsko je to prvý gól na Eure v prvom polčase.

11. min: Hrá sa tvrdý futbal s množstvom súbojov. Island opäť dokazuje, že nehodlá favoritovi uhnúť v ceste za postupom.

6. min: Francúzsko nastúpilo v ofenzívnom rozostavení 4-2-3-1 v zostave s debutantom na šampionáte, stopérom Samuelom Umtitim. Mladý stopér len pred niekoľkými dňami prestúpil z Lyonu do Barcelony za 25 miliónov eur.

Zápas sa začal. V roli jednoznačného favorita je domáce Francúzsko, ktoré si nepripúšťa nič iné, než postup. Môže Island opäť šokovať?

Pred zápasom

Pred zápasom - "Je podstatné, že sme dosiahli hlavný cieľ. Keď majú hráči dobrý rytmus a sú v pozitívnom zmysle slova pobláznení, vtedy sú pre súpera najnebezpečnejší," hovoril po víťazstve nad Írskom tréner Didier Deschamps.

Pred zápasom - Francúzi odohrali v osemfinále neľahký zápas proti Írsku. Takisto museli otáčať stav 0:1. Podarilo sa im to po dvoch góloch Griezmanna.

Pred zápasom - Podľa štatistík Island patrí k najpasívnejším tímom. Za štyri zápasy vyslal najmenej prihrávok (907) zo všetkých dvadsiatich štyroch účastníkov majstrovstiev a má tiež najnižšie percentuálne držanie lopty.

Severania ju mali pod kontrolou len tridsaťpäť percent času.

Pred zápasom- Eufória po postupe do štvrťfinále majstrovstiev Európy, v ktorom sa Island stretne s domácim Francúzskom, búra rekordy. Podľa prieskumov osemfinále s Anglickom sledovalo až 99,8 percenta obyvateľstva.

Futbalisti Islandu pobláznili celý národ.
Futbalisti Islandu pobláznili celý národ. (Autor: TASR/AP)

Pred zápasom- „Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že budeme vo štvrťfinále, neveril by som mu. Teraz už však tento tím nič nezastaví,“ vravel tréner Heimir Hallgrímsson, ktorý popri futbale pracuje aj ako zubár.

„Chcel by som, aby sa to skončilo tak, ako s Leicestrom. Myslím, že v oboch mužstvách je rovnaký tímový duch. Sme ochotní pracovať jeden za druhého,“

Pred zápasom- Islanďania sa postarali o prekvapenie už postupom zo základnej skupiny. O veľký šok sa však postarali v osemfinále šampionátu, keď vyradili favorizované Anglicko. Hoci prehrávali 0:1, výsledok otočili a vyhrali 2:1.

Anglicko senzačne vypadlo s Islandom: fotogaléria

2.7.2016

Pred zápasom - Ich pôsobenie na majstrovstvách Európy vo Francúzsku pri ich vôbec prvej účasti je najúžasnejším príbehom tohtoročného šampionátu.

Ešte zvýrazniť doterajšiu senzáciu môžu futbalisti Islandu v nedeľu. Vo štvrťfinále nastúpia proti domácemu Francúzsku. Ich zápas sa na štadióne Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis hrá v nedeľu od 21. hodiny.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Šok sa nekoná. Francúzsko zdolalo Island 5:2 a postúpilo do semifinále